کدخبر : 134322
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
فاقددیدگاه
پرینت

فیلم مستند نیمه بلند «در خواب زندگی کن» به مرحله تدوین رسید

جنوب پرس: فیلم مستند نیمه بلند «در خواب زندگی کن» به کارگردانی محسن مقدم به مرحله تدوین رسید.

فیلم مستند نیمه بلند «در خواب زندگی کن»

به گزارش جنوب پرس ، فیلم مستند «در خواب زندگی کن» پیرامون مشکلاتی است که مبتلایان بیماری «ALS» دارند.

کارگردان این مستند در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: داستان این فیلم برای به تصویر کشیدن یک خانواده است که به زندگی عادی خود ادامه می دادند، اما یک بیماری وحشتناک برای مادر، تمام یکنواختی و روند عادی آن خانواده را تحت الشعاع قرار داد؛ مادری که خانه دار نبوده و بیشتر زمان خارج از خانه بوده و نقش حامی تمام اعضا خانواده را ایفا کرده است.

وی ادامه داد: این بیماری باعث خانه نشین شدن مادر می شود که باور این بیماری برای اعضا خانواده سخت است مخصوصا برای دخترهای آذر، محبوبه که ازدواج کرده و مرضیه که مشغول بکار هست.

مقدم در ادامه قصه این فیلم افزود: دوباره همه اعضا خانواده و فامیل های وابسته دور هم جمع می شوند که با هم باشند و لحظات باقی مانده را با آذر(مادر) خاطره سازی کنند و قدر این لحظات رو بدانند.

وی اضافه کرد: یک بدشناسی دیگر برای این خانواده محبوبه بعد از دو سال از بیماری، به سرطان غدد لنفاوی مبتلا می شود و تحت شیمی درمانی قرار می گیرد.

کارگردان مستند نیمه بلند «درخواب زندگی کن» اعلام کرد: تصویربرداری فیلم از جایی شروع می شود که مادر در مرحله حاد بیماری و محبوبه در حال شیمی درمانی کردن است، این در حالیست که روحیه بقیه اعضا خانواده خیلی ضعیف شده و وقایع و زندگی روزمره در حال سپری شدن است؛ اوضاع بیماری محبوبه روبه بهبود می رود و این اتفاق روحیه بخشی به شمار می رود.

مقدم که مستندسازی باسابقه است در ادامه گفت: آذر(مادر) که اصالتا شیرازی است و بواسطه ازدواج به اصفهان نقل مکان کرده، دوست دارد سفری به شیراز داشته باشد؛ اعضا خانواده عزم خود را جزم می کنند و با تمام خطرات، آذر را به شیراز برای سال تحویل به شیراز می آورند و دوباره آذر در کنار خانواده شیرازی خود قرار می گیرد.

وی بخش های مهم ساخت این فیلم را  تنهایی ها و دردل های بسیار صمیمی و مجزا محبوبه و مرضیه با مادرشان عنوان کرد و افزود: خوابیدن روی کاناپه پدر کنار همسرش که خوابش برده و خودش را روی کاناپه جمع کرده، تنهایی آذر در اتاق، با ماشین بیرون بردن دو خواهر با مادرشان، لحظه سال تحویل و تمیز کردن، جابجا کردن، آرایش کردن مو و صورت این ها را برایم مهم می کند.

مقدم با بیان اینکه در این فیلم، تصاویر آرشیوی بسیار خوبی از آذر هست از دوران کارش، سفرهایش، قبل از حاد شدن بیماری اش، غذا خوردنش که این تصاویر می توانند از لحاظ بصری گذشته آذر را برای بیننده تداعی کند.

به گفته کارگردان فیلم مستند «درخواب زندگی کن»، این اثر مشترک با کسی می باشد که تصاویر را گرفته است.

وی که به همراه مرضیه قائلی نیا دست به ساخت چنین فیلمی زده افزود: تصویربرداری این مستند نیمه بلند یکسال به درازا کشید و اکنون تدوین آن توسط رایا نصیری در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار مهر، تهیه کننده فیلم مستند نیمه بلند «درخواب زندگی کن» به طور مشترک توسط محسن مقدم و مرضیه قائلی نیا انجام پذیرفته است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما