کدخبر : 127794
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
فاقددیدگاه
پرینت

مدیریت جزیره ای منابع آب عامل اصلی معضلات آبی کشور است

جنوب پرس: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در ابتدای دولت دوازدهم مدیریت جزیره ای و پراکنده منابع آبی مورد سوال و عامل اصلی مشکلات منابع آبی در کشور تشخیص داده شد.
محمد حاج رسولی ها وزارت نیرو

به گزارش جنوب پرس ، محمد حاج رسولی ها ظهر امروز دوشنبه در پنجمین همایش ملی مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی در تالار اجتماعات گیت بوستان اهواز اظهار کرد: باید پذیرفت که در گذشته اشتباهات زیادی در حوزه آب و مدیریت آن رخ داده، به همین دلیل مسئولان باید با همکاری یکدیگر این معضل و چالش را برطرف کنند

وی افزود: براساس آمارهای سالانه وزارت جهاد کشاورزی ۸٬۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در سطح کشور وجود دارد که به صورت آبی اداره می شوند؛ در این خصوص این میزان سطح زیر کشت آبی عدد  بالایی محسوب می شود. در این شاخصه جز ۶ کشوری هستیم که این میزان سطح را در اختیار داریم.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: در شاخص های بین المللی به ازای هر یک هکتار زمین کشاورزی، امنیت غذایی ۲۵ نفر تأمین باید تامین شود؛ در حالی که در کشور ما با این تعداد جمعیت این عدد برای ۱۰ نفر است.

حاج رسولی ها گفت: در صورتی که آینده نگری داشته باشیم، باید بتوانیم امنین غذایی ۲۰ نفر را فراهم کنیم که باید با فرصت و تهدید به این شاخص برسیم.

وی بیان کرد: بارندگی در سطح کشور ۴۰ درصد نسبت به چند سال گذشته کاهش یافته؛ عدم تناسب بارندگی در کشور نگران کننده است. میزان بارش در کل کشور نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد و نسبت به درازمدت ۵۱ درصد کاهش یافته است.

به گفته حاج رسولی ها ورودی آب سدهای کشور پارسال ۱۴ میلیارد متر مکعب بود  و ورودی امسال نیز ۱۰ میلیارد مترمکعب  است؛ این آمار بیانگر کاهش ۳۴ درصدی ورودی آب به سدها است.

وی با بیان اینکه تا کنون ماهیت آب به عنوان یک نهاده تلقی نشده، گفت:متاسفانه آب در کشور ما به عنوان یک کالای رایگان در نظر گرفته شده و این موضوع اشکال در قانون گذاری است. از طرفی انگیزه ای هم برای صرفه جویی در مصرف آب وجود ندارد و باز هم  منشا این مسئله ضعف در قانون گذاری است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: اقدامات بسیاری در خصوص مدیریت منابع آبی در کشور انجام شده؛ اما متاسفانه در این زمینه فرصت ها را از دست داده ایم؛ باید در بحث مدیریت منابع آب، اظهار نظرهای کارشناسی شده را در مجامعی که آب را به عنوان یک مسئله واحد تلقی می کنند، مورد توجه قرار داد.

حاج رسولی ها گفت: در ابتدای دولت دوازدهم یکی از محورهای مهم در این خصوص این بود که به چه دلیل مقوله آب به صورت جزیره ای مدیریت می شود. وزارت جهادکشاورزی، صنعت، نیرو و محیط زیست هر کدام تعاریف و موضوعات خاص خود را دارند.

وی اضافه کرد: ۱۲ اسفند ماه سال جاری دولت تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در کشور را تصویب کرد؛ مباحثی که در این کار گروه مطرح می شود از بدنه کارشناسان استان ها است و محتوای آن نیز از سوی استان ها تامین می شود.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما