کدخبر : 133631
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳
فاقددیدگاه
پرینت

شاخص نرخ فرزندآوری در هرمزگان سیر نزولی دارد

جنوب پرس:  مدیر کل ثبت احوال هرمزگان گفت: هر چند شاخص نرخ فرزندآوری و جایگزینی جمعیت در هرمزگان بالاتر از میانگین کشوری است، اما این شاخص در استان سیر نزولی دارد.

تولد نوزاد

به گزارش جنوب پرس ، فرزاد افشاری‌نژاد پیش ازظهر سه شنبه در نشستی خبری با اشاره به روز سی‌ام اردی‌بهشت ماه روز ملی جمعیت اظهارداشت: این مناسبت به یمن ابلاغ سیاست‌هاس کلی جمیعتی از سوی مقام معظم رهبری که در سی‌ام اردی‌بهشت ۱۳۹۳ به روسای قوای سه گانه صورت گرفت، با پیشنهاد سازمان ثبت احوال و تصویب شورای انقلاب فرهنگی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است که هر ساله از این مقطع برای بازگویی و بازبینی چالش‌ها و ظرفیت‌های جمعیتی استفاده می‌شود.

وی افزود: در متن ابلاغی مقام معظم رهبری به مباحثی همانند، رفع موانع ازدواج، تحکیم خانواده، سبک زندگی اسلامی- ایرانی، ارتقای امید به زندگی، تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیتِ در سن کار، باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی، مدیریت مهاجرت، رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمّی و کیفی و افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی تاکید شده است.

مدیر کل ثبت احوال هرمزگان همچنین به بحران پیری جمعیت و پیامدهای سالمندی جمعیت اشاره و افزود: به نظر می‌رسد در سال‌های گذشته «افزایش هزینه‌های باروری»، «افزایش نیاز به اشتغال در زنان» و «تغیر سبک زندگی» از جمله مسائلی هستند که خانواده‌ها را به سمت کم جمعیت تر شدن سوق داده است.

افشاری‌نژاد افزود: ایران در حال حاضر جز ۱۰ کشوری است که به سرعت به سمت کهنسالی در حال حرکت است و از این جهت در جایگاه ششم جهان قرار دارد. به گونه ای که در ۲۰ سال آینده، وارد مرحله اول سالمندی جمعیتی خواهد شد.

وی از عدم رشد و توسعة اقتصادی، پیری و بی نشاطی جمعیت، آسیب های اخلاقی و تربیتی و انقطاع نسل بشر به  عنوان پیامدهای کاهش جمعیت یاد کرد و افزود: در حال حاضر جمعیت بالای ۶۵ سال کشور در حدود ۴ میلیون و ۸۷۱  هزار نفر است که این تعداد چیزی در حدود شش درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: براساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۵ استان گیلان با ۸.۹ درصد جمعیت بالای ۶۵ سال پیرترین استان و استان سیستان و بلوچستان و پس از آن هرمزگان با ۳.۲ و ۳.۹ درصد، دارای کمترین تعداد سالمندان بالای ۶۵ هستند.

مدیر کل ثبت احوال هرمزگان همچنین یادآور شد: استان سیستان و بلوچستان با برخورداری از ۳۸.۳ درصد جمعیت ۰تا۱۴ و هرمزگان با ۲۹.۸ درصد، جوان‌ترین استان‌های کشور و گیلان با ۱۷.۸ درصد و مازندران با ۱۹.۵ درصد پیرترین استان‌های کشور هستند.

افشاری‌نژاد تاکید کرد: پتانسیل جوانی جمعیت استان هرمزگان می تواند به عنوان یک ابزار اساسی و مهم جهت توسعه استان باشد و این مهم با برنامه ریزی دقیق، توانمندسازی و آموزش نسل جوان، جهت دهی به آنها و فراهم آوردن زیرساخت های مناسب از سوی دولت و حکومت تسهیل و تسریع خواهد شد.

وی افزود: براساس سناریوی متوسط رشد جمعیت، پیش بینی می شود که جمعیت کشور در سال ۱۴۳۰ به  ۹۴ میلیون نفر برسد که ۱۸.۷ میلیون نفر از این افراد را جمعیت بالای ۶۴ سال تشکیل می‌دهند؛ یعنی نزدیک به ۲۰ درصد از کل جمعیت کشور در آن زمان بالای این سن خواهند بود.

افشاری‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر نرخ باروری در کشور برابر با ۱.۲۴ و نرخ جایگزین جمعیت برابر با ۱.۶ است، افزود: نرخ جایگزینی جمعیت به این معنی است که اگر به ازاء هر زن در کشور ۱.۶ فرزندآوری اتفاق بیفتد، ‌جمعیت افزایش پیدا نمی‌کند و کاهش نیز نخواهد داشت.

وی افزود: هرچند نرخ جایگزینی برای استان هرمزگان ۲.۳ فرزند برآورد شده، و رشد مثبت را نشان می دهد ولی این موضوع نباید موجب عدم توجه به روند مثبت جمعیت گردد. هر چند این شاخص بالاتر از میانگین کشوری است ولی در روند رو به نزول قرار دارد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما