کدخبر : 138378
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲
فاقددیدگاه
پرینت

سطل زباله‌های فرسوده، آفت جان چهره بندرعباس

جنوب پرس: سطل زباله‌های فرسوده سطح شهر بندرعباس که همانند زباله‌ای در خاک ریشه کرده و بوی بد و زباله‌های رها شده در کنارشان باعث آزرده خاطر شدن هر مخاطبی می‌شود، چهره این شهر که قطب اقتصادی کشور می ‌باشد را مخدوش کرده است.

به گزارش جنوب پرس ، استان هرمزگان واقع در جنوب کشور به واسطه دریای نیلگون خلیج‌فارس و جزایر متعدد آن، درگاه اقتصادی و یکی از قطب‌های گردشگری کشور به شمار می‌رود.

شهرستان بندرعباس به عنوان مرکز استان هرمزگان یکی از مناطق مهم صنعتی و گمرکی کشور به شمار می‌رود که از لحاظ بافت شهری در مقایسه با بنادر هم نوع خود در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نمره قبولی را نگرفته و در سطح پایین‌تری قرار دارد.

*ضعف خدمات شهری و ضربه به زیبایی شهر

با توجه به درآمدهای گسترده این شهر، ضعف در ارائه خدمات شهری باعث شده چهره شهر بندرعباس فقط لقب درگاه اقتصادی کشور را به دوش بکشد اما خود از آن بی‌بهره باشد.

سطل زباله‌های سطح شهر بندرعباس یکی از همان ریزهای درشت است که چهره این قطب اقتصادی و گردشگری را مخدوش و زیبایی این شهر ساحلی را زیر سؤال برده است.

*سطل زباله‌هایی که دست کمی از زباله ندارند

با گذری کوتاه در سطح شهر بندرعباس، یکی از اصلی‌ترین مواردی که نظر هر شهروندی را به خود جلب می‌کند سطل زباله‌های درهم شکسته‌ای است که همانند زباله‌ای در خاک ریشه کرده و بوی بد آنها و زباله‌های رها شده در کنارشان باعث آزرده خاطری هر مخاطبی می‌شود.

این سطل زباله‌ها که بدون کوچک‌ترین خلاقیتی مردم را به سمت استفاده از آنها سوق دهد طراحی شده‌اند که همین عامل باعث شده مردم هیچ رغبتی به استفاده از آنها نداشته باشند.

عدم تفکیک زباله و تلنبار شدن زباله‌های تر و خشک بر روی هم باعث ایجاد یک بوی بد تا شعاع چند متری این سطل‌ها شده که مردم کف خیابان و پیاده‌روها را به جای سطل‌های تعبیه شده برای انداختن زباله‌های خود ترجیح می‌دهند.

*کمبود سطل زباله در محلات حاشیه نشین بندرعباس

شکستگی‌ها و خرابی‌های موجود در بدنه سطل‌ها زیر آفتاب سوزان بندر و بی‌مهری مردم نسبت به آنها هم از دیگر دلایل بی‌انگیزگی نسبت به استفاده از این سطل‌ها شده است.

نداشتن درب مناسب و رو باز بودن سطل‌ها باعث حمله معتادان سرگردان و زباله گردان به همراه حیواناتی همچون گربه، موش و … به زباله‌ها و پخش کردن آنها در سطح خیابان شده است.

کمبود و حتی نبود سطل زباله در سطح شهر و به ویژه محله‌های حاشیه شهر بندرعباس، یکی دیگر از ضعف‌های شهرداری در زمینه جمع‌آوری زباله‌ها است که با توجه به درآمدهای این نهاد جای تعجب دارد چرا در زمینه افزایش تعداد سطل‌های زباله هیچ تلاشی نمی‌شود.

*نظارت بر جمع‌آوری زباله‌ها ضعیف است

گزارش‌های مردمی هم در فضای مجازی از سؤاستفاده برخی از سودجویان از زباله‌های گوشتی فروشگاه‌های بزرگ که در سطل‌های زباله عمومی ریخته شده  وجود دارد که در صورت استفاده آنها در تهیه برخی مواد غذایی و فست فودی باعث بروز بیماری و خطرات بی‌شمار دیگر به شهروندان است.

رد پای زباله‌ها اکنون به ساحل زیبای بندرعباس هم رسیده و مردم به جای قدم زدن در کنار دریا و لذت بردن از طبیعت، ساحلی پوشیده از فاضلاب و زباله‌هایی را می‌بینند که توسط خودشان در شهر رها شده و به طرق گوناگون به ساحل رسیده اند.

*مردم و مسؤولان در کنار هم برای شهری بهتر

مهدی رنجبری شهردار منطقه دو بندرعباس هم در این خصوص با بیان اینکه قبول دارم تعداد سطل‌های زباله در سطح شهر کم است، یکی از دلایل این کمبود را سرقت آنها توسط سودجویان ذکر کرده است.

رنجبری ادامه داد: تا زمانی که خود مردم همکاری نکنند نمی‌توانیم شهری زیبا و بدون زباله داشته باشیم.

محسن یکتاپور معاون خدمات شهری بندرعباس هم به کوچک بودن اندازه سطل‌های زباله اشاره کرد و گفت: یکی از گلایه‌های مردم سطح محلات متناسب نبودن سایز سطل‌ها با جمعیت محله است که به زودی با تغییر سایز سطل‌ها و افزایش آنها جبران خواهیم کرد.

معاون خدمات شهری بندرعباس خاطرنشان کرد: میزان تولید زباله در بندرعباس بیش از استاندارد متوسط کشوری است که با این حال فرآیند جمع‌آوری آنها به صورت روزانه صورت می‌گیرد.

مشخصاً هم مردم و هم مسؤولان در زمینه ارتقای فرهنگ شهرنشینی و استفاده از سطل‌های زباله نقش اساسی را ایفاء می‌کنند اما می‌شود با یک سری راهکارهای کم هزینه چنین مسائلی را حل کرد.

یکی از مهم‌ترین عوامل ترغیب مردم به استفاده سطل‌های زباله، توجه به طراحی آنها به شکل عوام پسند و فانتزی است که این عمل در کلان شهر‌های ایران و شهرهای توسعه یافته جهان وجود داشته و قابل نمونه‌برداری است.

استفاده از تخصص مهندسان طراح و یا ایده دانشجویان رشته‌های مهندسی مرتبط با معماری و صنعت، بدون پرداخت هزینه در قالب طرحی دانشجویی می‌تواند باعث ایجاد سطل‌های زباله زیبا و کاربردی در سطح شهر شود.

موظف کردن فروشگاه‌ها و اصنافی که تولید زباله می‌کنند به نگهداری زباله‌ها در محلی دور از دسترس مردم و جمع‌آوری مکرر آن‌ها توسط سازمان مربوطه یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از تلنبار شدن زباله‌ها در سطل‌ها و حاشیه خیابان‌ها است.

 طرح نیمه عملی شده تفکیک زباله‌ها یکی دیگر از کلیدهای رهایی از تلنبار شدن زباله‌ها بر روی هم و ایجاد بوی نامطبوع است که در صورت پیگیری و اجرای درست و محکم آن می‌تواند این مشکل بزرگ را مرتفع نماید.

با توجه به این موضوع که تمام این زباله توسط شرکت‌های خصوصی جهت بازیافت و یا مصارف دیگر استفاده می‌شود، واگذاری عملیات جمع‌آوری و تعبیه سطل‌های زباله و فرهنگ سازی استفاده از آنها هم به بخش خصوص سپرده شود تا تحولی بزرگ در این زمینه حاصل گردد.

سطل‌های زباله، آشیانه امن حشرات

شستشوی روزانه سطل‌ها و محل‌های تعبیه شده و نصب دستگاه‌های ضد حشرات در سطل‌ها که باعث جلوگیری از حمله موش‌ها و سایر حشرات به زباله‌ها می‌شود، یکی دیگر از راه‌های تمیز نگه داشتن معابر و خیابان‌ها از زباله‌ها و وجود حشرات موذی است.

جدای از نقش مسؤولان، مردم هم بازیگران اصلی این صحنه‌اند که لازم است با نهادینه کردن فرهنگ استفاده از سطل زباله‌ها در خانواده، شهری پاک و قابل سکونت را برای خود و آیندگان ایجاد کنند.

بهاره یوسفی شهروند محله ششصد دستگاه بندرعباس با اعلام نارضایتی از کمبود سطل زباله در این محله، اظهار کرد: کارگران شهرداری هر روز به دلیل نبود سطل زباله در محله و رها سازی زباله‌ها در کانال آب توسط مردم در حال تمیز کردن خیابان و رفع گرفتگی معبر آب هستند.

این بانوی بندرعباسی افزود: اگر شهرداری همت کند و چند عدد سطل آشغال در محله قرار دهد دیگر نیاز نیست این کارگران با این گرمای شدید شهر، هر روز درحال تمیز کردن سطح خیابان و کانال آب باشند.

یوسفی در ادامه به قسمت گوسفندفروشان محله ششصد دستگاه اشاره کرد و گفت: شغل مردم این محله نگهداری و فروش گوسفند است که به دلیل نبود سطل زباله، مردم فضولات گوسفند یا اضافات لاشه آنها را در کنار خیابان رها می‌کنند که شهرداری آنها را جمع نمی‌کند و باعث ایجاد بوی بسیار بد و شکلی نامناسب شده است.

وی یادآور شد: در برخی از نقاط شهر با وجود تعبیه سطل زباله مردم خودشان رعایت نمی‌کنند و در سایه نبود فرهنگ استفاده از سطل زباله، آشغال‌های خود را در کنار سطل‌ها پرتاب می‌کنند.

این بانوی هرمزگانی به بیان راهکارهای ارتقاء فرهنگ سطل زباله پرداخت و تصریح کرد: جذاب کردن سطل زباله، افزایش تعداد آنها و جمع‌آوری زباله‌ها به صورت مکرر می‌تواند باعث بهتر شدن اوضاع کنونی شود.

یوسفی افزود: شعارهای بسیاری تاکنون از مسؤولان در زمینه افزایش تعداد سطل‌های زباله و ترمیم و نوسازی سطل‌های فرسوده داشتیم اما تاکنون به خصوص در محله‌های حاشیه‌نشین هیچ خبری از آنها نشده است.

رضا حسن‌زاده، شهروند ساکن محله داماهی بندرعباس هم در این خصوص اظهار کرد: سطل‌های فرسوده و بلا استفاده آفت جان خیابان‌های این محله و کوچه‌ها شده‌اند.

این شهروند بندرعباسی، ادامه داد: در این محله فروشگاه‌های بزرگ و کوچک پرشماری وجود دارد که حجم زباله بالایی را تولید می کنند اما به دلیل فرسوده بودن سطل‌ها و کمبود تعداد آن، جوابگوی نیاز مردم نیستند.

حسن‌زاده با اشاره به وضعیت نامناسب سطل‌های تعبیه شده در سطح محله، گفت: بوی بد این سطل‌ها اجازه نزدیک شدن به آنها برای انداختن زباله را نمی‌دهد و حتی نمی‌توان از کنار آنها عبور کرد.

وی تصریح کرد: روان آب‌های تولید شده از این زباله‌ها گاها به آسفالت زیر سطل چسبیده که باید تا باران بعدی که آن را بشورد و پاک کند صبر کنیم.

این شهروند بندرعباسی در پایان خاطرنشان کرد: ترمیم و افزایش تعداد سطل‌ها کار چندان هزینه بری نیست که از شهردار و سایر مسؤولان مربوطه انتظار می‌رود با رفع این مشکل گامی درجهت زیباسازی این شهر بردارند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما