کدخبر : 129020
پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
فاقددیدگاه
پرینت

رویای صعود بین دسته اولی‌ها؛ بکُش تا نمیری

جنوب پرس: با پایان یافتن هفته سی‌ام لیگ دسته اول فوتبال، چهار هفته پایانی این آوردگاه حساسیت بالایی پیدا کرد.

به گزارش جنوب پرس ، با به صدا در آمدن سوت پایان هفته سی‌ام لیگ دسته اول فوتبال، حساسیت هفته‌های پایانی لیگ دو چندان شد و صدر جدولی‌ها برای حفظ جایگاه خود و فرار از تعقیب رقبا، کار سختی مقابل رقبای خود خواهند داشت.

با نگاهی به قعر جدول نیز می‌توان تکلیف تیم‌هایی مثل صبا و راه‌آهن را به وضوح مشاهده کرد و این‌که چگونه  ۱۰ تیم نه سودای صعود دارند و نه وهم سقوط.

از مس کرمان، اکسین البرز، ملوان، گل گهر، مس رفسنجان، برق جدید، شهرداری ماهشهر، آلومینیوم اراک، شهرداری و ماشین‌سازی تبریز می‌توان به عنوان تیم‌های بی خیال عالم یاد کرد.

اما جدال بر سر صعود به سطح اول فوتبال کشور بین تیم‌های نفت مسجدسلیمان، خونه به خونه، فجرسپاسی و بادران به اوج خود رسیده به روزهای حساس و سرنوشت ساز خود نزدیک می‌شود.

*نفت، مصمم و امیدوار

در این بین مردان دیار نفتون، بیشترین شانس را برای صعود در اختیار دارند و رسیدن به قله افتخار و دومین حضور لیگ برتری مسجد سلیمانی‌ها نیازمند از دست ندادن امتیاز توسط این تیم در چهار بازی باقیمانده است.

نفتی‌ها در هفته آینده این رقابت‌ها در کرج به مصاف اکسین خواهند رفت که کمترین شانس را برای صعود در اختیار دارد و به تعبیری واقع‌بینانه‌تر، هیچ بختی برای صعود در اختیار ندارد.

شاگردان فکری در هفته سی و دوم یک دیدار فینال‌گونه را در خانه برگزار خواهند کرد و با یکی از رقبای مستقیم خود در راه صعود به لیگ برتر، جدال می‌کنند.

نساجی مازندران با دنیایی از امید و انگیزه به خوزستان خواهد آمد تا با متوقف کردن مسجدسلیمانی‌ها راه صعود خود را هموار کند.

هفته سی و سوم نیز، دیگر فینال لیگ یک در پایتخت بین بادران و و نفت برگزار خواهد شد و این موضوع سختی کار را در هفته‌های پایانی نشان می‌دهد.

و در هفته پایانی، زردپوشان بختیاری در خانه از مس رفسنجان پذیرایی خواهند کرد و می‌توان جشن صعود به لیگ برتر را در این دیدار مشاهده کرد.

دیگر رقبای نفت نیز با وضعیت مشابهی مواجه هستند و سختی کار برای آنها که در انتظار لغزش دیگر مدعیان هستند، دو چندان سخت‌تر خواهد بود چرا که عملکرد آنها تنها و به خودی خود کافی نیست و باید نیم‌نگاهی به نتایج سایر رقبا داشته باشند.

*خونه به خونه و پایان انتظار چندساله

یکی از این تیم‌ها خونه به خونه بابل است که همچنان پا به پا با نفت می‌تازد و هم‌اکنون با سه امتیاز کمتر نسبت به نفت صدرنشین، در انتظار لغزش مسجدسلیمانی‌هاست.

این تیم در هفته سی و یکم دربی خزرنشینان را در مقابل دیدگان هواداران پرشمار و شور ملوان برگزار خواهد کرد، شاگردان اسکوچیچ، تنها با چالش هوادار روبرو نیستند، بلکه با انگیزه‌های متفاوت ملوانان نیز مواجه خواهند بود، گرچه زمین مرداب‌گون انزلی مزید بر علت خواهد شد.

در هفته سی‌ و دوم بابلی‌ها در خانه یک دیدار کم دردسر را مقابل شهرداری ماهشهر برگزار خواهند کرد، دیداری که خوزستانی‌ها برای اعاده حیثیت از استان خود به میدان خواهند رفت و قطعا بی تاثیر از وضعیت و نتیجه دیدار نفتی‌های مسجدسلیمان نخواهد بود.

هفته سی و سوم شاگردان اسکوچیچ کار نه‌چندان سختی را در برابر اکسین بی انگیزه برگزار خواهند کرد که این موضوع می‌تواند یک امتیاز مثبت به سود بابلی‌ها و یک بیدارباش برای مسجدسلیمانی‌ها به شمار ‌رود.

هفته پایانی این رقابت‌ها، خونه به خونه در خانه خود از یک تیم بی انگیزه دیگر پذیرایی خواهد کرد و می تواند با پیروزی در برابر برق جدید شیراز، برای نخستین بار در تاریخ، بابل را در لیگ برتر صاحب نماینده کند.

این تیم سایه به سایه نماینده خوزستان در حال حرکت است و با هر برد، یک گام به نفت مسجدسلیمان نزدیک می‌شوند.

*فجرسپاسی، صعود یا سکون

دیگر تیمی که زیر سایه شاگردان فکری در حال حرکت است، فجرسپاسی شیراز است که باز هم تا پای صعود رسیده، اما مشخص نیست که موفق به این امر شود یا خیر.

شاگردان کلانتری، یک‌بار دیگر خود را در مقابل قله‌ صعود می‌بینند، اما دوست ندارند این بار هم توسط یک خوزستانی از راه‌یابی به آوردگاه لیگ برتر بازمانند.

این تیم دو فصل پیش نیز در جدال با صنعت نفت از صعود باز ماند و اکنون نیز، نفت مسجدسلیمان را در برابر خود در این مسیر می‌بیند.

شیرازی‌ها امروز هم مثل سایر صدرنشینان پیروز میدان بودند و در هفته سی و یکم، به تبریز خواهند رفت تا در مقابل شهرداری رده چهاردهمی قرار گیرند.

فجر در هفته سی و دوم در شیراز میزبان مس کرمان است و در هفته سی و سوم یک فینال مرگ‌بار را در قائمشهر با نساجی برگزار خواهد کرد تا به احتمال فراوان، تکلیف تیم سوم در این دیدار مشخص شود.

هفته پایانی و حیاتی شیرازی‌ها در خانه سپری خواهد شد و این فرصت وجود دارد که حافظیه بار دیگر رخت شادی بر تن کند، از بخت خوش مردان دیار فارس حریف مقابل تیم سقوط کرده و بی انگیزه صبای قم است که در هفته‌های اخیر بهترین باختش با سه گل بوده است.

*نساجی، پایانی مجهول

چهارمین مدعی صعود به لیگ برتر نساجی قائمشهر است که امید هواداران پرشور و همیشه منتظر به صعودش در فصل جاری بیش از هر فصل دیگری است.

نساجی هم هفته سی‌ام را با پیروزی پشت سر گذاشت و موفق شد با  شش گل صبای سقوط کرده را از مقابل بردارد تا نشان دهد برای صعود آمده و به چیز دیگری هم فکر نمی‌کند.

این تیم در هفته آینده این رقابت‌ها در خانه میزبان ماشین‌سازی فانوس به دست خواهد بود و در هفته سی و دوم به سد محکمی به نام نفت در شهر مسجدسلیمان برخورد می‌کند.

دیدار دو تیم صدر و چهارم جدول را می‌توان گل سر سبد چهار هفته پایانی رقابت‌ها قلمداد و تا حدود زیادی نام صعود کننده را از این بازی می‌توان استخراج کرد.

هفته سی و سوم برای نساجی کمی در درک واژه «سخت» تغییر ایجاد خواهد کرد و جای خود را به واژه‌های کلیشه‌ای مثل مرگ و زندگی، روز سرنوشت، بکش تا نمیری و یا واژه‌های دیگر می‌دهد، دیداری که می‌توان به آن لقب لبه پرتگاه داد، مصافی که نتیجه‌اش هر چه باشد برای بالانشینان خبر خوشی خواهد بود و شاید مسابقه‌ای که امیدهای یک سال یک تیم در یک روز بر باد خواهد رفت.

قائمشهر شاید در این روز یکی از تاریخی‌ترین اتفاقات فوتبالی خود را به چشم خواهد دید، کاش می‌شد همه عاشقان مستطیل سبز، این شور و هیاهو را از نزدیک به تماشا بنشینند، ولی چه توان شد که گنجایش استادیوم قائمشهر پاسخگوی قلب‌های عاشق‌تر خزرنشینان را بیش ندارد.

نساجی تنها مدعی است که شام آخر را در خارج از خانه صرف خواهد کرد، در مقابل راه‌آهن سقوط کرده و بی‌انگیزه که احتمالا همه نفرات خود را هم به همراه نخواهد داشت.

این بازی می‌تواند برای مازنی‌ها حکم فینال را داشته باشد و می‌تواند خالی از انگیزه و رمق برای شاگردان نکونام رقم بخورد، بستگی دارد که در سه دیدار گذشته، در مسجدسلیمان، بابل، شیراز و قائمشهر، کدام نیش‌ها از شوق تا بناگوش باز باشد و کدام اشک‌ها تا گونه سرازیر.

*بادران، آهسته و پیوسته

قافله مدعیان با نام بادران پر بارتر جلوه می‌دهد و هیچکس حواسش به این تیم ۵۲ امتیازی نیست که در چهار هفته پایانی با رقبای نه چندان مطرح و مدعی و البته با انگیزه روبرو خواهد شد.

آیا مس کرمان، صبا، نفت مسجدسلیمان و ماشین‌سازی می‌توانند رویاهای این تیم را برای بالانشینی به کابوس تبدیل کنند؟ پس منتظر می‌مانیم.

گزارش از علی دایلی

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما