کدخبر : 138453
دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
فاقددیدگاه
پرینت

کاش ملاعلی کنی باشیم

جنوب پرس: بالاخره بشین و پاشوهای وین ده بند صادر کرد؛ معنایش شد خرید وقت تا حرکت بعدی ترامپ در صفحه شطرنج پسا برجام.

به گزارش جنوب پرس ، با نه تا از آن ده بند وین کاری ندارم این جا قرار است چند جمله‌ای سر این بند مکث کنیم؛ ( ریاست مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک به انگلیس واگذار شد) باز ما شدیم و این روباه پیر که سیری‌ناپذیر است در مکش دار و ندارها.

یک سوال: پنج عضو دور همی وین با سابقه ترین‌شان در قاپیدن امتیازها از ایران را فرستادند جلو، دیپلماتهای ما چرا مثنوی هفتاد من درد و رنج و زخمی که این پیر استعمار بر پیکرمان زده را دیلیت کردند از حافظه؟!
کاش یکی مثل کی روش برای اینها قبل از نشستن پشت آن میز مذاکره فیلم یتیم خانه ایران پخش می‌کرد!

واما صدای بلند تاریخ، سال ۱۲۵۰ مملکت دست ناصرالدین شاه بود، امتیاز رویتر را دادند به صاحب خبرگزاری رویتر؛ بارون ژولیوس رویتر.

استفاده از خطوط راه آهن، استخراج همه معادن کشور (به جز طلا، نقره و جواهرات)، جنگل‌ها، اجازه تاسیس شعب پست، بانک و احداث خطوط تلگرافی در همه نقاط کشور به زبان ساده‌تر یعنی فروش مملکت.

امتیاز دارسی برای استخراج و بهره‌برداری و لوله‌کشی نفت و قیر در سراسر ایران به جز آدربایجان، گیلان، مازندران، گرگان و خراسان که آن هم بعدها به شرکت سینکلر آمریکایی دادند.
شصت سال بدون پرداخت مالیات، عوارض گمرکی بیایند، بخورند و ببرند؛ این معافیت باعث شد سال‌ها شرکت نفت انگلیس نگذارد ایران هیچ پیشرفت و توسعه اقتصادی داشته باشد.
این دو بند از آن مثنوی هفتاد من درد سیطره استعمار پیر برای این مقال کافی است، اما گاهی یک گل می‌آمد که با خود بهار می‌آورد؛ ملاعلی یک روحانی مبارز کشاورززاده اهل قریه کن، بعدها شد یکی از مجتهدین طراز اول زمان ناصرالدین شاه و صاحب قدرت در دل‌های مردم.

پای مخالفتش با امتیاز رویتر این قدر ایستاد تا شاه مجبور شد آن را لغو کند.
مقاومت‌های حاج ملاعلی کنی پیشتر از این تشکیلات فراماسونری میرزا ملکم خان را به باد داده بود.

کاش برای ایران عزیزمان حاج ملا علی کنی بشویم تا این بند واگذاری بیرون زده از توبره وین به آب برود، پای دوره گردی‌های جاسوسان آژانسی هم از سر مراکز علمی و دانشگاهی ما بریده شود. به امید حق.

نوشته: مدینه مرادی
منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما