کدخبر : 129611
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
فاقددیدگاه
پرینت

گردشگری راهی برای رونق اقتصادی/ توجه به گردشگری حلال در فارس

جنوب پرس: گردشگران مسلمان اغلب مقاصدی را به عنوان سفر در اولویت قرار می‌دهند که از نظر قوانین و ارزش‌های اسلامی به آنها نزدیک‌تر باشد.

به گزارش جنوب پرس ، هدف از گردشگری علاوه بر معرفی جاذبه‌های مختلف به مردم ملل دیگر، نزدیک کردن فرهنگ‌ها و نگرش‌هاست. بر این اساس گردشگری همانطور که می‌تواند پیامدهای مثبت داشته باشد، در صورت عدم موفقیت در معرفی فرهنگ‌ها پیامدهای نامطلوب در پی دارد. در بحث گردشگری حلال نیز مصداق این مسئله وجود دارد زیرا گردشگران مسلمان اغلب مقاصدی را به عنوان سفر در اولویت قرار می‌دهند که از نظر قوانین و ارزش‌های اسلامی به آنها نزدیک‌تر باشد.

محصول جدید صنعت گردشگری

یک استاد دانشگاه گردشگری با اشاره به گردشگری حلال به عنوان صنعت جدید گردشگری در جهان می‌گوید: در این نوع از گردشگری برنامه‌هایی فراهم می‌شود که مسافران بتوانند غذای حلال صرف کنند، به امور مذهبی خود بپردازند و از آداب و رسوم مسلمان محور برخوردار باشند.

محمود کلامی ادامه می‌دهد: کشور ما و به‌تبع آن استان فارس دارای ظرفیت‌های مطلوبی در حوزه گردشگری حلال است که از بهترین مقاصد سفر برای گردشگران مسلمان به شمار می‌رود.

وی اضافه می‌کند: ایجاد برند حلال در صنعت گردشگری، فرصتی است تا محدودیت برای سفر مسلمانان را از بین ببرد تا به راحتی بتوانند غذای حلال صرف کنند و در اماکن مذهبی به انجام مراسم مذهبی خود بپردازند.

گردشگری حلال و استاندارد

این متخصص حوزه گردشگری که گردشگری حلال را یک برند استاندارد می‌داند، معتقد است: در این حوزه، علامت حلال با ثبت روی مواد خوراکی، سر در رستوران و مراکز تفریحی، انتخاب را برای گردشگر مسلمان آسان می‌کند.

کلامی تاکید می‌کند: البته منظور از گردشگری حلال، تنها به استفاده از اماکان‌مذهبی در سفر محدود نمی‌شود بلکه هدف دسترسی مسلمانان به انواع تفریحاتی است که با اصول شریعت مغایر نباشند.

بازاریابی و نمونه موفق

این استاد دانشگاه با اشاره به ترکیه به عنوان یک نمونه موفق در این حوزه می‌گوید: ترکیه که در ۱۰ سال گذشته در صنعت گردشگری رشد مطلوبی داشته است در پیشنهاد دادن گردشگری حلال به گردشگران نیز پیشتاز است.

کلامی می‌افزاید: بدین ترتیب برخی از هتل‌های خود را که قواعد شرعی در آنها رعایت می‌شود به مسلمانان پیشنهاد می‌کند و در برخی سواحل خود نیز عکسبرداری را برای رفاه این گردشگران ممنوع کرده است.

شرایط گردشگری حلال و معرفی رویدادهای مذهبی

وی وجود ۶ متغیر را برای ایجاد محیط حلال در گردشگری لازم می‌داند و می‌گوید: پذیرایی، هتلداری، جاذبه‌های دیدنی، کالاها و بازارها، خدمات مسافرتی و حمل‌ونقل از این موارد است.

کلامی اظهار می‌کند: آمارهای جهانی، حاکی از استقبال مطلوب از این برند گردشگری است و رشد چشمگیری را نیز در این حوزه نشان می‌دهد.

این متخصص حوزه گردشگری معتقد است: ایران و به تبع آن استان فارس با توجه به اینکه از زیرساخت‌های اقامتی منطبق با خواسته مسلمانان برخوردار است، می‌تواند با برنامه‌ریزی و فعالیت جدی در این حوزه به موفقیت‌های مطلوبی دست یابد.

کلامی تاکید می‌کند: باید در تورهای سفر در آژانس‌های مسافرتی به معرفی رویدادهای مذهبی به مسافران مسلمان، از قبل پرداخته شود تا در ماه‌های محرم و رمضان نیز شاهد رشد گردشگری باشیم.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما