کدخبر : 128089
پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۰:۴۱
فاقددیدگاه
پرینت
سه عامل موثر در کناره گیری شهردار تهران؛

چرا نجفی استعفا داد؟

بلاخره پس از ساعتها تائید و تکذیب، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران اعلام کرد که محمد علی نجفی از سمت خود استعفا داده است. او گفت که مشکل نجفی پزشکی است و به مسائل شخصی و خصوصی ربط دارد. او از بیان جزیات دیگر خودداری کرد.
محمد علی نجفی مشاور رییس جمهور

نحوه اعلام استعفای نجفی از عجایب اطلاع رسانی بود. این سبک پیش از این در زمان انتخاب نجفی به عنوان شهردار تهران نیز تجربه شده بود.

از صبح امروز در حالی که رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه از استعفا شهردار تهران خبر می‌دادند، اعضای شورای شهر و برخی مدیران شهرداری تهران قویا استعفا را تکذیب می‌کردند. حتی دفتر شهردار نیز این اخبار را تائید نمی‌کرد.
اما احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر استعفای شهردار را تائید کرد. در این گیرودار نجفی توئیتی مربوط کنترل رفت و آمد در شهرداری منتشر کرد که تعجب برانگیز بود. از سوی دیگر شهردار مستعفی حکم انتصاب صادر کرد. او در حکمی اکبر نعمتی را به‌عنوان عضو هیأت مدیران و سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران منصوب کرد.
با وجود جدی بودن استعفا داریوش قنبری معاون پارلمانی شهردار در گفت و گویی، به تندی به شایعه پراکنان انتقاد کرد. او گفت: «کسانی که این شایعات را طرح می‌کنند کسانی هستند که با آمدن آقای نجفی منافع آنان به خطر افتاد و از روز اولی که آقای نجفی به عنوان شهردار منصوب شدند جوسازی‌ها علیه ایشان شروع شده و به هر شکلی آن را دامن می‌زنند و با این جوسازی‌ها به دنبال این هستند که تخریب کنند و تا جایی که می‌توانند در مدیریت شهری تزلزل ایجاد کنند، اما باید بدانند با این جوسازی‌ها هیچ تزلزلی ایجاد نخواهد شد. این‌ها عقل درست و حسابی برای تخریب رقیب ندارند و می‌توانند روش‌های دیگری را انتخاب کنند.»
ساعاتی پس از این موضع گیری عجیب محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران خبر را تائید کرد، تا بازی تائید و تکذیب استعفا پایان یابد. هاشمی در این باره گفت: «استعفای شهردار تهران را دریافت کردیم و امروز در جلسه هم‌اندیشی شورای شهر تهران با حضور ۲۰ نفر از اعضای شورا مورد بررسی قرار گرفت.»
رییس شورای شهر تهران افزود: «در اولین جلسه سال آینده استعفای نجفی مورد بررسی قرار می‌گیرد و از شهردار توضیح قانع‌کننده‌ای درخواست می‌کنیم. اگر استعفا مورد قبول قرار گرفت سرپرست تعیین خواهیم کرد و اگر اعضاء، استعفا را نپذیرفتند بستگی به آقای نجفی دارد که بماند یا خیر.»
چرا نجفی استعفا داد؟
نجفی چرا استعفا داد؟
حالا که استعفای نجفی تائید شده است، سوال مهم این است که او چرا استعفا داده است. محسن هاشمی در این باره گفت: «علت استعفا یک مشکل جدید پزشکی است که نمی‌توانیم آن مشکل پزشکی را مطرح کنیم.» برخی شایعات از بیماری سرطان نجفی حکایت دارد.
محمد علی نجفی ۴ سال پیش هم پس از انتصاب به عنوان ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به علت بیماری از این سمت استعفا داده بود، در آن زمان هم شایعاتی درباره اختلاف او با برخی مقامات دولت روحانی مطرح شد، اما تائید نشد.
امسال که شورای شهر تهران نام نجفی را به عنوان گزینه شهرداری مطرح کرد، نگرانی‌هایی درباره بیماری او و ماجرای استعفای پیشین اش مطرح شد که نجفی اعلام کرد آن بیماری خیلی جدی نبوده است.
شاید این بیماری تازه که منجر به استعفای زودهنگام نجفی از شهرداری شده هم خیلی جدی نباشد.
برخی گزارش‌ها از وجود ابعاد سیاسی پشت پرده استعفا حکایت می‌کنند.
رحمت الله حافظی عضو پیشین شورای شهر تهران صبح امروز در توئیتی نوشت: «مدیر منصوب قالیباف مراسم رقص تدارک می‌بیند؛ اما نجفی احضار می‌شود و حالا هم به‌قید وثیقه آزاد است.»
چرا نجفی استعفا داد؟
این توئیت شائبه ارتباط استعفا با ماجرای جنجال رقص کودکان در همایش روز زن را تقویب کرد. محسن هاشمی در پاسخ به پرسش مبنی بر این که «آیا بازداشت شدن آقای نجفی از دلایل استعفا بوده است؟»، گفت: “در این خصوص خبری ندارم. “.
اما زهرا نژاد‌بهرام دیگر عضو شورا در توئیترش نوشت: «فشار‌های بیرونی موجب درخواست استعفای محمدعلی نجفی شد.»
محمد علیخانی هم نوشت: «نمی‌توان تأثیر فشار‌های سیاسی را کتمان کرد»، اما «دکتر نجفی یک عارضه جدید پزشکی را علت استعفای خود اعلام کرده است.»
هاشمی افزود: «نجفی گفته است موضوعات سیاسی در استعفایش دخیل نیست هرچند فشار‌های زیادی را تحمل کرده است و تصمیم گرفته بود بر اساس همین فشار‌ها استعفا ندهد، ولی مشکل بیماری وی موجب شد که این استعفا را ارائه بدهد.»
از سوی دیگر برخی گمانه زنی‌ها از احتمال اختلاف نظر شهردار تهران با شورای شهر حکایت دارد. هاشمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نجفی از اعضای شورای شهر تهران دلخوری داشته است، گفت: «تاکنون جمله‌ای در این خصوص نشنیده‌ام و نجفی هم‌چنین چیزی را نگفته است.»
بنا بر این گزارش فرارو، پیش از این نیز شائبه‌هایی از اختلاف نجفی با برخی از اعضای شورای شهر مطرح بود. نجفی چندی پیش از عضویت حزب کارگزاران استعفا داد. سازندگی روزنامه رسمی حزب نیز اعلام کرد که نجفی گزینه کارگزاران نبوده و محسن هاشمی و حسین مرعشی گزینه‌های اصلی حزب کارگزاران برای شهرداری تهران بوده اند اما با نظر جهانگیری و محمد خاتمی نجفی مطرح شده است.
سازندگی از انتصابات نجفی انتقاد کرد و از چرخش او به سمت حزب اتحاد ملت پرده برداشت. حزبی که دبیرکل آن، علی شکوری راد امروز در توئیتی در دفاع از نجفی نوشت: «نجفى شهردارى کارآمد وموفق است. در این مدت تعامل خوبى با شورا داشته، همکاران شایسته اى برگزیده و کارهاى شفاف و ارزشمندى انجام داده است. رفتن او از شهردارى اصلا به نفع تهران و تهرانى‌ها نیست. آنهائى که این آرزو رادارند و آن رادنبال مى کنند، بدانند، اقداماتشان علیه مردم و شهرتهران است.»
با این اوصاف به نظر نمی‌رسد که بیماری تنها استعفا شهردار تهران باشد. شاید ترکیبی از بیماری، فشار‌های سیاسی و اختلاف نظر داخلی در این استعفا موثر بوده است.
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما