کدخبر : 129103
شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۲۵
فاقددیدگاه
پرینت

عزم مردم و دولت برای تحقق شعار سال ضروری است

جنوب پرس: اقشار مختلف مردم شهرستان گناوه ضمن اعلام حمایت از استفاده از کالاهای ایرانی اظهار داشتند: عزم جزم ملت و دولت در تحقق شعارامسال و همبستگی و همدلی آنها در این امر ضروری است.

به گزارش جنوب پرس ، نام‌گذاری سال ۱۳۹۷ به نام «حمایت از کالای ایرانی »از سوی ولی امر مسلمین مقام معظم رهبری بر لزوم توجه همگانی بر مقوله تولید داخلی و اهمیت دادن به کالای ایرانی هم از سوی مسئولان و هم از سوی مردم تاکید دارد.

در این راستا می‌طلبد که همه آحاد ملت همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند که همه آحاد ملت مخاطب این شعار هستند، با اهمیت‌دادن به این شعار در جهت تحقق آن و رسیدن به اهداف بالای این شعار همراه و همگام با هم اقدام کنند و از هیچ تلاشی در این جهت فروگذار نباشند

اقشار مختلف مردم گناوه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان گناوه از عزم خود برای حمایت ازر کالاهای ایرانی خبر دادند.

فاطمه مجهزی که خود را دانشجو معرفی کرد، اظهار داشت: رونق  تولید داخلی در کشور باعث اشتغال‌زایی، ارزآوری و ذخیره نقدینگی در داخل کشور می‌شود و از طرفی وابستگی اقتصادی به سایر کشورها را از بین می‌برد.

وی افزود: وابستگی اقتصادی نه تنها  به جهت مادی آسیب‌زننده است بلکه حتی اگر یک کشور مانند کشور‌های حاشیه خلیج فارس از نظر مادی توان بالایی هم داشته باشند در صورت وابسته بودن به بیرون امنیت کالا ندارند.

این دانشجو گناوه‌ای تصریح کرد:  به محض بروز یک اختلاف و تحریم این نوع کشورهای وابسته از طرف کشورهایی دیگر، چرخه اقتصاد کشورشان از کار می‌ایستد و حتی ممکن است برای ادامه حیات خود دچار بحران شوند و این در واقع نوعی مستعمره‌شدن توسط کشورهای قدرتمند تحت عنوان استعمارنو و فرانو است.

علی حیدری کارمند یکی ادارات گناوه اظهار داشت: باید با خرید کالای ایرانی و ترجیح دادن آن به کالای خارجی وهمچنین با بالابردن سطح درخواست‌هایمان نسبت به کالای با کیفیت ایرانی باعث شویم که  فروشندگان و تولیدکنندگان داخلی به فکر ارتقاء سطح کیفی کالاهای ایرانی شوند.

وی اظهار داشت: نقش مردم در زمینه شعار امسال بنا بر بیانات مقام معظم رهبری در حمایت از کالاهای ایرانی ضروری است و نقش مسئولین نیز حمایت مالی برای توسعه و یا سرپاکردن مجدد بافت‌های اقتصادی است.

این کارمند دولت یادآور شد: ایجاد مسیری سریع و مطمئن برای حمل و نقل و توزیع کالاهای ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی، ایجاد امنیت تجاری در فضای بین‌المللی و بین قاره‌ای برای  صدور کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه و سایر قاره‌های جهان و از همه مهم‌تر ایجاد کارگروه‌های نظارتی محکم و منسجم و با اخلاق و درست کار جهت نظارت و مدیریت کیفیت و قیمت کالای ایرانی برای این که تولیدات داخل توانایی رقابت با نمونه های مشابه خارجی رو داشته باشند و خریدار از خرید آنها متحمل ضرر و زیان نشود از سایر نقش‌های دولت در این زمینه است.

یکی از فعالین اجتماعی شهرستان گناوه نیز گفت: یکی از راه های برون‌رفت از مشکلات کنونی کشور، تقویت تولید داخلی است تا کشور را از لحاظ قطع وابستگی به سایر کشورها بی‌نیاز کند.

وی افزود: کالای ایرانی با افزایش کیفیت در تولید باید اعتماد مردم رو به خود جلب کند تا مردم بیشتر به سمت مصرف کالای داخلی راغب شوند.

نرجس عباس‌پور ادامه داد: مسئولان کشور در امر حمایت از کالای ایرانی نقش اساسی دارند و می توانند این امر مهم را با عملکرد خود در جامعه نهادینه کنند.

این فعال اجتماعی یادآور شد: مسئولان باید حمایت از کالای ایرانی را از خود شروع کنند و در جامعه پیشرو این مسئله باشند تا کار فقط در حد شعار باقی نماند.

غلامرضا نعمتی از دیگر فعالان اجتماعی شهر گناوه گفت:حمایت از کالای ایرانی مستلزم تولید داخلی و رشد تولید و ارتقای کیفیت آن و همچنین بازاریابی آن مستلزم اقتصاد آزاد و شفاف است، در حالی که در کشور ما عملا ۸۵ درصد اقتصاد تحت مالکیت دولتی یا شبه‌دولتی است.

وی افزود: حمایت از کالای داخلی موجبات رونق و رشد اقتصادی، رشد اشتغال، کاهش جرایم و تخلفات و افزایش امنیت در جامعه و در نهایت توسعه کشور می‌شود.

نعمتی پیرامون چگونگی حمایت از کالای ایرانی و نقش دولت بیان کرد: آزادسازی اقتصاد، ارائه بسته‌های حمایتی دولت به تولیدکنندگان با افزایش سقف معافیت‌های مالیاتی و ارائه یارانه حامل‌های انرژی به تولیدکنندگان می‌تواند در این زمینه مهم ارزیابی شود.

این فعال اجتماعی ادامه داد: افزایش معافیت‌های گمرگی، تسریع در ترخیص مواد اولیه تولید، فراهم کردن زیرساخت‌های تولید از جمله  ارتقاء شبکه دیتا و گسترش شبکه‌های حمل و نقل، جذب سرمایه داخلی و خارجی سبب ایجاد شرایطی می‌شود که طی آن کالاهایی با قیمت و کیفیت مناسب و قابل رقابت با کالای وارداتی در داخل کشور تولید و با استقبال و حمایت مردم همراه شود.

زهرا محمدی که خود را خانه‌دار با مدرک تحصیلی مدیریت بازرگانی در مقطع لیسانس  معرفی کرد، گفت: نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در حمایت از کالای ایرانی در کنار تلاش در جهت ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی، ایجاد اقدامات فرهنگی به منظور بازگرداندن اعتماد سلب شده مردم نسبت به کیفیت کالاهای ایرانی، معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری و اشتغال زایی، مشاوره جهت اصلاح سبک زندگی و الگوی مصرف و ایجاد نشاط اجتماعی می‌تواند در افزایش رغبت مردم به خرید کالاهای ایرانی موثر واقع شود.

اسماء احمدی  دیگر شهروند گناوه‌ای گفت: امسال که توسط رهبری به نام حمایت از کالای ایرانی نامیده شده لازم است تا همه اقشار مردم به صورت عملی این شعار را در زندگی روزمره خود به کار گیرند.

این بانوی خانه‌دار افزود: بانوان و مادران به عنوان کسانی که بیشتر از آقایان نیازهای روزمره و خریدهای خانواده را انجام می‌دهند، بیشتر باید در این زمینه دقت کنند و از کالاهایی که مشابه ایرانی و با کیفیت هستند، برای برآوردن نیازهای خانواده استفاده کنند .

وی ادامه داد: لازم است که مسئولان نیز به فکر تولیدکنندگان باشند و در امر تولید آنها را حمایت کنند و تولیدکنندگان نیز کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب به دست مشتری برسانند تا رغبت مصرف‌کننده به کالای ایرانی بیشتر شود.

فردی که خود را علی باقری معرفی کرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار داشت: در خرید کالای های ساخت داخل همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید با تعصب برخورد کرد و از کالاهای داخلی و ساخت ایران که باکیفیت و مناسب هستند استفاده کرد.

وی گفت: البته کیفیت کالاهای داخلی و قابل رقابت بودن آنها با اجناس خارجی و قیمت آنها نیز بسیار مهم است که باید مورد توجه تولیدکنندگان قرار گیرد.

این شهروند  گناوه‌ای ادامه داد: وفور انواع کالاهای خارجی در بازار باعث تضعیف تولیدکننده داخلی می‌شود و در حالی که هیچ فردی منکر تجارت با سایر کشورها نیست ولی باید از ورود کالاهایی که مشابه داخلی دارند با کنترل بیشتری ممانعت شود.

امیرحسین موسوی از جوانان گناوه‌ای نیز گفت: جوانان به دنبال تنوع و بیشتر به دنبال مدهای روز هستند و تولیدکنندگان داخلی باید این توانایی را داشته باشند که طبق سلایق و خواسته‌های روز و با تنوع  اجناس تولید و وارد بازار مصرف کنند.

وی عنوان کرد: البته این نکته بسیار مهم است که اجناس تولیدی که در اختیار مشتری قرار می‌گیرد هم از نظر کیفیت و هم قیمت نیز باید مناسب باشد که تولیدکننده داخلی باید به آنها نیز توجه کند.

زهرا بحرینی که خود را دانشجوی رشته روانشناسی معرفی کرد، گفت: هیچ کشور و هیچ مردمی وابستگی کشورشان به سایر کشورها را نمی‌خواهند و نیاز است که همه مردم برای قطع وابستگی کشور و رونق گرفتن اقتصاد داخلی به سمت مصرف کالای داخلی گام بردارند و از تولید داخل حمایت کنند.

وی ادامه داد: نگاهی به گذشته چهل ساله از عمر پربرکت انقلاب اسلامی و همه صحنه‌های  حساس آن گواه این حقیقت است که ملت بصیر و هوشیار ایران اسلامی در صحنه‌های سرنوشت‌ساز انقلاب همواره تحت امر ولی امر مسلمین حضور داشته‌اند و این حضور باعث سرافرازی، سربلندی و از افتخارات این نظام اسلامی است.

این دانشجوی گناوه‌ای ادامه داد: عزم مردم و دولت در تحقق شعار امسال و همبستگی و همدلی آنها در این امر ضروری است  که به حول و قوه الهی و تحت امر رهبر فرزانه انقلاب این امر اساسی نیز تحقق یافته و خودکفایی اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
عصمت اسماعیلی، خبرنگار خبرگزاری فارسدر شهرستان گناوه

 

 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما