کدخبر : 137385
پنج شنبه ۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۵
فاقددیدگاه
پرینت

اعتیاد به سمت خشونت و قتل های عمد سوق یافته است

جنوب پرس:  دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: اعتیاد به سمت خشونت و قتل های عمد سوق یافته است.

محمد رضا ابراهیمی

به گزارش جنوب پرس ، محمدرضا ابراهیمی ظهر پنجشنبه در آیین گشایش مجتمع توانمندسازی «ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی» شیراز که با حضور مسعود رضایی، نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی گشایش یافت با بیان اینکه اعتیاد به عنوان آسیبی اجتماعی به عنوان ابزاری اقتصادی و سیاسی جای خود را در جامعه باز کرده است، افزود: با رنگین کمانی از تغییر نوع مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی سوق یافتیم.

وی در ادامه گفت: همه ساله توسط دستگاه های اطلاعاتی ۸۰ تن کشفیات در کشور داریم که در این مسیر بیش از ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز تقدیم می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس با بیان اینکه درآمد قاچاق موادمخدر معادل ارزش فروش نفت و درآمد گردشگری کشور است، یادآور شد: اعتیاد به موادمخدر زیربنای تمام جرایم است و این مواد به عنوان نخستین تهدید اجتماعی به شمار می رود.

ابراهیمی در عین حال ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی را فقط با حضور شهرداری کافی ندانست و افزود: در مسیر رفع تهدیدات نباید به دنبال دادن شعارهای آرمانی و نمایشی باشیم. بنابر این به دنبال ریشه کنی و بلکه در پی مهار و کنترل آن هستیم.

با این وجود دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس از کمبود اعتبار برای فعال سازی مراکز ماده ۱۶ خبر داد و گفت: با وجود ظرفیت ۵۰۰ نفره این مراکز، فقط از۲۵۰ معتاد نگهداری می شود.

راه نجات یافتن از اعتیاد، آزادسازی تریاک است

در عین حال مسعود رضایی، نماینده مردم شیراز در مجلس هم  تنها راه نجات یافتن از اعتیاد، آزادسازی ماده مخدر تریاک دانست و گفت: در بسیاری کارهایمان در این ۴۰ سال راه ها را اشتباه رفته ایم که نتیجه آن همین چالش های اجتماعی است که در برابر آن ناتوانیم.

وی با این وجود، فداکاری نیروی انتظامی را مقرون به صرفه ندانسته و افزود: در این راه حدود ۲۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند و این بی سرپرستی خانواده هایی که آسیب های غیر قابل جبران می بینند را به دنبال دارد.

رضایی یکی از عوامل اثرگذار در گسترش مواد مخدر را بیکاری عنوان کرد و گفت:  با وجودی که در گذشته مواد مخدر بود، اما اعتیاد به میزان کنونی نبود، زیرا مافیای مواد مخدر آنقدر قدرت دارد که اگر توان امنیتی داشه باشیم قادر به مبارزه با آن خواهیم بود.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: چنانچه بیکاری از بین برود درصد بالایی از میزان طلاق، بی سرپرستی، بد سرپرستی و سهل الوصول بودن عرضه مواد مخدر کاهش خواهد یافت.

وی با این وجود، عامل گسترش استفاده از  مواد مخدر را سودآوری آن دانست و افزود: انسانی که به دلیل بیکاری روی به خرید و فروش مواد می آورد از کودکی بی گناه و بد سرپرست تبدیل به یک جانی می شود که تا پای اعدام می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتمع توانمند سازی «سادا» در بلوار آیت الله مدرس، جنب پل غدیر قرار دارد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما