کدخبر : 135417
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
فاقددیدگاه
پرینت

نیاز به تحول اساسی در کارآفرینی صنایع دستی داریم

جنوب پرس:  سرپرست دانشکده هنر و معماری به مناسبت برپایی روز جهانی صنایع دستی در ۲۹ خرداد گفت: نیاز به تحول اساسی در کارآفرینی صنایع دستی داریم.

نشست خبری سرپرست و اساتید دانشکده هنر و معماری شیراز

به گزارش جنوب پرس ، در نشست خبری سرپرست و اساتید دانشکده هنر و معماری با موضوع بررسی وضعیت کنونی رشته صنایع دستی در دانشگاه های کشور و چالش های پیش رو در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز که ظهر چهارشنبه برگزار شد، محمدرضا بذرگر با بیان اینکه ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی است به علت تقارن با ماه مبارک رمضان آیین بزرگداشت این روز به ۲۹ خرداد جاری موکول شده که با عنوان «انسان، طبیعت، طراحی» برگزار خواهد شد.

محمدرضا بذرگر با بیان اینکه صنایع دستی رابطه ای معنی دار با هویت فرهنگی دارد، عنوان کرد: هویت جامعه ما به بخش های هنری از جمله صنایع دستی ارتباط می یابد، بنابر این با نگاهی به گذشته صنایع دستی که در طول تاریخ پیشینه درازی دارد و از پیش از ظهور اسلام، پس از اسلام و دوره های مابعد اسلامی این هویت با هنرهای دیگر معنی یافت، موضوع هویت مستقل ایرانی اسلامی مطرح می شود.

این چهره علمی و دانشگاهی ارج نهادن و رونق بخشیدن به صنایع دستی را هدف متعالی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز دانست و افزود: باید به گونه ای گام برداریم که این هویت ضمن اعتلای هنری، در بستری فرهنگی و تاریخی دنبال شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها در انتقال مفاهیم فرهنگی و هنری نقش به سزایی دارند، عنوان کرد: حضور دانشجویان در برنامه های روز گرامیداشت صنایع دستی در راستای این هویت بخشی است.

بذرگر با اعلام اینکه کشور نیاز به اشتغال جوانان دارد تصریح کرد: یکی از راه های اشتغال زایی استفاده از نیروهای فارغ التحصیل جوانان است که می تواند به سمت تولید صنایع دستی سوق داده شود.

وی در عین حال نیاز به تحول اساسی در کارآفرینی به واسطه صنایع دستی را مورد تاکید قرار داد و گفت: هنرهای سنتی از جمله در بخش صنعت نیاز به یاری دارد زیرا کمک به این حوزه می تواند مشکل اشتغال را در کشور کاهش دهد.

سرپرست دانشکده هنر و معماری شیراز با تاکید بر اینکه حرفه سازی از توانمندی های صنایع دستی است، تاکید کرد: این بخش از اشتغال به واسطه پرداختن به صنایع دستی می تواند به عنوان یک رویکرد مطرح شود.

بذرگر از برپایی نمایشگاه های کارکردی توسط دانشجویان هنر و معماری خبر داد و افزود: در پی این هستیم که دانشجویان تولیدات صنایع دستی را به واسطه این رویدادها معرفی و عرضه کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، روز ۲۹ خرداد جاری برنامه ای به مناسبت روز جهانی صنایع دستی که از ساعت ۱۷ در مجموعه فرهنگی هنرشهر آفتاب شیراز برگزار خواهد شد، پرفورمنس آرت «انسان، طبیعت و طراحی» توسط دانشجویان دانشکده هنر و معماری به علاقه مندان ارایه می شود.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما