کدخبر : 128704
پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
فاقددیدگاه
پرینت

اجرای طرح پژوهشی و نظرسنجی عمومی «شیراز از نگاه مسافران نوروزی»

جنوب پرس: در ایام نوروز طرح تحقیقاتی «شیراز از نگاه مسافران نوروزی» از ۳ فروردین تا ۱۳ فرودین در حال انجام است. به گفته این طرح علمی - پژوهشی دارای سه محور موضوعی مجزا به است.

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی راد اظهار داشت: سنجش اطلاعات‌ پایه‌ای گردشگران و نیز اطلاعات‌ پایه‌ای پیرامون وضعیت سفر به شیراز، توصیف جایگاه و رتبه‌ی شیراز در ابعاد مختلف و از منظر مسافران و مردم شهرهای مختلف ایران و سنجش و ارزیابی تسهیلات و خدمات نوروزی ارائه شده در شهر شیراز با محوریت خدمات و رسالت شهرداری شیراز ازجمله سه محور موضوعی این طرح علمی-پژوهشی است.

وی در تشریح هدف از برگزاری این پژوهش عنوان کرد: برآنیم با انجام این پژوهش؛ توصیف و سپس تبیینی واقع‌گرایانه از شهرمان شیراز از نگاه گردشگران و مسافران داشته باشیم.

این مقام مسؤول در ادامه گفت: بدیهی است با اطلاعات حاصل از این پژوهش، در سال‌های آتی، خدماتی هدفمندتر و منطبق با ذائقه و انتظارهای جامعه مخاطب خواهیم داشت و از سوی دیگر کاستی‌های گذشته را برطرف و توانمندی‌های بالقوه و ظرفیت‌ها را نشانه خواهیم رفت.

سارا همت معاون اجتماعى و مشارکت‌های مردمى سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در تشریح شناسنامه‌ی دقیق این پژوهش اظهار داشت: این طرح علمی – پژوهشی که در سال گذشته فاز اول آن بر روی دو هزار مسافر صورت گرفته است، در نوروز ۹۷ نیز بر روی دو هزار مسافر تکرار خواهد شد.

وی در توضیح نحوه انجام این پژوهش گفت: روش تحقیق مورد استفاده در این پژوهش، کمّی و پیمایشی و ابزار جمع‌آوری اطلاعات در آن «پرسشنامه» است که توسط متخصصین جامعه‌شناسی و مسلط به روش تحقیق تهیه و اعتبار صوری آن نیز توسط گروهی از اساتید تائید شده است.

همت در ادامه همچنین بیان داشت: جامعه آماری ما در این پیمایش، کلیه مسافران و گردشگران مستقر در شیراز در ایام نوروز است که حجم نمونه نیز با استفاده از جدول لین و با میزان خطای ۱ درصد و لحاظ نمودن تجربه ریزش تعداد زیاد پرسشنامه‌ها در ایام نوروز به دلیل شرایط خاص مسافران؛ تا سقف ۲۰۰۰ پرسشنامه افزایش‌یافته است.

وی ابراز امیدواری کرد که پس از پایان مسافرت‌ها و اتمام پرسشگری و مطالعه میدانی، داده‌های پرسشنامه‌ها پس از کدگذاری، با استفاده از نرم‌افزار spss به‌سرعت تحلیل گردد و اطلاعات خروجی حاصل از آن در قالب جداول و آمارهای توصیفی، تحلیل‌های علمی این آمارها و مستندات تصویری همچون فیلم و عکس در اختیار نهادهای مرتبط جهت بهره‌برداری قرار گیرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما