کدخبر : 131832
چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

روز جهانی پرندگان مهاجر در شیراز برگزار می شود

جنوب پرس:  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور ترغیب مردم به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر برگزار می شود.

ورود نخستین گروه از پرندگان مهاجر به ساحل کارون در اهواز

به گزارش جنوب پرس ، سعید محمودی افزود: روز جهانی پرندگان مهاجر رویدادی بین‌المللی است که در آن بر اهمیت وجود پرندگان مهاجر برای حفظ تعادل زمین، اکوسیستم و انسان تأکید شده است.

وی  بابیان این مطلب که  ۵۳۰  گونه پرنده‌ در ایران دیده شده، افزود: بر این براساس آمارهای بین‌المللی می‌توان گفت ۱۲.۴ درصد از کل پرندگان دنیا یعنی بیشتر از ۱۹۲ گونه پرنده اکنون با خطر انقراض دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی گفت: بخش بزرگی از پرندگانی که در ایران وجود دارد مهاجر هستند، این پرندگان به چند گروه تقسیم می‌شوند، گروهی که بومی کشورمان محسوب می‌شوند و در ایران زاد و والد می‌کنند، گروه دیگر پرندگان مهاجر زمستانه هستند و گروه دیگر را پرندگانی تشکیل می‌دهند که بهار و تابستان به کشورمان سفر می‌کنند.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس عمده پرندگان مهاجر کشور گروهی هستند که پاییز و زمستان‌گذران هستند و از سیبری غربی و اروپای غربی به ایران مهاجرت کرده و در تالابهای داخلی و سواحل شمال و جنوب کشور زمستان گذرانی دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس  با اعلام اینکه شعار روز جهانی پرندگان «برای حفاظت از پرندگان همصدا شویم» گفت: شعار روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور افزایش توجه جهانی به مقوله پرندگان هر سال بر روی هدف و عنوان به خصوصی متمرکز می‌شود.

محمودی  در ادامه اظهارکرد: ممانعت از شکار پرندگان،حفاظت از مناطق و ممانعت از تخریب زیستگاه آنان، احیاء تالاب ها مد نظر قرار دادن راهکارهای اجرایی توسعه پایدار جهت کاهش اثرات سوء بر زیستگاه‌های پرندگان،لزوم اجرای طرح‌های ارزیابی زیست‌محیطی در مناطق مهم تجمع پرندگان و یا مسیرهای اصلی پروازشان، طراحی و ساخت تاسیسات و تجهیزات تولید انرژی بنحوی که آسیب کمتری برای پرندگان داشته باشند، برای حفاظت از پرندگان و زیستگاههای آنان لازم و موثر است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما