کدخبر : 134358
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۲۶
فاقددیدگاه
پرینت

دارابی‌ها ۶۵ میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد اهدا کردند

جنوب پرس: زندانیان جرائم غیر عمد قصه نگفته‌ای هستند از غصه‌های سربسته... غصه‌هایی که شاید هیچ‌گاه به زبان جاری نشوند.

به گزارش جنوب پرس ، زندانیان جرائم مالی دیه و مهریه، مجرمان سابقه‌دار نیستند که وجودشان آن‌سوی میله‌های زندان برای مردم مضر باشد و جامعه را به مخاطره بیندازد بلکه کسانی هستند که به دلیل بی‌احتیاطی در حادثه ناگوار تصادف یا براثر زیاده‌خواهی شریک زندگی بابت رقم‌های بالای مهریه‌های سنگین گوشه زندان جوانی خود را هدر می‌دهند.

برپایی گل‌ریزان آن‌هم در ماه رمضان که ماه دعا و اجابت است برای زندانیان جرائم غیرعمد نشان از نوع‌دوستی و مشارکت در امور خیریه دارد.

تعیین میزان مهریه نیاز به بازنگری و فرهنگ‌سازی دارد

فرماندار داراب در مراسم گل‌ریزان زندانیان جرائم غیر عمد شهرستان داراب که با حضور جمعی از مسؤولان، خیرین، مددجویان مراکز خیریه و خانواده‌های زندانیان برگزار شد، اظهار داشت: بسیاری از زندانیان جرائم غیر عمد برای پرداخت مهریه در زندان به سر می برند که رقم مهریه همسران آن‌ها گاه بیش از ۳۰۰ سکه است.

عبدالرضا قاسم پور اضافه کرد: تعیین میزان نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و خانواده‌ها باید در این زمینه رعایت کنند تا کمتر شاهد حضور زندانیان جرائم مالی در زندان باشیم.

وی بیان کرد: همچنین ایمنی کار با بیمه شخص ثالث نیز دغدغه دیگری بود که ستاد دیه این بیمه را اجباری کرده است و اگر اجباری نبود هم‌اکنون تعداد زندانیان ۴۰ برابر افزایش می‌یافت.

فرماندار داراب تصریح کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد زندانیان جرائم غیر عمد زیر ۴۰ سال سن دارند و جوانی که باید از انرژی و خلاقیت خود در جامعه استفاده کند به خاطر مسائل مالی در زندان به سر می‌برد.

قاسم پور با استناد به حدیثی از امام علی(ع) اظهار داشت: از مضرات زندان، گرفتن انس از انسان و خانواده‌اش است و زندان جای مناسبی برای انسان‌های خوب نیست.

وی زندان را یک آسیب اجتماعی دانست و گفت: برپایی جشن گل‌ریزان برای کمک به زندانیان غیر عمد و آزادی آن‌ها، کم کردن آلام و خانواده‌هایشان، کاهش تعداد زندانیان در جامعه همچنین کاهش هزینه‌های زندان و اختصاص این هزینه‌ها به بخش‌های دیگر عمرانی و فرهنگی است.

فرماندار داراب با اشاره به مشارکت روستای نوا یگان در امور خیریه خاطرنشان کرد: شهرستان داراب ۴ شهر و ۳۰۰ روستا دارد و انتظار ما این است حداقل ۳۰ روستا مانند نوا یگان در امور خیریه نظیر ساخت درمانگاه، سالن ورزشی، مدرسه، لوله‌کشی آب آشامیدنی و کمک به زندانیان غیر عمد مشارکت‌ داشته باشند.

اهالی نوایگان داراب یکه تاز کمک به آزادی زندانیان

رئیس دادگستری داراب نیز در این مراسم گفت: اهالی نوایگان هرسال جلوه خاصی به مراسم گل‌ریزان می‌دهند و این مراسم را تماشایی می‌کنند.

حجت‌الاسلام سید محسن موسوی ادامه داد: فرهنگ‌سازی برای کمک به نیازمندان در این روستا از بدو تولد شکل می‌گیرد به‌طوری‌که کودک نه‌ماهه‌ای توسط خانواده‌اش پس‌انداز قلک خود را به ستاد دیه اهدا کرده است.

وی تأکید کرد: اصحاب رسانه و هنرمندان نیز باید در فرهنگ‌سازی برای کمک به هم نوعان و برطرف کردن حوائج نیازمندان در جامعه پیشگام باشند.

رئیس دادگستری داراب  بیان کرد: برخی از متدینین فکر می‌کنند که کار خیر فقط ساخت حسینیه و مسجد است اما چنان چه به سیره اهل‌بیت مراجعه کنیم درمی‌یابیم که امور مهم‌تری نیز وجود دارد.

موسوی افزود: زیارت‌خانه خدا ثواب بسیار دارد اما به فرموده امام صادق(ع) ثواب کمک به همنوع و برادر دینی ده برابر بیشتر از ثواب طواف کعبه است.

به گزارش فارس، در این مراسم رقم ۶۵ میلیون تومان از سوی خیرین داراب جمع‌آوری شد که از این میزان ۴۱ میلیون تومان از روستای نوایگان و شهرک غدیر(نوایگان) و ۲۴ میلیون تومان از سایر نقاط شهرستان داراب اهداشده است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما