کدخبر : 131488
یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
فاقددیدگاه
پرینت

عشایر به حریم راه آهن فارس تجاوز نکنند

جنوب پرس: مدیرکل راه آهن استان فارس گفت: طی روزهای اخیر شاهد تجاوز به حریم و عبور عشایر فارس در حریم راه آهن فارس بوده ایم که این امر بسیار خطرناک است .

قطار - راه آهن

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی راه آهن استان فارس، غلامحسین ولدی گفت: ایمنی از عوامل مهم و تاثیرگذار در حمل و نقل است که از یک طرف اطمینان شبکه حمل و نقلی کشور را بالا می برد و از طرف دیگر باعث توسعه اقتصادی می شود.

وی با بیان اینکه عامل انسانی نقش اصلی را در ارتقا ایمنی ایفا می کند، لزوم تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ ایمنی را متذکر شد و افزود: طی روزهای اخیر شاهد تجاوز به حریم و عبور عشایر فارس در حریم راه آهن فارس بوده ایم که این امر بسیار خطرناک است .

ولدی گفت: طبق ماده ۱۷ قانون راه ها و راه آهن، هر گونه تردد و عبور از خطوط ریلی و ورود به حریم ۱۷ متری راه آهن ممنوع است.

وی با اشاره به قانون گفت: ۳۰ متر پس از حریم ۱۷ متری نیز حریم تاسیساتی بوده و هر گونه ساخت و ساز، درختکاری، زراعت، دیوارکشی، تأسیسات و حفاری در این محدوده ممنوع است و در محدوده هفتاد متری خطوط ریلی هرگونه ساخت و ساز باید بعد از اخذ مجوز قانونی از راه آهن انجام شود.

ولدی ادامه داد: علیرغم تذکرات و تأکیدات پرسنل راه آهن فارس متأسفانه همچنان شاهد تردد عشایر و عابرین در حریم ریلی فارس هستیم از طرفی به دلیل سرعت و وزن بالای قطارها،  ترمز گرفتن آنی برای قطار دشوار است به عبارت دیگر از زمان اقدام به ترمز تا زمان توقف کامل قطار، مسافتی برابر ۱۲۰۰ متر طی می شود پس احتمال برخورد افزایش می یابد.

وی گفت: متأسفانه به دلیل عدم آشنایی همسایگان خطوط ریلی با “قوانین و مقررات راه ها و راه آهن” مشکلاتی از قبیل تعرض به حریم راه آهن، بی توجهی و عبور و مرور از روی ریل، سنگ پرانی و مسائل خطر آفرین از سوی آن ها ایجاد می شود .

ولدی افزود: در حال حاضر با شناسایی نقاط حساس خطوط ریلی استان فارس بخشی از این نقاط فنس کشی و دیوار کشی شده است اما تعرض به این حریم بیش از اقدامات اجرایی نیازمند فرهنگ سازی است .

مدیر کل راه آهن فارس با بیان اینکه حفظ حریم راه آهن برای جلوگیری از خسارت های جانی و مالی به مناطق حاشیه نشین و عشایر عبوری و عابران است، عنوان داشت: راه آهن با برگزاری کلاس های آموزشی و برنامه های کاربردی در تلاش است فرهنگ ایمنی را در بین حاشیه نشینان و روستاهای حاشیه خطوط ریلی نهادینه کند.

وی اظهار داشت: با همکاری مسئولان شهرستان و دریافت مجوز از آموزش و پرورش، کلاس های آموزشی فرهنگ سازی و بیان مسائل ایمنی با حضور کارشناسان راه آهن استان فارس در مدارس برای دانش آموزان در حال برگزاری است.

ولدی اضافه کرد: این آموزش ها تاکنون با استقبال خوب دانش آموزان روبرو شده است و امیدواریم با این فرهنگ سازی به تدریج ناهنجاری های مربوط به این بخش در فارس کاهش یابد و آینده سازان ایران عزیزمان از همان ابتدا با قوانین مربوط به خطوط ریلی آشنا شوند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما