کدخبر : 140960
سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰
فاقددیدگاه
پرینت

مشارکت اختیاری یا اجباری در مدارس؟!/۲۰ میلیون تومان بدهید تا ثبت‌نام کنیم!

جنوب پرس: در نشست فوق‌العاده شورای آموزش‌وپرورش شیراز، از مشارکت‌های اختیاری مردم با قید «باید!»تا پرداخت‌های میلیونی برای ثبت‌نام دانش آموزان موردبحث قرار گرفت.

به گزارش جنوب پرس ، بعدازظهر امروز در نشست فوق‌العاده شورای آموزش‌وپرورش شیراز که به ریاست فرماندار و با حضور رؤسای چهار ناحیه این شهرستان برگزار شد، بحث مشارکت‌های مردمی و نحوه اخذ آن توسط مدیران و چالش‌های پیش رو مورد بررسی قرار گرفت.

*حساب مدارس باید کنترل شود

فرماندار شیراز در این نشست با بیان اینکه نظارت بر عملکرد مدیران مدارس وجود ندارد، اظهار داشت: نخستین کاری که در بحث مشارکت‌های مردمی در مدارس باید انجام شود، احیای انجمن اولیا و مربیان است تا با نظارت بر مدرسه و نحوه هزینه‌ها، مدارس را اداره کنند.

حیدر عالیشوندی افزود: متأسفانه امروز انجمن‌های اولیا و مربیان نظارت واقعی بر مدارس ندارند و معلوم نیست پول‌هایی که در حساب مدرسه ریخته می‌شود، در کجاها هزینه شده است.

*فقدان عدالت آموزشی

وی ادامه داد: اولیای دانش آموزان مایل به مشارکت در امور مدرسه هستند اما عدم عدالت آموزشی موجب شده که اتفاقات دیگری را شاهد باشیم.

فرماندار شیراز با اشاره به ارقام نجومی دریافتی از سوی برخی مدیران از والدین دانش آموزان به بهانه مشارکت مردمی گفت: واقعاً ناپسند است که مدیری یقه اولیای دانش‌آموز را بگیرد و بگوید تا ۱۰ میلیون تومان پول ندهید، دانش‌آموز را ثبت‌نام نمی‌کنیم!

عالیشوندی خواستار توجیه مدیران توسط مسؤولان اداره کل آموزش‌وپرورش و نواحی چهارگانه در خصوص نحوه دریافت‌ها از والدین شد و افزود: چندی پیش فردی نزد بنده آمده و می‌گفت فلان مدیر مدرسه در شیراز گفته ۲۰ میلیون پول بدهید تا فرزندتان را ثبت‌نام کنیم! و یا اینکه بنده اطلاع موثق دارم که مدیری ارقام ۷ و ۱۰ میلیون تومانی را برای ثبت‌نام دانش‌آموز دریافت کرده است.

*آموزش تبدیل به تجارت شده است

وی خواستار نظارت بر عملکرد مالی مدارس شد و تأکید کرد: باید جلوی این‌گونه رفتارها که مردم را نسبت به آموزش‌وپرورش بدبین می‌کند گرفته شود تا مشارکت مردم نیز در اداره مدارس واقعی شود چراکه آنان مایل به مشارکت هستند، بنابراین باید حساب بانکی چندین مدرسه در هر ناحیه را کنترل کرد تا مشخص شود با پول‌های دریافتی از مردم چه اتفاقی در مدارس افتاده و از کجا معلوم آن ۲۰ میلیونی که به‌عنوان مشارکت از اولیا گرفتند، به سیستم مدرسه وارد شده است؟

عالی‌ترین مقام دولت در شهرستان شیراز همچنین به رسالت فراموش‌شده مدارس به‌ویژه مدارس غیردولتی اشاره کرد و افزود: امروز آموزش تبدیل به تجارت شده و تنها مدرسه تأسیس کرده‌اند تا سود کنند درصورتی‌که رسالت نخست ما آموزش صحیح است.

فرماندار شیراز با بیان این پرسش که مگر از درون مدارس خصوصی چه نتیجه‌ای حاصل‌شده است که همواره شاهد تأسیس این مدارس هستیم؟ گفت: در شهر شیراز آموزش را از مدارس بیرون آورده و خصوصی کرده‌ایم و معلم نیز بیشتر مایل به تدریس خصوصی است.

*اجحاف در مدارس شهر شیراز

در ادامه این نشست عبدالرزاق موسوی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز و از مسؤولان سابق آموزش‌وپرورش نیز با انتقاد از نحوه دریافت پول از سوی مدیران مدارس و عدم نظارت کافی در این زمینه اظهار داشت: ازنظر ما در شهر شیراز اجحاف می‌شود و برخی مدیران با دریافت‌های ۵ تا ۲۰ میلیونی از مردم آنان را نابود کرده‌اند!

وی افزود: مشکل ما مشارکت مردمی نیست بلکه حرف ما این است که باید جلوی مدارسی که بی‌ضابطه از مردم پول دریافت می‌کنند را گرفت، پول‌هایی که هیچ‌گونه رشد آموزشی را نیز در بر ندارد.

این عضو شورای شهر شیراز تأکید کرد: موجودی حساب مدارس باید کنترل تا میزان هزینه کرد آنان مشخص شود.

موسوی با بیان اینکه برای مشارکت‌های مردمی باید سقف تعیین شود، افزود: مردم با کمک به مدارس مشکل ندارند بلکه با تبعیض مشکل دارند و گاهی مشاهده‌شده در مدرسه دولتی ۲۰ میلیون تومان برای ثبت‌نام دانش‌آموز از والدین پول تقاضا کرده‌اند!

*راندمان پائین آموزشی در شیراز

در ادامه معاون آموزشی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان فارس نیز گفت: طبق قانون شورای عالی آموزش‌وپرورش مشارکت مردم در تأمین هزینه‌های مدارس اختیاری است اما لازم است که همگان مشارکت کنند!

فرهاد اسماعیلی افزود: رقم‌های دریافتی مدارس دولتی در شهر شیراز از ۳۶۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان متفاوت است و این شکاف بزرگی است.

وی در مورد ناکارآمدی سیستم آموزشی در شهر شیراز باوجود هزینه‌های بسیار نیز گفت: طبق آمار رسمی رتبه فارس در قبولی‌های کنکور در کشور ۱۹ و در قبولی امتحانات کتبی و نهایی ۱۶ است و این در حالی است که شهر شیراز در تأسیس کلاس‌های خصوصی کنکور در کشور پس از تهران رتبه دوم را دارا است!

این مقام مسؤول افزود: شهر یزد کم‌ترین کلاس‌های خصوصی کنکور و آموزش گاه‌ها را دارد اما رتبه قبولی‌اش در کنکور در کشور اول است که این آمار معنادار نشان می‌دهد که کلاس‌های خصوصی مؤسسات کنکور هیچ نقشی در راندمان آموزشی دانش‌آموز نداشته است باوجودآنکه مبالغ بسیاری را از دانش آموزان گرفته‌اند.

یادآور می‌شود در این نشست رؤسای نواحی ۴ گانه آموزش‌وپرورش شیراز هرکدام به بیان نظرات، دغدغه‌ها و پیشنهاد‌های خود در مورد نحوه اخذ مشارکت‌های مردمی پرداخته و خواستار یک تصمیم جامع و منطقی از سوی مسؤولان در این خصوص شدند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما