کدخبر : 132648
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
فاقددیدگاه
پرینت

گوشه ای از اقیانوس بی کران ماه مبارک رمضان در کلام اهل بیت

جنوب پرس: به گوشه‌ای از خصائص و ویژگی‌های ماه مبارک رمضان در کلام اهل‌بیت اشاره می‌کنیم تا قلب مؤمنین با مرور این روایات با نورانیتی مضاعف به استقبال ماه مبارک رمضان برود.

به گزارش جنوب پرس ، در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم ماه پر برکت و مبارکی که هزاران راز نهفته در خود دارد ماهی که بساط طاعت و عبادت برای کوچک و بزرگ بیش از ماه‌های دیگر پهن است و خدا برای خدایی کردن ما دنبال کوچکترین بهانه است.

به همین بهانه به گوشه‌ای از خصائص و ویژگی‌های ماه مبارک رمضان در کلام اهل‌بیت اشاره می‌کنیم تا قلب مؤمنین با مرور این روایات با نورانیتی مضاعف به استقبال ماه مبارک رمضان برود.

۱-رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «روزه‌دار، اگر چه بر بستر باشد، مادام که مسلمانی را غیبت نکند، در عبادت است».

۲-رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «روزه در برابر آتش [دوزخ] سپر است».

۳- پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «خداوند- عزّ و جلّ فرشتگانش را جهت دعا برای روزه‌داران گمارده است» و فرمود: «جبرئیل (ع) از پروردگارش به من خبر داد که فرمود: هیچ‌یک از فرشتگانم را به دعا کردن برای کسی از آفریدگانم فرمان نمی‌دهم مگر در آن [دعا] آنان را اجابت می‌کنم».

۴- پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «در بهشت دری وجود دارد که «ریان» نامیده می‌شود، روز قیامت روزه‌داران به آن درآیند و جز آنها کسی از آن در وارد نمی‌شود، گفته می‌شود: روزه‌داران کجایند؟ برمی‌خیزند و جز آنان کسی از آن وارد نمی‌شود و چون وارد شدند، بسته می‌شود و کسی دیگر از آن وارد نمی‌شود».

۵- حضرت علی (ع) فرمود: وقتی ماه رمضان فرا رسید، رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله برخاست و خداوند را حمد گفت و ستایش کرد، سپس فرمود: ای مردم، خداوند شما را از دشمنان جن و انس شما حمایت کرد و فرمود: «مرا فراخوانید تا برای شما اجابت کنم، و به شما وعده اجابت داد، بدانید به راستی خداوند- عزّ و جلّ- بر هر شیطان سرکش، هفتاد تن از فرشتگانش را گمارده است و تا زمانی که این ماه شما [ماه رمضان] سپری نشده است نمی‌تواند وارد گردد. بدانید درهای آسمان از شب اوّل آن گشوده است و بدانید که دعا در آن پذیرفته است».

۶- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: خداوند- عزّ و جلّ- فرمود: «همه کردار فرزند آدم او راست مگر روزه، آن برای من است و من بدان پاداش می‌دهم و روزه سپر است، چون کسی از شما در روزی روزه داشته باشد، نباید دشنام دهد و غوغا به راه اندازد، اگر کسی به او دشنام داد و یا ستیزه کرد، باید بگوید: من روزه دارم، و سوگند به ذاتی که جان محمّد به دست [قدرت] اوست، بوی دهان روزه‌دار در نزد خداوند از بوی مشک خوشبوتر است، روزه‌دار دو شادی دارد، که به آنها شادمان می‌گردد؛ چون افطار کند، شاد می‌شود و چون پروردگارش را دیدار کند به [موجب] روزه‌اش شادمان می‌گردد».

۷- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «هیچ بنده‌ای نیست که روزی در راه خدا روزه گیرد مگر آنکه خداوند به [موجب] آن روز رویش را هفتاد گز از آتش دور می‌دارد».

۸- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «اگر کسی با ایمان و برای کسب خشنودی خداوند ماه مبارک رمضان را روزه گیرد، گناهان گذشته‌اش بخشیده می‌شود».

۹- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «اگر کسی شخص روزه‌داری را افطار دهد، [اجری] همچون اجر او دارد بی‌آنکه از اجر روزه‌دار چیزی کاسته شود».

۱۰- چون ماه مبارک رمضان فرا رسید، سه روز مانده از شعبان، رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله به بلال فرمود: «مردم را فراخوان» پس مردم گرد آمدند سپس بر منبر رفت و خداوند را حمد و ستایش کرد و فرمود: «ای مردم، به راستی این ماه فرا رسید و آن سرور ماه‌ها است، شبی در خود دارد که از هزار ماه بهتر است، درهای جهنم در آن ماه بسته و درهای بهشت گشوده می‌شوند، پس اگر کسی آن را دریابد و [گناهانش] بخشوده نشوند، خداوند [شرّش] را دور بدارد [نفرین الهی بر او باد] و هر کس [زمان حیات] پدر و مادرش را دریابد و به دعای آنان بخشوده نشود نفرین الهی بر او باد، و هر آن‌کس که من به نزدش یاد شوم و بر من درود نفرستد، و [گناهانش به حدّی باشد که] برای او بخشوده نشود، خداوند او را از رحمت خویش دور گرداند».

۱۱- جابر از امام محمد باقر علیه السّلام روایت کرده است: برترى (فضیلت) جمعه‏ هاى ماه مبارک رمضان بر جمعه‏ هاى ماههاى دیگر، همانند برترى حضرت رسول اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم بر پیامبران دیگر [و یا برترى ماه مبارک رمضان بر ماههاى دیگر است‏].

۱۲- جابر روایت کرده است که: امام باقر علیه السّلام به من فرمود: اى جابر! هر کس ماه رمضان را دریابد و روزهاى آن را روزه بگیرد و پاسى از شبهاى این ماه را به دعا بپردازد، و دامن و زبان خود را از آلودگى به حرام نگهدارد، و چشمش را از هر چه حرام الهى است بپوشاند، و از آزار دیگران بپرهیزد، مانند روزى که از مادر زاده شده است از گناهان پاک مى‏شود. مى‏گوید: عرض کردم: فدایت گردم! این چه‏ حدیث نیکویى است، حضرت فرمود: و این چه شرط سختى است!

۱۳- جابر، از امام باقر علیه السّلام روایت کرده است که چون رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم هلال ماه رمضان را می دید روى به مردم مى‏ کرد و مى‏ فرمود: اى گروه مسلمانان! با رؤیت هلال ماه رمضان، دیوان مردود درگاه الهى را به زنجیر کشند، و درهاى آسمان و بهشت و رحمت الهى مى‏ گشایند، و همه درهاى جهنّم را مى‏ بندند، و دعا مستجاب مى‏ گردد، و خداوند متعال به هنگام هر افطار، آزادشدگانى دارد که آنها را از آتش جهنّم رهایى دهد، و هر شب منادى حق ندا مى‏ کند: «آیا خواهنده نیازمندى هست؟ آیا خواهان توبه و آمرزشى هست؟ پروردگارا! براى کسى که از مال خود انفاق مى‏ کند، عوض و براى کسى که بخل مى‏ ورزد تلف شدن مال را مقرر فرما».

۱۴- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: اى مردم! بدانید که کسى که ماه رمضان را در مى‏ یابد در حالى که سالم و تندرست است، و روزها را روزه بگیرد، و پاسى از شبها را به دعا مشغول گردد، و مداومت بر نماز خویش نماید، و در نماز جمعه ماه رمضان و نماز عید فطر حاضر شود، مسلّما لیلة القدر را درک کرده و جایزه پروردگار را دریافت کرده است. راوى مى‏گوید که امام صادق علیه السّلام فرمود: به خدا سوگند او به جایزه‏اى دست یافته است که همانند جایزه‏هاى مردم نیست.

۱۵- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود:اى مردم! این ماه (رمضان) فرا رسید و آن سالار ماه هاست. در این ماه، شبى هست که از هزار ماه بهتر است. در این ماه، درهاى جهنّم بسته و درهاى بهشت گشوده مى‏شود. کسى که این ماه را درک کند و آمرزیده نشود، خداوند او را (از رحمت بى‏ منتهاى خود) دور ساخته است؛ و هر کسى که در این ماه پدر و مادر خود را درک کند (یعنى درک کند ولى کوتاهى در حق آنان بکند) و آمرزیده نشود، خداوند او را (از رحمت خود) دور گردانیده است؛ و کسى که نام من نزد او برده شود ولى بر من صلوات نفرستد و آمرزیده نشود، خداوند او را (از آمرزش خود) دور کرده است.

منابع:

کتاب پیام پیامبر، ترجمه‏ فارسى

کتاب پاداش نیکى ‏ها و کیفر گناهان

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما