کدخبر : 136002
سه‌شنبه 19 ژوئن 2018 - 15:40
فاقددیدگاه
پرینت

گذری بر زندگی و مبارزات آیت‌الله اسد‌الله ایمانی

اوج فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله ایمانی در سال‌های دهه ۱۳۵۰ به بعد بود. در آن سال‌ها وی نقش مهمی در گسترش پیام نهضت اسلامی در شهر کازرون داشت و در واقع رابط بین مردم کازرون به خصوص جوانان این شهر، با حوزه علمیه قم بود.

به گزارش جنوب پرس، آیت‌الله اسد‌الله ایمانی در ۱۳۲۶ در شهرستان کازرون به دنیا آمد. پدرش حجت‌الاسلام شیخ محمدصادق ایمانی از چهره‌های مذهبی و روحانیون کازرون بود که به پیشه بزازی اشتغال داشت. وی تحصیلات خود را تا پایان دوره ابتدایی در زادگاه خود گذراند و سپس برای تحصیل علوم دینی وارد حوزه علمیه صالحیه کازرون شد. در سال ۱۳۴۱ جهت تداوم و تکمیل تحصیلات دینی خود، به شهرستان قم رفت و وارد حوزه علمیه آن شهر شد. پس از فراگیری دروس شرح‌ لمعه، قوانین، رسائل، مکاسب و کفایة‌الأصول و منظومه، به فراگیری دروس خارج فقه و اصول از محضر آیات عظام گلپایگانی، محقق داماد، میرزا هاشم آملی و مکارم پرداخت.

فلسفه (اسفار) را از محضر آیت‌الله جوادی آملی فرا گرفت و در دروس اخلاق از شاگردان آیت‌الله شب‌زنده‌دار بود. وی مبارزات سیاسی خود را همزمان با آغاز نهضت اسلامی حضرت امام آغاز کرد، ولی اوج فعالیت‌های سیاسی وی در سال‌های دهه ۱۳۵۰ به بعد بود. در آن سال‌ها وی نقش مهمی در گسترش پیام نهضت اسلامی در شهر کازرون داشت و در واقع رابط بین مردم کازرون به خصوص جوانان این شهر، با حوزه علمیه قم بود. در سال ۱۳۵۵ و در پی شدت بخشیدن به فعالیت‌های سیاسی خود، توسط ساواک دستگیر شد و به شدت مورد آزار و اذیت قرار گرفت.

با تشدید فعالیت‌های فرهنگی گروه‌های چپ در کازرون، که در قالب تأسیس کتابخانه و کتابفروشی نمود پیدا می‌کرد، وی به تأسیس کتابخانه‌ای اسلامی مبادرت ورزید که کتب اسلامی را در اختیار جوانان قرار می‌داد. این کتابخانه بعدها گسترش یافت و با افزوده شدن صندوق قرض‌الحسنه به آن، با نام مجتمع فرهنگی و خدماتی قائم (عج) به ارائه خدمات فرهنگی و نیز خیریه به جوانان و مردم مستضعف کازرون می‌پرداخت.

او در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، کمک به خانواده‌های مبارزان کازرونی را وجهه همت خود قرار داد و هم‌زمان به ایراد سخنرانی‌های افشاگرانه علیه رژیم پهلوی پرداخت که منجر به دستگیری وی شد. در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی به اداره امور شهر و برقراری نظم در سطح شهر پرداخت؛ به طوری که علی‌رغم برقراری حکومت نظامی در شهر، مشکل خاصی در زمینه تاراج سلاح‌های پادگان و حیف‌و‌میل بیت‌المال رخ نداد. بدین ترتیب کازرون تقریبا اولین شهری بود که نهادهای نظامی و انتظامی در آن مستقر و وظایف قانونی خود را در روزهای اولیه انقلاب عهده‌دار بودند.

وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان امام‌جمعه کازرون منصوب شد و همزمان، نماینده جامعه روحانیت در دانشگاه‌های کشور و دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود. مقارن آن نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه شیراز را برعهده داشت.

آیت الله ایمانی در اولین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، از طرف مردم استان فارس به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد. با شروع جنگ تحمیلی، بارها در صحنه‌های نبرد علیه دشمن تجاوزگر حضور یافت. وی در دومین و سومین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز به نمایندگی استان فارس در آن مجلس انتخاب شد. او با توجه به اینکه از جوان‌ترین نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بود، در اجلاسیه‌های افتتاحیه دوره‌های اول و دوم به عنوان منشی سنی هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری انتخاب شده بود. در تیر ماه ۱۳۸۰ از طرف مقام معظم رهبری به سمت نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر منصوب شد.

آیت‌الله ایمانی در کنار مسؤولیت‌های دینی، به تدریس و نیز تألیف کتب مختلف نیز اهتمام می‌ورزید که از آن جمله می‌توان به عضویت او در جمع ده نفره مؤلفان تفسیر نمونه اشاره کرد. تألیف و نشر جزوات فروع دین و تقریرات درس خارج ارث از دیگر تألیفاتش است. وی کتاب «الیهود فی القرآن» را به فارسی ترجمه کرد، ولی چون ترجمه دیگری از آن منتشر شده بود از انتشار آن خودداری کرد. علاوه بر آن برگزاری ده دوره یادواره فرهنگی علامه طباطبایی از دیگر فعالیت‌های علمی وی بود.

در کنار تالیف کتب، وی از کارهای عام‌المنفعه نیز غافل نبود که از آن جمله می‌توان به تأسیس دانشکده علوم پایه وابسته به دانشگاه شیراز، بیمارستان و نیز زایشگاه فاطمیه، تأسیس و راه‌اندازی دانشکده پزشکی در قالب دانشگاه آزاد اسلامی و تجدید بنا و توسعه مدرسه علمیه شهرستان کازرون اشاره کرد. آیت‌الله ایمانی در سال ۱۳۸۸ به عنوان امام جمعه شیراز منصوب شد.

منبع فارس/

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما