کدخبر : 138061
پنج شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
فاقددیدگاه
پرینت

حل مشکل شوری آب آبادان و خرمشهر با احداث سدهای خاکی

جنوب پرس:  مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: با احداث سدهای خاکی روی رودخانه های کارون و بهمنشیر، مشکل شوری آب شهرهای آبادان و خرمشهر رفع می شود.

آیین بهره برداری آزمایشی از خط دوم آبرسانی طرح غدیر

به گزارش جنوب پرس ، محمدرضا شمسایی بامداد پنجشنبه در حاشیه مراسم افتتاحیه آزمایشی فاز دوم طرح آبرسانی غدیر در خوزستان (منطقه ام الدبس( در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: شهرهای آبادان و خرمشهر در ۱۹ سال گذشته ۱۴ سال با خشکسالی مواجه بودند؛ در سال هایی که میزان آب کم است، آب دریا پیش روی بیشتری به سمت شهرها خواهد شد.

وی افزود: به دلیل اینکه بتوانیم ارتباط آب دریا را با رودخانه ها قطع و آب شیرین را حفظ کنیم، احداث سد مارد در انتهای کارون و دو سد در ابتدا و انتهای رودخانه بهمنشیر در دستور کار قرار گرفت .

شمسایی بیان کرد: کار ساخت سد ابتدای بهمنشیر به پایان رسیده و دو سد دیگر در حال احداث هستند و اگر اعتبار مورد نیاز به موقع تزریق شود، کار ساخت آن ها تا دو سال آینده به پایان می رسد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان  تأکید کرد: اگر ساخت این سدها به پایان برسد از ورود آب دریا به داخل رودخانه های کارون و بهمنشیر جلوگیری می شود و با توجه به احداث شبکه های آبیاری و زهکشی، آب شیرین برای تمامی آبادان و خرمشهر تأمین خواهد شد.

وی  با اشاره به مشکل ایجاد شده درخط یک طرح آبرسانی غدیر، گفت: این خط سه بار دچار مشکل شد که مشکل نخست به دلیل شکستگی لوله به دلیل پمپاژ زیاد بود اما در دو نوبت بعدی مشکلات ایجاد شده عمدی بودند.

شمسایی در خصوص مشکل ایجاد شده در شرکت کشت و صنعت نیشکر ده خدا گفت: مصرف آب این شرکت در حال حاضر به طور متوسط بین ۱۱.۱ تا ۱۱.۳ مترمکعب در ثانیه است اما مصرف اصلی ۱۴ مترمکعب در ثانیه بود.

وی با بیان اینکه سازمان آب و برق خوزستان به دنبال اعمال کاهش کشت در شرکت کشت و صنعت نیشکر ده خدا نیست و فقط بر مدیریت مصرف آب تاکید دارد، بیان کرد: به دلیل خشکسالی، آب کافی در رودخانه کارون وجود ندارد و این شرکت نمی تواند به میزان مورد نیاز اصلی خود مصرف کند پس باید صرفه جویی بیشتری داشته باشند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما