کدخبر : 132631
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
فاقددیدگاه
پرینت

هزینه محرومیت زدایی در هرمزگان بالاتر از استان‌های دیگر است

جنوب پرس:  مدیرکل کمیته امداد هرمزگان گفت: به دلیل آمار بالای محرومیت در هرمزگان و به‌ویژه در شهر بندرعباس، هزینه‌ای که برای رفع محرومیت‌ پرداخت می‌شود بسیار بالاتر از آمار کشوری است.

محرومیت های فراموش شده یک روستا

به گزارش جنوب پرس ، علی الهیاری سه شنبه شب در پنجاه و سومین جلسه شورای شهر با اشاره به فقر و راهکارهای مشترک در مبارزه با آن در شهر بندرعباس گفت: فقر در جامعه تنها دغدغه یک عده نیست زیرا وجود این معضل اجتماعی مانع توسعه و خدمات شهری همچنین آسیب‌های اجتماعی جبران‌ناپذیر می‌شود.

وی با اشاره به افزایش روز افزون فقر در جامعه افزود: انگشت اشاره تمامی ارگان‌ها برای از بین بردن فقر و حمایت از این اقشار به سمت کمیته امداد است در صورتی‌که هر کدام از این نهادها و ارگان‌ها می‌توانند با همراهی کمیته امداد بسیاری از مشکلات را از میان بردارند.

این مقام مسئول با اشاره به دو نگاه غالب در کمیته امداد در راستای کمک به این جامعه آماری بیان داشت: پیشگیری و درمان دو نگاهی است که کمیته امداد برای رفع فقر دارد که در همین دو شیوه نیز از روش‌های تسکین و درمان استفاده می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی هرمزگان در توضیح روش‌های تسکین و درمان گفت: در بخش تسکین مشکل برخی از مراجعه‌کنندگان به‌صورت اورژانسی رفع می‌شود مانند خرید یخچال و کولر اما در حوزه درمان به دنبال توانمندسازی افراد برای رسیدن به منبع درآمد هستیم زیرا عامل اصلی فقر از دست دادن منبع درآمدی خانواده‌ها است.

الهیاری خاطرنشان کرد: سال گذشته ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از محل صندوق اشتغال و بانک‌ها به مددجویان در راستای آیا توانمندسازی و شغل پایدار اعطا شد.

وی عنوان کرد: بخش عظیمی از جامعه آماری فقر در بندرعباس را مهاجران غیربومی تشکیل می‌دهند مهاجرانی که حتی از استان‌های دیگر به این شهر آمده‌اند و بخشی دیگر نیز از مهاجران روستایی به شهر است.

این مقام مسئول تصریح کرد: کمیته امداد در راستای بازگرداندن این افراد و خانواده‌ها بسته‌های تشویقی مانند پرداخت هزینه اولیه زندگی و یا هزینه ساخت مسکن با مبلغ مشخص ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌ایم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی هرمزگان تشریح کرد: برای تحت پوشش قرار دادن مهاجران قوانینی مانند سکونت پنج سال و یا ازدواج بیش از پنج سال در استان در نظر گرفته‌شده تا از سو استفاده برخی از افراد جلوگیری شود.

الهیاری تصریح کرد: ۱۱ هزار و ۵۰۰ خانوار مستمری‌بگیر و پنج هزار و ۵۰۰ نفر نیز از خدمات کمیته امداد بهره‌مندمی شوند اما به‌صورت کلی ۳۲ هزار نفر در شهر بندرعباس زیر نظر این نهاد هستند و از خدمات نیز بهره‌مند می‌شوند.

وی با توضیح مشکلاتی که برای صندوق صدقات وجود دارد و کاهش این صندوق‌ها گفت: برای جلوگیری از بروز مشکلات صندوق‌های صدقات اپلیکیشینی طراحی‌شده که هر فرد می‌تواند صدقات خود را از آن طریق پرداخت کند همچنین از طریق این اپلیکیشن هر فرد می‌تواند انتخاب کند که صدقه‌اش در کدام شهر و یا روستا صرف شود.

مدیرکل کمیته امداد با تأکید برافزایش  تولید فقر در جامعه و دلیل آن اظهار کرد: در دهه‌های گذشته عامل اصلی فقر بیکاری و یا فوت سرپرست خانواده بود اما امروز ما شاهد تغییر شکل فقر با معضلاتی مانند طلاق، اعتیاد و یا ورشکستگی هستیم.

این مقام مسئول عنوان کرد: بسیاری از مددجویان ما در حال حاضر زنان هستند که به دلیل طلاق و یا اعتیاد همسر از خدمات کمیته امداد استفاده می‌کنند، زنانی که رنج سنی آن‌ها از ۱۵ سال تا ۴۰ سال است و این یعنی فاجعه.

الهیاری بیان داشت: به دلیل بدعمل کردن نهادهای سیاسی اجتماعی جامعه آمار طلاق رو به افزایش است و این به‌تنهایی یعنی افزایش فقر در جامعه در حال حاضر ۵۰ درصد مددجویان زنان سرپرست خانوار هستند.

وی با تأکید بر اینکه در حل حاضر آمار پنج هزار و ۶۰۰ نفری طلاق در سال گذشته در هرمزگان به ثبت رسیده گفت: فقر در حال تکثیر شدن است و راه جلوگیری آن تنها با تغییر نگاه مدیران و مسئولان امکان‌پذیر است.

منبع:مهر
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما