کدخبر : 134362
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۲۹
فاقددیدگاه
پرینت

زندگی فاجعه بار شهروندان هفتگلی در کنار فاضلاب‌های روان

جنوب پرس: هفتگل سیستم دفع بهداشتی فاضلاب شهری ندارد به همین علت در همه نقاط شهر فاضلاب به کانال‌های بزرگ روبازی ریخته می‌شود که مانند رودخانه در مناطق گوناگون روان است.

به گزارش جنوب پرس ، یکی از ضروریات اساسی و بسیار مهم در زندگی شهری رعایت بهداشت به ویژه بهداشت محیط است که باید برای حفظ سلامت شهروندان به آن توجه ویژه‌ای شود.

برای رعایت بهداشت محیط، دفع بهداشتی فاضلاب در شهرها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید به صورت کاملا اصولی جمع آوری و هدایت شود تا مبادا سلامت شهروندان از جمله کودکان به مخاطره بیفتد.

اما گویی شهر هفتگل در شمال خوزستان از این موضوع استثنا شده است و برای کسی فرقی ندارد که فاضلاب این شهر قدیمی چگونه دفع می‌شود.

جاری بودن رودخانه‌های فاضلاب در شهر هفتگل

از هر نقطه‌ای که وارد شهر هفتگل می‌شوی کانال‌های روباز و بزرگی توجهت را جلب می‌کند و این سوال را در ذهنت تداعی می‌شود که این کانال‌های بتنی چه استفاده‌ای دارد؛ کم کم که قدم به خیابان‌ها و محلات دیگر می‌گذاری خود به خود جواب سوالت را دریافت می‌کنی زیرا با بوی تعفنی که به مشامت می‌رسد و مشاهده لوله‌هایی که فاضلاب نقاط مختلف را به این جوی‌ها روانه می‌کنند درمی‌یابی که چه فاجعه‌ای در این شهر وجود دارد.

یکی از شهروندان هفتگلی در همین ارتباط می‌گوید که هفتگل سیستم دفع بهداشتی فاضلاب شهری ندارد به همین علت در همه نقاط شهر فاضلاب به کانال‌های بزرگ روبازی ریخته می‌شود که مانند رودخانه در مناطق گوناگون روان است.

وی ادامه می‌دهد: دفع فاضلاب هفتگل در کانال‌های روباز سبب شده که بوی تعفنی در سراسر شهر به وجود آید، در برخی نقاط شهر که عرض کانال‌ها بیشتر است این بوی نامطبوع زیادتر استشمام می‌شود و در فاصله‌های زیاد نیز مشام را آزار می‌دهد.

محلات مختلف در محاصره فاضلاب

این شهروند جوان با بیان اینکه در مقابل خانه ما یک کانال بزرگ وجود دارد که فاضلاب در آن ریخته می‌شود اضافه می‌کند: متاسفانه علاوه بر بوی تعفنی که این کانال ایجاد می‌کند به دلیل وجود فضولات، حشرات موزی زیادی نیز در این کانال جمع شدند و زندگی می‌کنند که مشکلات بهداشتی زیادی را به وجود می‌آورند.

کوی شهید موسوی دامغانی، خیابان شهید چراغزاده دزفولی، کوی فرهنگیان، خیابان امام خمینی(ره)، کوی شهید رجایی، کوی شهید باهنر، اسلام آباد، کوی حزب الله، کوی شهید مطهری، خیابان شهید صیاد شیرازی و خیابان بسیج از جمله نقاطی از شهر هفتگل هستند که فاضلاب به صورت غیراصولی و غیر بهداشتی در کانال‌های روباز ریخته می‌شود تا به خارج از شهر هدایت شوند.

برخی از محلات مانند کوی فرهنگیان به دلیل وجود چند کانال روباز بزرگ در محاصره فاضلاب قرار دارند و بهداشت شهروندانی که در آن نقاط زندگی می‌کنند با خطرات بیشتر بهداشتی مواجه می‌شوند.

یکی از ساکنان کوی حزب الله هفتگل نیز درباره مشکلات بهداشتی فاضلاب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: محله ما یکی از محلات قدیمی شهر است قدمت زیادی دارد ولی توجهی به آن نمی‌شود زیرا طولانی‌ترین کانال‌های روباز دفع فاضلاب در این نقطه قرار دارد.

مأمنی برای حشرات موذی

وی با اشاره به مشکلات ساکنان کوی حزب‌الله هفتگل به خاطر همجواری با کانال‌های روباز دفع فاضلاب بیان می‌کند: این مسئله سبب شده که حشرات موذی و حیوانات مامن خوبی پیدا کنند و این کانال‌ها محل خوبی برای زندگی آنها شود که زندگی ساکنان محل را با مشکل رو به رو کرده است.

این شهروند هفتگلی در ادامه سخنان خود اضافه می‌کند: امیدواریم با گذشت سال‌های سال از این مشکل مسئولان به خود بیایند و چاره‌ای اساسی برای رفع مشکل دفع فاضلاب هفتگل به ویژه در محله کوی حزب الله بیندیشند.

با اینکه از سوی شهرداری کانال‌های دفع فاضلاب در تعدادی از محلات از جمله خیابان امام خمینی(ره) مقابل مصلای امام جعفرصادق(ع) سرپوشیده شدند ولی باز هم عمده کانال‌ها روباز هستند و شهروندان را دچار مشکل می‌کند.

البته در چند سال گذشته شهرداری در اقدامی دیگر کانالی را که در مجاور درمانگاه شماره یک هفتگل وجود داشت را ساماندهی کرد و علاوه بر آن توانست، در این محل یک بازارچه را نیز راه اندازی کند و تعدادی از دست فروشان و جوانان جویای شغل در آن مشغول به کار شدند.

خطر بروز بیماری‌های گوناگون در کمین مردم هفتگل

این کار شهرداری مورد تحسین شهروندان زیادی قرار گرفت که در همین ارتباط یکی از جوانان هفتگلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: خوشبختانه کار بسیار ارزشمندی از سوی شهرداری در برخی از نقاط شهر برای سرپوش کردن کانال‌های فاضلاب انجام شد که این مسئله مشکلات

بهداشتی را در آن مناطق از جمله خیابان امام خمینی(ره) را تا حد زیادی کاهش داد.

وی توضیح می‌دهد: پیش از این در کنار درمانگاه شماره یک کانال بزرگی بود که به علت نزدیک بودن به چند مدرسه، دانش آموزان زیادی از کنار آن می‌گذشتند و سلامت آنها به خطر می‌افتاد که شهرداری با یک اقدام خوب روی آن را پوشاند و هم اکنون بدون هیچ مشکلی رفت و آمد در آنجا جریان دارد.

این جوان ادامه می‌دهد: دفع غیربهداشتی فاضلاب باعث بروز مشکلات و بیماری‌های زیادی از جمله وبا و هپاتیت می‌شود که از مسئولان عاجزانه می‌خواهم تا فاجعه‌ای در شهر هفتگل رخ نداده چاره اندیشی کنند.

با توجه به تصویب منشور حقوق شهروندی از سوی دولت، امیدواریم مسئولان استانی و وزارت نیرو فکری به حال معضل دفع غیربهداشتی فاضلاب شهر هفتگل کنند تا مردم محروم و رنجدیده این دیار نفتخیز نیز از یک محل زندگی آرام و بهداشتی بهره مند شوند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما