کدخبر : 132537
سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۴۷
فاقددیدگاه
پرینت

افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی

با وجود تاکیدات مکررمسئولان مبنی بر این که نه تغییرات و نوسانات نرخ ارز و نه حتی تصمیمات سیاسی دیگر کشورها درباره ماندن یا خارج شدن از برجام، تاثیری در قیمت کالاهای اساسی ندارد اما با مرور قیمت های برخی کالاهای اساسی مثل مرغ، گوشت، برنج و روغن به نظر می رسد تصمیم بازار در این باره چیز دیگری است؛ چرا که بررسی این نرخ ها تنها در 23 روز گذشته یعنی از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون نشان می دهد برخی از کالاها تا پنج هزار تومان در هر کیلو نیز افزایش قیمت داشته است. این افزایش قیمت در آستانه ماه مبارک رمضان که معمولا تقاضای کالاهای اساسی بیشتر می شود، قابل تامل است. از سویی نیز طی روزهای گذشته برخی شهروندان مشهدی در زمینه ارائه نشدن کالا در برخی فروشگاه ها، گلایه هایی را با خراسان رضوی در میان گذاشتند.
گزارش روزنامه خراسان از سطح بازار، از افزایش قیمت کالاهای اساسی در مناطق مختلف شهر حکایت دارد. با این همه براساس سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت که قیمت روزانه کالاها را اعلام می کند، طی اردیبهشت ماه گوشت گوسفندی (ران بدون چربی )نرخ های متفاوتی از جمله ۵۱۱۵۰ تومان، ۵۲۵۰۰ تومان ،۵۲۰۰۰ تومان و ۵۳۰۰۰ تومان داشت و درنهایت طی روزهای گذشته به ۵۴۰۰۰ تومان در بازار مشهد رسید.

گوشت لاشه گوسفندی هم از ۴۰۰۰۰ تومان به ۴۲۰۰۰ تومان ،۴۴۰۰۰ تومان و در نهایت ۴۵۰۰۰ تومان رسید .
گوشت گوساله هم از ۳۸۰۰۰ تومان در ابتدای امسال به ۴۰۰۰۰ تومان طی هفته گذشته رسیده است.
گوشت مرغ هم از ۷۲۵۰ تومان و۷۳۰۰ تومان به ۷۴۰۰ تومان در هر کیلو رسیده است.

آشفته‌بازار برنج

وضعیت بازار برنج هم خوب نیست و مشاهدات میدانی ما از گران شدن حداقل ۲۰ درصدی برنج های خارجی دربازار حکایت دارد. در مراجعه به یکی از فروشگاه‌های عمده‌فروشی برنج ،صاحب این واحد می گوید :کسی سراغ برنج ایرانی را نمی‌گیرد و تقریباً بیشتر مشتری‌ها برنج پاکستانی می خواهند. قیمت‌ها هم نسبت به ماه گذشته تا ۲۰ درصد گران‌تر شده‌اند.

یکی دیگر از بنکداران می‌گوید: برنج باسماتی ۳۸۶ را که تا قبل از عید کیسه‌ای ۴۰ هزار تومان می خریدیم، امروز به‌سختی کیسه‌ای ۵۷ هزار تومان به ما می‌دهند.

این بنکدار ادامه می‌دهد: برنج ملحم که تا پیش از عید کیسه ۱۰ کیلویی آن را ۶۴ هزار تومان خریداری می‌کردیم امروز کیسه‌ای ۸۵ هزار تومان برای ما آب می‌خورد و ما هم آن را به قیمت ۸۸ هزار تومان می‌فروشیم. البته قبلاً هر میزان که می‌خواستیم واردکننده به ما می‌فروخت اما امروز سهمیه‌بندی شده است و ۲۰۰ کیلو بیشتر به ما نمی‌فروشند.

یکی دیگر از بنکداران هم در بازار برنج مشهد به ما می‌گوید: تب خرید بین مشتریان به وجود آمده است؛ مثلاً مشتری که تا دیروز هرماه یک کیسه برنج خریداری می‌کرد، امروز حداقل ۳ کیسه برنج می‌خواهد.

این بنکدار علت این افزایش تقاضا را ترس مردم از گرانی محصولات بعد از اتفاقات اخیر می‌داند و می‌گوید: در دوره‌های گذشته نیز این آشفته‌بازار و بلبشو در قیمت‌ها ایجاد و بازار شایعات گرم شده بود. مردم تصور می‌کردند به زودی جنگ می‌شود و هیچی برای خوردن پیدا نمی‌کنند؛ به همین دلیل قیمت‌ها ساعت‌به‌ساعت افزایش پیدا می‌کرد.

فروش برنج به شرط خرید رب

این بنکدار می‌افزاید: واردکنندگان اصلی برنج پاکستانی فعلاً برنج وارد نمی‌کنند به همین دلیل برنج‌هایی مانند ملحم و آفتاب و برندهای معتبر پاکستانی در بازار پیدا نمی‌شود و اگر هم پیدا شود سهمیه‌بندی است و آن‌هم با افزایش قیمت حداقل ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ هزار تومانی. برای مثال یکی از همین واردکنندگان برنج انبه را به شرطی به ما می‌فروشد که همراه آن رب گوجه را که خودش معرفی می‌کند خریداری کنیم.

بازار آرام حبوبات

بازار حبوبات را که بررسی می‌کنیم شاهد آرامش نسبی در قیمت‌ها هستیم؛ هرچند تفاوت زیادی بین قیمت محصولات دیده می شود. برای مثال عدس از ۴۷۰۰ تومان تا ۷۰۰۰ تومان دربازار پیدا می شود. دیگر حبوبات تفاوت قیمت چندانی نداشته و تا حد زیادی آرامش در بازار حبوبات حاکم بوده است البته حبوبات وارداتی تا ۱۰۰۰ تومان هم افزایش قیمت داشته اما بیشتر حبوبات تولید داخل است و افزایش قیمتی نداشته‌ است.

بازار لبنیات تحت‌فشار دولت آرام است

به بازار لبنیات می‌رویم و از فروشندگان قیمت‌ها را جویا می‌شویم که می‌گویند: فعلاً دولت به دلیل ماه رمضان به تولیدکنندگان اصلی که نیمه‌دولتی هستند فشار زیادی آورده است که افزایش قیمتی نداشته باشند اما هر بار که برای خرید به کارخانه‌ها مراجعه می‌کنیم، زمزمه گرانی محصولات بعد از ماه رمضان را می‌شنویم. یکی از فروشندگان می‌گوید: البته برخی برندها محصولات خود را گران کرده‌اند یکی از شرکت‌ها نوعی از ماست تولیدی خود را از ۹ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان افزایش داده است.

گرانی ۲۰۰ تومانی قند و شکر

قند و شکر هم با افزایش حدود ۲۰۰ تومانی روبه رو بوده است. یکی از فروشندگان می‌گوید: طی یک هفته اخیر به دلیل افزایش تقاضا قیمت قند و شکر ۲۰۰ تومان گران‌تر شده است و تا آغاز ماه رمضان حتماً این افزایش بیشتر خواهد شد البته دولت همیشه اول ماه رمضان قند و شکر تعاونی وارد بازار می‌کند و قیمت‌ها را تا حدی کنترل می‌کند.

بازار دیگر محصولات را که بررسی می‌کنیم، شاهد افزایش قیمت بی‌سابقه در برخی محصولات هستیم مثلاً قیمت آبمیوه قوطی از ۱۵۰۰ به ۲۰۰۰ هزار تومان و شربت یکی از برندهای تولید آب میوه از ۲۹ به ۳۴ هزار تومان افزایش پیداکرده است که فروشندگان مدعی اند همه کارخانه‌ها قیمت محصولات خود را که کوچک‌ترین وابستگی به دلار دارد ، افزایش داده‌اند و هیچ نظارتی بر آن ها نمی‌شود.

هیچ افزایش قیمتی پذیرفته نیست

بااین حال معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ازطرح ویژه بازرسی و نظارت بر بازار با همکاری ۴۰۰ بازرس این سازمان و اتاق های اصناف استان خبرداد.

علی باخرد در گفت و گو با ایرنا افزود: در این طرح نظارت بر قیمت کالاهای اساسی به ویژه کالاهای وارداتی از جمله برنج، قند و شکر، لبنیات، روغن، گندم و آرد در عمده فروشی و خرده فروشی ها انجام می شود.

وی اظهار کرد: با توجه به تدبیر دولت و تخصیص ارز سه‌هزار و ۸۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی، هیچ یک از کالاهای اساسی نباید در ماه رمضان افزایش قیمت داشته باشد و بهانه ای نیز برای افزایش قیمت وجود ندارد. وی درباره قیمت روغن نباتی گفت: از آن جا که موجودی روغن خام کارخانه ها دچار کاهش شده و هزینه های جانبی آن به علت افزایش نرخ دلار، افزایش یافته است، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان با افزایش ۹ درصدی قیمت روغن نباتی خوراکی موافقت کرده است.

باخرد افزود: البته روغن هایی که قبل از افزایش قیمت و نوسانات ارز، در انبارها بوده و در معرض فروش قرار گرفته است، نباید افزایش قیمت داشته باشد و ملاک فروش، قیمت درج شده روی کالا و قیمت قبلی آن‌هاست. وی اظهار کرد: کالاهای اساسی از جمله برنج، گندم، قند، شکر و روغن به مقدار کافی در انبارهای خراسان رضوی موجود است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی از مردم خواست برای خرید کالاهای اساسی به قیمت درج شده روی آن ها دقت کنند و در صورت هرگونه افزایش قیمت، مراتب را به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند.

توزیع ۲۴۰۰ تن برنج و ۱۶۰۰ تن شکر در ماه مبارک رمضان

حمیدرضا نوری مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۵ نیز درباره تمهیدات اندیشیده شده برای کنترل بازار پیش از ماه مبارک رمضان از توزیع ۲۴۰۰ تن برنج و ۱۶۰۰ تن شکر خبرداد افزود:برنج های توزیعی، سه نوع برنج هندی دانه بلند به قیمت مصرف کننده ۵۶۰۰ تومان، برنج هندی سیلا به قیمت مصرف کننده ۲۶۰۰ تومان و برنج تایلندی همالی به قیمت مصرف کننده ۳۹۰۰ تومان خواهد بود. مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۵ افزود : در طرح ضیافت ماه مبارک رمضان، شکر نیز به قیمت مصرف کننده ۲۷۲۲ تومان به بازار عرضه خواهد شد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما