کدخبر : 131916
پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
فاقددیدگاه
پرینت

اتصال مراکز بهداشتی جهرم به شبکه ملی سلامت

جنوب پرس: معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: ۱۰٢مرکز بهداشتی و درمانی جهرم به شبکه ملی سلامت متصل شد.

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهدی مصلی‌نژاد اظهار داشت: از ۱۰٧ مرکز بهداشتی و درمانی دانشگاه، ۱۰٢ مرکز به شبکه ملی سلامت(شمس) وصل است و مناطقی مانند امیرسالار، مانیان، حسن خوانی، باغگر و شاغون به دلیل صعب‌العبور بودن و عدم دسترسی امکان وصل شدن به شبکه ملی سلامت را ندارند.

 معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: شبکه ملی سلامت، زیرساخت ارتباطی بین مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور است که امکان برقراری ارتباط بین این مراکز، تبادل داده‌ها به صورت الکترونیکی و ارائه خدمات الکترونیک سلامت در کشور را فراهم می‌کند.

وی گفت: این ۱۰٢ مرکز شامل بیمارستان‌ها، خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی، مراکز بهداشتی درمانی روستایی و پایگاه‌های اورژانس است.

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به ناامن بودن سرویس‌دهی اینترنت از طریق سیستم وایرلس گفت: احتمال قطع اینترنت از طریق سیستم وایرلس بسیار زیاد و امکان رسیدگی به آن سخت است به همین دلیل از ظرفیت بومی شهر برای سرویس دهی شبکه اینترنت به مراکز بهداشتی و درمانی استفاده می‌شود.

به گفته وی فیبر نوری به دلیل داشتن سرعت بالا، کیفیت و پهنای باند بیشتر، بهترین جایگزین برای ارتباط میان شبکه‌ای است و دانشگاه برای مراکز خود تمهیدات لازم برای استفاده از فیبر نوری در نظر گرفته و تجهیزات آن را نصب کرده است.

 وی با اشاره به سرورهای مرکزی دانشگاه گفت: دانشگاه ۶۵ سرور دارد که از این تعداد ۵٩ سرور به صورت مجازی تعریف شده است.

مصلی‌نژاد عمل بک آپ‌گیری یا تهیه کپی‌هایی از اطلاعات را از پارامترهای بسیار مهم در شرایط بحران دانست و بیان کرد: عمل بک آپ گیری معمولا برای بازگرداندن اطلاعات هنگام آسیب دیدن و یا مفقود شدن اطلاعات اصلی به کار می روند که در این خصوص بخش آی تی دانشگاه پشتیبان گیری منظم دارد.

وی گفت: اگر یکی از سرورهای دانشگاه به هر دلیل از کار افتاد به صورت خودکار اطلاعاتش به دیگر سرورها انتقال داده می‌شود و در این صورت اطلاعات از بین نمی‌رود.

به گفته وی زمان و پروسه ریکاوری سیستم پس از بروز حادثه در سرور ها بسیار مهم است و در کمترین زمان ممکن باید اطلاعات در دسترس کاربران قرار گیرد.

 معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی جهرم مجازی سازی دسکتاپ (VDI) را از برنامه‌های آتی دانشگاه عنوان کرد و گفت: این روش، سیستم عامل کامپیوترهای شخصی را از ماشین فیزیکی جدا و ماشین مجازی حاصل را، به جای اینکه روی هارد دیسک کامپیوتر کاربر ذخیره کند، روی یک سرور مرکزی ذخیره می‌کند.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی کاربران در حال کار با ماشین خودشان هستند، همه برنامه‌ها و عملیات پردازشی و داده‌های استفاده شده توسط آنان روی سرور مرکزی اجرا و نگهداری می‌شود.

به گفته مصلی‌نژاد مجازی‌سازی دسکتاپ تاثیر زیادی در مدیریت هزینه دارد و با این روش دیگر نیازی به تعویض کامپیوترهای قدیمی نیست و می‌توان همان کامپیوترهای قدیمی را به سرور مرکزی وصل کرد.

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به کلود کردن اطلاعات و ذخیره‌سازی آن گفت: کلود (cloud) یا ابر در حقیقت ردیفی گسترده از کامپیوترهایی است که به یکدیگر وصل می‌شوند و به عنوان یک اکوسیستم واحد به فعالیت می‌پردازند و پایداری اطلاعات در کلود بسیار بالا است.

 وی بیان کرد: کلود کردن اطلاعات از برنامه‌هایی است که دانشگاه در دست اقدام دارد و با این روش سرور های بیمارستان‌های دانشگاه به سرور مرکزی سایت و بالعکس وصل می‌شوند و اگر اتفاقی در سرور مرکزی سایت رخ داد اطلاعات بصورت خودکار در سرورهای بیمارستان ذخیره می‌شود.

مصلی‌نژاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر در دانشگاه کلود در تصاویر پزشکی(pacs) انجام می شود و پزشکان دسترسی راحت به تصاویر رادیولوژی، ام آر آی، سی تی اسکن و رادیوگرافی دارند و اطلاعات با اطمینان در آن ذخیره می‌شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما