کدخبر : 132712
پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
فاقددیدگاه
پرینت

ریشه بازی بومی و محلی هفت سنگ هرمزگان است

جنوب پرس: بانوی مینابی عضو تیم ملی بانوان هفت سنگ بالا و دعوت شده به تیم ملی گفت: ریشه بازی بومی ومحلی هفت سنگ بالا هرمزگان است.

به گزارش جنوب پرس ، نسیم خادم شیخ‌آبادی متولد ۱۳۶۳ محله زرکی میناب در خانواده ورزش دوست و ورزشکار پا به دنیا نهاد و از  شش سالگی با جنب و جوش بود، همه از دستش شاکی بوده و این انرژی باعث شد تا دختر مینابی بتواند در شهرستان و استان در رشته‌های والیبال، بسکتبال، دوومیدانی، هندبال بصورت حرفه‌ای خود را در سطح شهرستان و استان  به خوبی نشان دهد.

*سال ۹۲ اولین گام را برداشتم
نسیم گفت: در سال ۹۲ اولین تست رشته هفت سنگ بالا را زیر نظر مربی خود خانم صدیقه جمادی‌پور در بندرعباس انجام دادم و توانستم در همان اولین تست عضو منتخب بانوان استان در این رشته شوم.

وی ابراز داشت: در همان سال در اولین دوره مسابقات قهرمانی کشوری که به صورت رفت و برگشت قرار بود برگزار شود شرکت نمودم؛ دور اول اولین تجربه در بندرعباس برگزار شد ولی در دور دوم به میزبانی استان اصفهان، هرمزگان نماینده ای را به این مسابقات اعزام ننمود.

*حذف در یزد
ادامه حضور نسیم خادم در رشته ۷ سنگ بالا در سال ۹۴ در استان یزد اتفاق افتاد که یکی از خاطرات بد وی را رقم زد، چون در یک بازی که مسابقات هم بصورت تک حذفی برگزار می‌شد با استان یزد به لطف حمایت کامل داوران از میزبان مسابقات، به ناحق هرمزگان را از دور مسابقات حذف نمودند.

* هفت سنگ ریشه در فرهنگ هرمزگان دارد
در سال ۹۵ باز هم استان هرمزگان نتواست نماینده ای را در این رشته به مسابقات کشوری اعزام نماید، نسیم  خادم گفت: عدم حمایت کافی از این رشته و ایمان نداشتن به بازیکنان بانو در رشته‌های نو مانند رشته هفت سنگ بالا که می‌توان به جرات گفت رشته بومی و محلی هفت سنگ خاستگاه و ریشه‌اش در تاریخ هرمزگان بوده و است ولی آن طوری که باید و شاید هنوز از این رشته حمایت لازم نشده ولی امیدوارم با درخشش بانوان هرمزگانی در این رشته نگاه همه علی‌الخصوص مسؤولان به توانایی‌های بانوان هرمزگانی و رشته های بومی و محلی که ریشه در تاریخ هرمزگان را دارند مانند هفت سنگ، درا و رمازا باعث گردد که هرمزگان مستعد در این رشته باز بتواند بازیکنان لایقی را از استان به کشور و جهان معرفی نماید و مانند سال‌های ۹۳ و ۹۵ نیز بدون نماینده نباشد و بتوانیم نماینده ای لایق در سنت و آئین گذشتگان خود در کشورداشته باشیم.

* آبادان میزبان اولین دوره مسابقات هفت سنگ دختران
خادم شیخ‌آبادی که توانسته به همراه دیگرئدختر مینابی، سمیه محمدی در اسفند۹۶ به اردوی انتخابی تیم ملی هفت سنگ بالای تیم ملی بانوان کشورمان دعوت شوند در ادامه اظهار داشت: مسابقات هفت سنگ دختران کشور برای اولین بار با شرکت ۲۸ تیم از ۲۸ استان کشور به مدت چهار روز به میزبانی منطقه آزاد اروند آبادان برگزار شد؛ منتخب هرمزگان توانست با درخشش بازیکنان جوان و مستعد خود در این دوره از مسابقات مقام هفتم کشوری را کسب نموده و انتخابی تیم ملی ۲ نفر من و سمیه محمدی را به اردوی تیم ملی معرفی نماید.
بانوی ورزشکار مینابی تاکید کرد: آروزی موفقیت برای یکایک بازیکنان مستعد هرمزگانی در تمام رشته‌های ورزشی  دارم و امیدوارم  همه دختران این سرزمین سفیران صلح و دوستی هرمزگان در این رشته در کشور و جهان باشند.
خادم درپایان از مسؤولان درخواست نمود: بازی‌های بومی و محلی هر منطقه ریشه و اساس هرمنطقه را شکل می‌دهند که با حمایت بیشتر از بازی‌های بومی و محلی هرمزگان می‌توان درآینده ای نزدیک شاهد شکوفایی آداب و سنن خود توسط جوانان منطقه در کشور و جهان باشیم.
منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما