کدخبر : 132348
یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
فاقددیدگاه
پرینت

تشریح آخرین وضعیت پژوهشی سریال خورشیدهای ۳ گانه

جنوب پرس: مدیر گروه پژوهشی مجموعه نمایشی خورشیدهای 3 گانه، آخرین اقدامات انجام‌شده در خصوص کار پژوهشی این مجموعه را تشریح کرد.

به گزارش جنوب پرس ، کاووس حسن‌لی با اشاره به نخستین نشست هم‌اندیشی گروه پژوهش مجموعه‌ نمایشی «خورشیدهای سه‌گانه» (سعدی، خواجو و حافظ) که با حضور جمعی از استادان دانشگاه، پژوهشگران و اهالی فرهنگ روز پنج‌شنبه گذشته در شیراز برگزار شد، با اشاره به تدوین طرح پژوهشی (نقشه‌ راه) پروژه‌ «خورشیدهای سه‌گانه» مدت‌زمان اجرای کامل این طرح پنج‌مرحله‌ای را کمتر از دو سال پیش‌بینی کرد.

 وی افزود: نخستین مرحله کار شامل هفت گام اصلی که بازه‌ زمانی چهارماهه برای آن پیش‌بینی‌شده، پایان‌یافته و بخشی از مراحل بعدی هم در حال انجام است و اقدام دیگر شناسایی استادان شاخص و گفت‌وگو با برخی از آنان و جلب موافقت برای همکاری و مشارکت در پروژه بوده است.

حسن‌لی خاطرنشان کرد: ۲۳ استاد از دانشگاه‌های سراسر کشور و پژوهش‌گر از رشته‌های تاریخ، جغرافیا، جامعه‌شناسی تاریخی، ادبیات و … آمادگی و موافقت خود را برای همکاری با پروژه اعلام کرده‌اند.

این استاد دانشگاه شیراز از برگزاری بیش از ۲۱ جلسه و نشست مشورتی با استادانی که موافقت خود را برای همکاری اعلام کرده‌اند و تشکیل دو گروه‌ سیاست‌گذاری پژوهشی (سعدی و حافظ) در شیراز و یک گروه پژوهشی خواجو در کرمان خبر داد.

 وی یادآوری کرد: برای تهیه‌ی کتاب‌شناسی و ماخذپژوهی (حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی، پزشکی و…) با تأکید بر منابع معتبر قدیم و کتاب‌شناسی و ماخذشناسی شاعران سه‌گانه (زندگی، احوال، آثار و روابط گوناگون) با تأکید بر آثار شاعران اقدام شده است و اعضای گروه‌های پژوهشی مطالعه‌ و بررسی برخی از منابع شناخته‌شده را آغاز کرده‌اند.

حسن‌لی همچنین گفت: اقدام دیگر برای پژوهش این مجموعه، آغاز برنامه‌نویسی و تهیه‌ی نرم‌افزار پژوهش مجموعه‌ی نمایشی خورشیدهای سه‌گانه (سعدی، خواجو و حافظ) در دانشگاه اصفهان است که این نرم‌افزار به دلیل بهره‌مندی از امکانات و قابلیت‌های ویژه و ضروری برای انجام تحقیقات ادبی، می‌تواند پژوهش‌های مربوط به سعدی،‌ خواجو و حافظ را سرعت و دقت بیشتر ببخشد.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با اشاره به ۱۰ موضوع اصلی برای پژوهش‌های پروژه‌ مذکور تصریح کرد: این موضوعات با توجه به اطلاعاتی که به نظر می‌رسد در مراحل بعد فیلم‌نامه‌نویس،‌کارگردان و سازندگان سریال «خورشیدهای سه‌گانه»،‌ به آن نیاز خواهند داشت،‌ پس از گفت‌وگوهای تخصصی، تعیین‌شده است.

حسن‌لی افزود: تدوین جغرافیای تاریخی شیراز و کرمان (بازارها، محله‌ها،‌ مساجد، ‌مدارس، بیمارستان‌ها، زیارتگاه‌ها و…) در قرن هفتم و هشتم، تدوین تاریخ سیاسی این دو شهر در دو قرن یادشده و تاریخ زندگی (سال‌شمار) سعدی، خواجو و حافظ با تأکید بر اوضاع سیاسی اجتماعی و فرهنگی شیراز و کرمان در آن روزگار از موضوعات اصلی این پژوهش هستند که تألیف آن‌ها آغاز شده است.

وی همچنین گفت: تدوین دانشنامه‌ی شخصیت‌های برجسته‌ی شیراز و کرمان در دو قرن هفتم و هشتم نیز بخشی دیگر از پژوهش است که شناسایی و معرفی شخصیت‌های علمی، دینی، فلسفی، عرفانی، ادبی و… را دربر می‌گیرد. هم آن‌ها که نامشان در آثار سعدی، خواجو و حافظ آمده یا شواهدی از ارتباط این سه شاعر با آن‌ها موجود است؛ هم کسانی که ارتباطی با این دو شاعر نداشته‌اند.

این استاد دانشگاه شیراز اضافه کرد: تدوین عناصر گوناگون فرهنگ مردم در قرن هفتم و هشتم شیراز و کرمان، شامل شناسایی انواع غذاها، ظروف، پوشش‌ها و لباس‌ها، داروها، ابزار جنگی، لوازم و شیوه آرایش و… در گروهی ویژه آغاز شده است که شناخت این عناصر برای بازنمایی وضعیت فرهنگی و اجتماعی روزگار سعدی، خواجو و حافظ، ضرورت دارد.

حسن‌لی خاطرنشان کرد: در این قسمت از پژوهش، فرهنگ مردم در دو بخش جداگانه فرهنگ‌عامه در قرن هفتم و هشتم و فرهنگ‌عامه در آثار سعدی، خواجو و حافظ بررسی و به شیوه‌ دانشنامه‌ای (مدخل‌نویسی) ارائه خواهد شد که برای شناسایی و بررسی هرچه دقیق‌تر این عناصر و بازنمایی تصویری درست از فرهنگ عامه‌ در این دو قرن و در آثار سعدی، خواجو و حافظ،‌ لازم است منابع فراوان و مرتبط شناخته و به‌دقت مطالعه و فیش‌نویسی شوند.

وی همچنین گفت: دوره بندی شعر سعدی، خواجو و حافظ برای بهره‌گیری از آن‌ها در بخش‌های مختلف فیلم‌نامه‌ی مجموعه‌ی نمایشی «خورشیدهای سه‌گانه» یکی دیگر از ۱۰ موضوع تعیین‌شده است.

حسن‌لی یادآور شد: جامعه‌شناسی و بررسی طبقات مختلف جامعه در قرن هفتم و هشتم که برای بازنمایی تصویری نزدیک به واقعیت از جامعه در این دو قرن ضروری است، تقسیم‌بندی موضوعی حکایت‌های سعدی، آثار خواجو و غزل‌های حافظ و بازشناسی و تدوین اشارات تاریخی و جغرافیایی در سخن سعدی، خواجو و حافظ موضوعات دیگر پژوهش این مجموعه است.

مدیر پژوهشی این مجموعه تلویزیونی ادامه داد: حکایت‌ها و اشعاری که می‌تواند در فیلم‌نامه به تصویر کشیده یا از زبان شخصیت‌ها بیان شود نیز بخشی دیگر از این پژوهش است و این موضوع که از مهم‌ترین موضوع‌های پژوهش است،‌ دست‌یابی به یکی از اصلی‌ترین اهداف ساخت مجموعه نمایشی «خورشیدهای سه‌گانه» را که آشنایی بهتر و بیشتر مخاطبان با سعدی، خواجو و حافظ است،‌ فراهم می‌کند.

 حسن‌لی در پایان نیز گفت:‌ هریک از موضوع‌های یاد‌شده با استفاده از منابع معتبر و افراد متخصص و باتجربه بررسی و تدوین و پس‌ازآن برای تأیید نهایی به استادان صاحب‌نظر که با پروژه همکاری می‌کنند؛ ‌سپرده خواهد شد.

یادآور می شود مجموعه تلویزیونی خورشیدهای ۳گانه قرار است در ۹۰ قسمت زندگی ۳شاعر نامدار ایران یعنی سعدی، خواجو و حافظ را جلوی دوربین ببرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما