کدخبر : 138037
پنج شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
فاقددیدگاه
پرینت

یک شهرداری در دل روستا/توانمندسازی روستاییان رویکرد دهیاری‌ها

جنوب پرس: همانطور که شهر برای عمران و آبادی به شهردار نیاز دارد، روستاها نیز برای آبادانی خود نیازمند وجود دهیار هستند. عملکرد دهیاری علاوه بر عمران روستایی در توانمندسازی جوامع محلی نیز تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش جنوب پرس ، غلام یک مرد روستایی است که بیش از ۲۰ سال از شهر و دیار خود دور مانده و برای کار کردن به شیراز آمده است. علت مهاجرت خود را یافتن یک کار مناسب در شهر عنوان می‌کند اما اکنون که وضعیت اشتغال در شهر نابسامان است و از طرفی اقدامات خوبی برای ایجاد اشتغال در روستاهای استان انجام شده، عزم بازگشت به زادگاه خود را دارد تا در آنجا در حوزه مشاغل خانگی و صنایع دستی به امرار معاش بپردازد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با اشاره به نامگذاری ۱۴ تیرماه به روز دهیاری‌ها به خبرنگار فارس می‌گوید: در فارس حدود ۲ هزار و ۱۱۵ دهیاری و بالغ‌بر ۴ هزار روستا وجود دارد.

سیدکمال پاک‌فطرت می‌افزاید: دهیاری نماینده مردم و دولت است که عملکرد آنها در روستا مشابه عملکرد شهرداری‌ها در شهر بوده و برای عمران و آبادی روستا تلاش می‌کند.

وی با اشاره به نشستی که به مناسبت فرا رسیدن این روز در محل استانداری فارس برگزار می‌شود، بیان می‌کند: این نشست با حضور استاندار و مقام کشوری برگزار و نمایشگاه نمایش توانمندی‌های روستائیان استان نیز مکمل آن است.

ارائه تسهیلات به روستاییان

این مقام مسوول، ارائه تسهیلات مناسب به روستائیان را در کاهش آمار مهاجرت به مرکز استان موثر می‌داند و عنوان می‌کند: از سال گذشته در پی ارائه تسهیلات در حوزه اشتغال برای روستائیان استان با جدیت هر چه تمام کار کرده‌ایم.

پاک‌فطرت تصریح می‌کند: این تسهیلات در حوزه‌های صنایع دستی، حمل و نقل، مشاغل خانگی و … ارائه شده و در حوزه دامپروری سنتی و صنعتی به عنوان جایگزینی برای کاهش کشاورزی در پی بحران آب نیز اقدامات مطلوبی در روستاهای استان به انجام رسیده است که دهیاری‌ها در انجام آن نقش بسزایی دارند.

وی با ابراز رضایت از تاثیرات مطلوب این دسته اقدامات اظهار می‌کند: با ایجاد مشاغل و تامین معیشت روستاییان، شاهد تاثیرات مطلوبی در کاهش سیر مهاجرت‌ها از روستاهای فارس به مرکز استان بوده‌ایم.

تعاونی‌های روستایی و حذف واسطه‌گری

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با تاکید بر نقش تعاونی‌های روستایی بیان می‌کند: در فعالیت تعاونی‌های روستایی در فارس بر تعاونی فرش و صنایع‌دستی نیز تمرکز شده است و ۴۹ تعاونی فعال روستایی در استان وجود دارد.

پاک فطرت ادامه می‌دهد: راه‌اندازی مشاغل خانگی مختلف، توانمند کردن و سر و سامان دادن روستاییان از اهداف دهیاری‌ها و تعاونی‌های روستایی است تا محصولات تولید شده در روستا را بدون واسطه‌گری به فروش برساند.

بهسازی و عمران

این مقام مسوول با اشاره به لزوم بهسازی روستاها می‌گوید: انجام طرح‌های عمرانی برای بهسازی و ارتقاء وضعیت روستاهای استان نیز از دغدغه‌های دهیاری‌هاست که بانک‌هایی همچون کشاورزی، تعاون، کارآفرین و … در ارائه تسهیلات عمرانی با دهیاری‌ها تعامل مطلوبی دارند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما