کدخبر : 139766
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۸
فاقددیدگاه
پرینت

بی‌اطلاعی وزیر کار از آمار بیکاران/ ربیعی: درباره نرخ بیکاری حضور ذهن ندارم

جنوب پرس: درحالی که این روزها بیکاری تبدیل به ابرچالش اقتصاد کشور شده است علی ربیعی به‌عنوان متولی وزارت کار آمار دقیق بیکاران را نمی‌داند و درباره نرخ بیکاری می‌گوید: حضور ذهن ندارم.
1397042609453258314770744

به گزارش جنوب پرس، این روزها با رکود حاکم در اقتصاد وضعیت بنگاه‌های تولیدی به‌سمتی رفته است که با کمترین ظرفیت ممکن فعالیت می‌کنند و در راستای این موضوع میزان تعدیل نیروی کار رو به افزایش است.

درحالی که طبق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی مرکز آمار نرخ بیکاری زمستان سال ۹۶ حدود ۱۲٫۱ درصد اعلام شد که بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٣٩٥)، ۰٫۸ درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (پاییز ١٣٩٦)، � .٤ درصد کاهش داشته است.

مطابق نتایج طرح آمارگیری نیروی کار زمستان ۱۳۹۶ بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲٫۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۵)، ۰٫۴درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته (پاییز ۱۳۹۶) ۰٫۲ درصد افزایش داشته است.

در زمستان ۱۳۹۶، ۳۹٫۷ درصد جمعیت ۱۰ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۵)، ۰٫۸ درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (پاییز ۱۳۹۶)، ۰٫۴ درصد کاهش داشته است.

نرخ بیکاری جوانان ۲۹ــ۱۵ساله نیز حاکی از آن است که ۲۵٫۲ درصد از جمعیت فعال ‌۲۹‌ــ‌۱۵ساله بیکار بوده‌اند. این شاخص بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری جوانان ۲۹ــ‌۱۵ساله نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۰٫۳ درصد کاهش و نسبت به فصل قبل ۰٫۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

آمار تعداد بیکاران از سوی مرکز آمار حدود ۳میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۶ اعلام شده است در حالی که تعدادی از کارشناسان نرخ بیکاری را بیش از ۶میلیون نفر می‌دانند و معتقدند بخش زیادی از شاغلانی که اشتغال ناقص دارند یا در مشاغل غیررسمی و با حقوقی کمتر از حداقل حقوق کار می‌کنند شاغل تلقی نمی‌شوند.

در شرایط فعلی بیکاری به بحران اول کشور تبدیل شده است که  مقام معظم رهبری بارها تأکیدات متعددی را مبنی بر حمایت از تولید داخل و توجه به اشتغال دارند.

همچنین کارشناسان وحتی دولتی‌ها نیز بر این موضوع اذعان دارند، حتی اسحاق جهانگیری سال گذشته بیکاری را ابرچالش اقتصاد خواند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۹۵ فرمودند: تولید داخلی، علاج رکود و اشتغال خیلی مهم است؛ شرمندگی این حقیر از اینکه جوانی بیکار با دست خالی به خانه می‌رود، کمتر از خود او نیست.

درحالی بیکاری این روزها میان جوانان قابل لمس است که چشم تعداد زیادی از جوانان بیکار به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است تا با ارائه سیاست‌های درست و مداخلات توسعه‌ای بتواند تحرکی در بازار کار ایجاد و مشکل اصلی عمده نیروی کار را که بیکاری است حل کند، اما شواهد حاکی از این است که وزیر کار تمام تمرکز خود را بیشتر در رفاه هزینه کرده است.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در سفر استانی خود به شیراز در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص آخرین نرخ بیکاری کشور نیز گفت: فعلاً حضور ذهن ندارم.

منبع تسنیم/

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما