کدخبر : 128655
چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
فاقددیدگاه
پرینت

بافت تاریخی شیراز جاذبه بی‌نظیری است/نصیرنظام یک جاذبه مناسب در سفر به شیراز

جنوب پرس: در بافت قدیمی شیراز محله‌هایی وجود دارند که هر کدام یک جاذبه گردشگری مناسب هستند و اقامت گردشگران را در شیراز افزایش می‌دهند.

به گزارش جنوب پرس ، در بافت قدیمی شیراز محله‌هایی وجود دارند که هر کدام یک جاذبه گردشگری مناسب هستند و اقامت گردشگران را در شیراز افزایش می‌دهند.

یک کارشناس گردشگری به محله نصیرنظام اشاره می کند و به خبرنگار فارس می‌گوید: اسحاق بیگ از این محله‌های قدیمی است که گذر ارزشمند نصیر نظام را در خود جای داده است.

احمدی می‌افزاید: شیخ ابواسحق اینجو از حاکمان قدیمی شیراز این گذر را که تاریخ آن به دوره زندیه می‌رسد را احداث کرد و در رشد و آبادانی آن کوشید.

وی اضافه می‌کند: بخش اعظم بناهای این محله متعلق به دوره زند است اما شماری از آثار نیز به دوره قاجار بازمی‌گردند.

احمدی با تاکید بر اهمیت مساجد در محله‌های تاریخی بیان می‌کند: مسجد حاج علی از آثار قاجاری این گذر است که با رنگ‌های شاد کاشیکاری شده اما اکنون تنها در زمان اقامه نماز درهایش گشوده می‌شود.

از گورستان تا مدرسه و بازار

این محقق جوان که دوره صفویه را زمان آغازین احداث این گذر معرفی می‌کند، می‌گوید: تا پیش از دوره صفوی این قسمت از شهر، گورستان‌های قدیمی بود که مسجد نصیرالملک، مدرسه خان، بازار وکیل و … بعدها در اطراف آن ساخته می‌شوند.

محله قوام‌ها

وی با تاکید بر این گذر به محله قوام‌های شیراز می‌گوید: مدرسه خان در نزدیکی این گذر قرار دارد و احتمالا علما و مدرسان این مدرسه در گذر رفت و آمد و یا حتی سکونت داشته‌اند.

احمدی می‌افزاید: بازارچه فیل که در آخر این گذر قرار دارد محل رفت و آمد تجار بود و اکنون نیز از حال و هوای خوبی در بازار وکیل برخوردار است که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

بناهای تاریخی در گذر تاریخی

وی با اشاره به خانه‌های تاریخی در نصیر نظام بیان می کند: خانه آموزگار، زنجیرچی، جوکار و هنرور در این گذر قرار دارد.

احمدی می‌افزاید: حمام نظرعلی‌خان که به ثبت میراثی رسیده است از بناهای شاخص زندی این محله به شمار می‌رود که  دارای مالک شخصی است و امکان بازدید عمومی آن وجود ندارد.

نصیرنظام، مسیری گمشده

احمدی معتقد است: گذر نصیرنظام که جاذبه‌های تاریخی و کوچه‌های متعددی دارد به عنوان یک مقصد گردشگری مطلوب در شیراز می‌تواند مطرح شود.

وی تاکید می‌کند: باید زمینه‌ای ایجاد شود تا خانه‌های تاریخی این گذر که مالک شخصی دارند نیز از قابلیت بازدید برای گردشگران برخوردار شوند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما