کدخبر : 129026
پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
فاقددیدگاه
پرینت

روایت زندگی شهیدی که نمی‌خواست برایش زندگی نامه بنویسند

جنوب پرس: کتاب «عروس» روایتگر زندگی شهیدی است که نمی‌خواست برایش زندگی نامه بنویسند.

به گزارش جنوب پرس ، مهدی محسنی در کتاب «عروس» که توسط انتشارات آینه به چاپ رسیده و در قالب داستان‌های کوتاه و پیوسته، سیر زندگی و رشد طلبه شهید علی بازیار را روایت کرده است.

کتاب فوق با حمایت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس با طراحی جلد زهرا امین بی‌طرف در ۹۷ صفحه، زندگی این شهید را با سبکی زیبا به رشته تحریر درآورده است و قلم نویسنده خواننده را به دنبال خود می‌کشد.

شهید بازیار در بخشی از وصیت‌نامه خود آورده است: «نمی‌خواهم کسی برایم زندگی‌نامه بنویسد که می‌دانم مشتی الفاظ عجیب‌وغریب و غیر حقیقت را سر هم می‌کنند و به‌عنوان زندگی‌نامه تحویل می‌دهند.

زندگی من هیچ بود

هیچ بود

هیچ»

مهدی محسنی در بخشی از کلام پایانی کتاب خود آورده است:

«بر این باورم که در روایت حماسه‌های تاریخی، نظیر دفاع مقدس، هیچ بیانی جذاب‌تر و آموزنده‌تر از متن واقعیت نیست.

 بنابراین داستان‌های ساده، کوتاه و مرتبط این کتاب، همگی مستند به روایت‌های راویان و آثار به‌جامانده از شهداست و چینش منطقی قطعات روایت‌ها در کنار آثار به‌جامانده از شهدا، بیش از تخیل نویسنده، شکل‌دهنده توصیفات داستانی این کتاب بوده است.

 همه اتفاقات و اغلب تاریخ‌های مندرج، واقعی و حاصل تحقیق هستند. »

در بخش دیگری از کلام پایانی به قلم نویسنده می‌خوانیم: «بزرگ‌نمایی و امامزاده سازی از شهدا امکان الگوپذیری جوانان و نوجوانان را از آنها سلب می‌کند؛ این قبیل بزرگ‌نمایی‌ها هرچند به نیت بزرگداشت و تقدیس آن عزیزان، خلاف امانت‌داری و حق‌طلبی است؛ شهید علی بازیار، چنان‌که در پایان وصیت‌نامه هم به آن اشاره‌کرده، حساسیت شدیدی به روند مرسوم زندگی‌نامه نویسی شهدا داشته است. بنابراین، تلاش کردم که از هرگونه بزرگ‌نمایی در تصویرسازی از شخصیت او پرهیز کنم. امید آن‌که در این زمینه موفق بوده باشم.»

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما