کدخبر : 133865
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
فاقددیدگاه
پرینت

خارج کردن توده ۳ کیلوگرمی از شکم بیمار در بیمارستان فیروزآباد

جنوب پرس: سرپرست بیمارستان حضرت قائم(عج) فیروزآباد، از خارج کردن موفقیت آمیز تومور سه کیلوگرمی در ناحیه شکم یک بیمار در این بیمارستان، خبر داد .

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

به گزارش جنوب پرس ، دکتر سجاد احمدی جورقی گفت: این تومور با وزن حدود ۳ کیلوگرم، به قسمت روده خانمی ۲۵ ساله چسبیده بود که با تلاش پزشکان، خارج شد.

متخصص جراح عمومی و سرپرست تیم جراحی پس از انجام این عمل جراحی، گفت: توده شکمی به معنی رشد غیرطبیعی سلول ها در شکم است که باعث تورم قابل مشاهده شده و ممکن است شکل شکم را تغییر دهد؛ یک فرد مبتلا به توده شکمی، ممکن است افزایش وزن و نشانه هایی مانند درد شکم و نفخ را نیز تجربه کند.

دکتر مجید فروزش افزود: توده های شکمی می توانند ناشی از عوامل مختلفی شامل آسیب، کیست، تومور خوش‌خیم، سرطان یا بیماری های دیگر باشند؛ اگر کیست و توده داخل شکم بیمار درد و تورم زیادی داشته باشد، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای برداشتن توده تجویز کند، اما در صورتی که برداشتن این توده خطرناک باشد، روش های کوچک کردن آن در دستور کار تیم پزشکی قرار می گیرد.

او اضافه کرد: شیمی‌درمانی و پرتودرمانی روش هایی هستند که توده را کوچک می کنند؛ پس از استفاده از این روش ها و کوچک شدن توده، پزشکان اقدام به برداشتن آن می کنند، این دو روش برای افرادی که توده های سرطانی در شکم دارند، تجویز می شود؛ توده هایی که با تغییر در هورمون ها مانند کیست تخمدان ایجاد می شوند، ممکن است با داروهای جایگزینی هورمون یا دوز کم هورمون قرص های ضد بارداری، درمان شوند.

این پزشک جراح، تورم در ناحیه توده، درد شکم، احساس پری شکم، حالت تهوع، استفراغ، افزایش وزن ناخواسته، ناتوانی در دفع ادرار و ناتوانی در دفع مدفوع را از نشانه های توده های شکمی عنوان کرد.

او در پایان گفت: وضعیت عمومی این بیمار مساعد است و پس از انجام آزمایش پاتولوژی بر روی تومور خارج شده، اقدامات درمانی تکمیلی ‌برای او انجام می شود.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما