کدخبر : 140693
یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
فاقددیدگاه
پرینت

داژبال یک ورزش نوستالژیک/ زمینه‌سازی برای توسعه ورزش‌های ارزان

جنوب پرس: توپ، مورد علاقه‌ترین و پرکاربردترین وسیله بازی است که از کوچکی با آن انس و الفتی داریم.

به گزارش جنوب پرس ، بازی مورد علاقه من و مرجان در زنگ ورزش، وسطی بود. یک نفر وسط بودیم و ۲ نفر دیگر در ۲ طرف سعی می‌کردند تا ما را با توپ نشانه بگیرند. شب‌هایی که عصرش این بازی را انجام داده بودیم از خستگی و تحرک بالا خواب خوشی داشتیم و لازم نبود تا مادر برای خوابیدن سر ساعت با ما کلنجار برود.

زمینه‌سازی برای ورزش ارزان

رئیس هیات ورزش‌های همگانی فارس با توصیف یک رشته ورزشی کم هزینه و پرتحرک به خبرنگار فارس می‌گوید: داژبال، یکی از ورزش‌های سنتی ایرانیان است که از قدیم به عنوان یک بازی پرنشاط وهمگانی در میان مردم رایج بوده است.

سیروس پاک‌فطرت ادامه می‌دهد: این رشته که در اصطلاح عامیانه، «وسطی» نامیده می‌شود امروزه نیز علاقمندان و مخاطبان فراوانی دارد و به عنوان یک رشته خانوادگی و کم هزینه می‌تواند برای ایجاد نشاط در جامعه مورد استفاده قرار بگیرد.

وی عنوان می‌کند:  ورزش داژبال، در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف جهان مخاطبان فراوان به خود جذب کرده است که با اسامی وسطی، وسطو، توپ در وسط، تک بال، داژبال و … شناخته می‌شود.

تحولی در داژبال

پاک‌فطرت با اشاره به اقدامی که در سال ۸۶ در مورد این رشته ورزشی انجام شد، می‌گوید: استاد رضا خوش‌سرور با تنظیم و تدوین قوانین ومقررات واحد برای ورزش داژبال، جانی تازه به این رشته جذاب بخشید تا علاقمندان با برخورداری از قوانین یکسان به انجام فعالیت در این رشته بپردازند.

وی می‌افزاید: بدین ترتیب، تمام فعالیت‌های رشته داژبال با کارشناسی انجام شده و تایید سازمان تربیت بدنی درسال ۱۳۸۷، با عنوان انجمن داژبال، تحت نظارت فدراسیون ورزش‌های همگان کشور انجام می‌شود.

این مقام مسوول با ابراز خرسندی از عضویت انجمن داژبال جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون جهانی داژبال اظهار می‌کند: نخستین دوره مربیگری و داوری رشته داژبال در شیراز نیز در اواخر تیرماه امسال برگزار شد.

افزایش مهارت بدنی

مسوول کمیته داژبال فارس و امور استان‌های داژبال کشور نیز با اعلام برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان این رشته در استان اعلام می‌کند: این آموزش‌ها در آتش‌نشانی شیراز، نیروی زمینی ارتش، مدارس مختلف، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی و کاربردی به صورت خودجوش و حضور در این مراکز برگزار شده است.

مهدی پاک‌فطرت ادامه می‌دهد: این رشته باید بیشتر شناخته شود زیرا نوپاست و اگرچه بسیار شبیه بازی سنتی وسطی خودمان است اما تفاوت‌های اندکی در مقررات بازی دارد.

وی با عنوان کردن انواع سبک‌های این رشته در جهان اظهار می‌کند: داژبال بین‌المللی، ساحلی، ترامبولینگ و وسطی از این موارد هستند که مقررات بازی دژبال وسطی در ایران نوشته شده است اما در مسابقات جهانی و آسیایی سبک بین‌الملل است.

موفقیت مطلوب فارس

مسوول این کمیته در فارس با اشاره به فعالیت زمانی داژبال در فارس بیان می‌کند: دی ماه سال گذشته نخستین کارگاه توجیهی داژبال در شیراز با حضور شرکت‌کنندگان استانی برگزار شد.

مهدی پاک‌فطرت می‌افزاید: در اوایل بهمن ماه ۹۶ نیز نخستین مسابقات این رشته با هدف استعدادیابی برگزار شد و در اواخر بهمن نیز پنجمین رقابت‌های دژبال آقایان در شیراز برگزار که تیم فارس با وجود نوپا بودن مقام سوم را از آن خود کرد.

وی اضافه می‌کند: خانم‌های علاقمند به این رشته می‌توانند روزهای شنبه از ساعت ۱۳و۳۰ تا ۱۵ به سالن ورزشی پایداری در سه راه دارالرحمه شیراز و آقایان در همین ساعت به سالن ورزشی آتش‌نشانی واقع در کوزه‌گری مراجعه کنند که از این علاقمندان استعدایابی نیز می‌شود.

مسوول کمیته داژبال فارس تاکید می‌کند: در ۲ روز دیگر از هفته نیز در این مراکز تمرینات تیم داژبال استان به صورت اختصاصی انجام می‌شود.

این مقام مسوول ضمن ابراز رضایت از عملکرد فارس در این رشته ورزشی پرتحرک می‌گوید: ۸ کمیته فعال داژبال در استان وجود دارد که نشان از استقبال خوب از این رشته پویاست.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما