کدخبر : 130648
چهارشنبه 25 آوریل 2018 - 15:34
فاقددیدگاه
پرینت

جلب اعتماد عمومی و توسعه گردشگری با حفظ زیبایی شیراز

از مواردی که باعث می‌شود شهروندان در شهر محل زندگی خود از انگیزه لازم برخوردار باشند و به شهرداری اعتماد کنند، حفظ زیبایی شهر است.

به گزارش جنوب پرس، یکی از مواردی که باعث می‌شود شهروندان در شهر محل زندگی خود از انگیزه لازم برخوردار باشند و به شهرداری اعتماد کنند، حفظ زیبایی شهر است. آلودگی بصری از مواردی است که تاثیرات به مراتب مخرب‌تری نسبت به آلودگی صوتی دارد.

شهردار منطقه ۵ شیراز با اشاره به اهمیت حفظ سیما و منظر شهر به صورت مطلوب، می‌گوید: ارائه خدمات شهری مطلوب در جلب اعتماد شهروندان نقش موثری دارد.

یوسف نامور ادامه می‌دهد: واحد خدمات شهری با هدف حفظ آراستگی شهر فعالیت می‌کند و زمانی که شهر از ظاهر مناسب برخوردار باشد، رضایت عمومی شهروند نیز تامین می‌شود.

وی معتقد است: شیراز از مناطق مختلفی تشکیل شده است که زیرمجموعه شهرداری هر منطقه هستند که این شهرداری‌ها با ارائه خدمات شهری فرصت ارتباط مستقیم را با شهروندان ایجاد می‌کنند.

شهرداری یک نهاد اجتماعی

نامور تاکید می‌کند: شهرداری یک نهاد اجتماعی است و ماموریت خود را به صورت انسان محور انجام می‌دهد که نیاز به همکاری شهروندان در تحقق اهداف خود دارد.

وی ادامه می‌دهد: شهرداری منطقه ۵ در ساخت و سازهای غیرمجاز و سد معبر در حوزه خدمات شهری دچار مشکلاتی است که با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و شهروندان محقق می‌شود.

تسهیل عبور و مرور شهری

شهردار منطقه ۵ شیراز با ابراز رضایت از عملیات آسفالت ۴۵ هزار متر مربعی سطح این منطقه بیان می‌کند: این عملیات با اعتباربیش از ۸ میلیارد و۱۰۰میلیون ریال در سال گذشته انجام شد.

نامور می‌افزاید: این عملیات با هدف تامین رفاه شهروندان و تسهیل عبور و مرور شهری در مناطق تحت پوشش منطقه ۵ اجرا شده است.

وی اضافه می‌کند: در چند سال اخیر از محل عوارض مردمی و با مشارکت شهروندان، پروژه‌های متعددی در محدوده شهرداری منطقه ۵ به بهره برداری رسیده است که در سال ۹۷ نیز انجام این اقدامات در اولویت قرار می‌گیرد.

شهر زیبا

نامور با اشاره به پاکسازی ۳ هزار مترمربع دیوارنوشته‌های محدوه شهرداری منطقه ۵ می‌گوید: این اقدام پیش از آغاز سال نو به انجام رسید تا در آستانه سال جدید شهر چهره زیباتری داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: زیباسازی کلید اصلی توسعه گردشگری است که شهرداری شیراز به آن توجه ویژه دارد و شهرداری منطقه ۵ برای تحقق این هدف، بیش از ۲۲۰ میلیون ریال در سال گذشته به پاکسازی معابری همچون بولوارهای رحمت، عدالت، ارتش، نواب صفوی و … اختصاص داد و دیوار نوشته و پوسترها را زدود.

نامور، دیوارنویسی بر پیکره شهر را تخلف می‌داند و می‌گوید:  دیوارنویسی‌ها چهره شهر را زشت می‌کند و آشفتگی بصری به وجود می‌آورد و بر اساس قوانین شهرداری عملی خلاف و غیرقانونی است که حقوق عمومی را نقض می‌کند.

شهر سالم

یک کارشناس ارشد معماری با اشاره به ویزگی‌های شهر سالم بیان می‌کند: شهر توسعه‌یافته، شهری است که در حین رشد، توسعه و‌ ایجاد فضاهای جدید، ارتباط منطقی و منسجمی بین فضاها برقرار کند.

مجتبی جمشیدی ادامه می‌دهد: با این کار یکپارچگی و هویت شهر حفظ و تقویت می‌شود و همراه با تغییرات اقتصادی و اجتماعی، بافت و کالبد شهری نیز رشد می‌کند.

وی باور دارد: گردشگری شهری یکی از فعالیت‌های موثر اقتصادی و اجتماعی است که موجب کارآفرینی و درآمدزایی می‌شود و شهری در این حوزه موفق‌تر است که از زیبایی لازم برخوردار باشد.

جمشیدی تاکید می‌کند: شهرداری‌ها با ساماندهی و زیباسازی فضاهای شهری، نقش مهمی در جذب گردشگر و تامین آرامش روحی شهروندان ایفا می‌کنند.

مبلمان شهری

این کارشناس ارشد معماری با تاکید بر استفاده از مبلمان شهری می‌گوید: استفاده صحیح از مبلمان شهری در زیباسازی فضاهای امروزی تاثیر فراوان دارد.

جمشیدی می‌افزاید: مبلمان شهری چهره آرامش‌بخش به فضای شهری می‌دهد و فرصتی برای استراحت و یا استفاده از وسایلی که در قالب مبلمان شهری تعریف شده برای گردشگر و شهروند ایجاد می‌کند.

 وی اضافه می‌کند: به این ترتیب مناطق مختلف شهر به مانند خانه افراد خواهند شد و فارغ از هیاهوی شهر فرصتی برای استفاده از منظر مطلوب شهر به دست می‌آید.

جمشیدی تاکید می‌کند: زیباسازی دیوارها و پاک کردن دیوارهای شهر از دیوار نوشته‌هایی که آشفتگی ایجاد کرده‌اند نیز در ایجاد این آرامش نقش بسزایی دارد.

منبع فارس/

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما