کدخبر : 132719
پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
فاقددیدگاه
پرینت

همایش شاهنامه‌خوانی در میناب

جنوب پرس: معاون آموزش و پرورش میناب گفت: ایجاد بستری برای نشر فرهنگ توحیدی شاهنامه، بسط و گسترش آن در سطح استان و فراهم کردن فضا برای برگزاری برنامه‌هایی در سطح ملی و بین‌المللی از دیگر اهداف برگزاری همایش شاهنامه‌خوانی است.

به گزارش جنوب پرس ، امیرمهدی حسینی اظهار داشت: هدف از برگزاری همایش شاهنامه‌خوانی در میناب ایجاد فضای دوستانه برای شاهنامه‌خوانان و نقالان شهرستان میناب، معرفی شاهنامه‌خوانان و تقدیر از خیرین و نیکوکاران است.

وی ایجاد بستری مناسب برای نشر فرهنگ توحیدی شاهنامه، بسط و گسترش آن در سطح استان و فراهم کردن فضا برای برگزاری برنامه هایی در سطح ملی و بین‌المللی از دیگر اهداف برگزاری این همایش عنوان نمود.

معاون پرورشی و تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهرستان میناب  گفت: نقاله‌خوانی، شعرخوانی، شاهنامه‌خوانی و نقالی پیشکسوتان از جمله برنامه‌های این همایش است.

 یکی از فردوسی‌شناسان و نقالان شهرستان میناب در این همایش به مقایسه شاهنامه فردوسی با دیگر حماسه‌های جهان پرداخت و گفت: فردوسی از آغاز شکل‌گیری تمدن، کلام خود را آغاز کرد حال آنکه حماسه‌های ملل دیگر تنها داستان یک دوره تاریخی و جنگ بین دو سرزمین را به تصویر کشیده‌اند.

 وی افزود: حماسه‌های دیگر ملل، جنگ‌هایی فاقد ارزش‌های میهن‌دوستانه و عدالت‌جویی هستند، در صورتی که در اغلب داستان‌های شاهنامه مفاهیم میهن‌دوستانه و مبارزه برای گسترش عدالت محوری جریان دارد.

این استاد به بعد خردگرایانه شعر فردوسی اشاره کرد و گفت: با مراجعه به شاهنامه می‌توان از باورها، اعتقادات، شکل گیری تمدن و اسطوره‌های یک ملت آگاهی یافت.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما