کدخبر : 127739
یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
فاقددیدگاه
پرینت

«سایبان» کارگردان شیرازی بر پرده سینمای کابل

جنوب پرس:  فیلم سینمایی «سایبان» به کارگردانی فیلمساز شیرازی که برگزیده جشنواره افغانستان‌شناسی شد؛ هم اکنون بر پرده نقره ای سینما آریانای کابل و دیگر شهرهای افغانستان است.

«سایبان» کارگردان شیرازی بر پرده سینمای کابل

به گزارش جنوب پرس ، پرهام کاویانی گفت: این اثر سینمایی به نمایندگی از کشور افغانستان و ایران در بخش بین الملل جشنواره فجر که در اردیبهشت ماه ۹۷ در سه بخش کتابخانه فیلم جشنواره، بازار و بخش بین الملل، شرکت کرده است.

فیلم سایبان محصول مشترک ایران و افغانستان به نویسندگی و کارگردانی پرهام کاویانی، از کارگردانان شیرازی موفق شد در بخش فیلم بلند جشنواره افغانستان شناسی مقام اول کشور را بدست آورد.

براساس اظهارات این کارگردان جوان، در این جشنواره بیش از ۲۰ فیلم از سراسر ایران حضور داشتند.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ نخبه افغان نیز در این جشنواره حضور داشتند، گفت: آن‌ها علاوه بر آشنایی با آداب و رسوم کشورشان، با فرهنگ، هنر و دستاوردهای افغان های ساکن ایران نیز آشنا می‌شوند.

این فیلمساز جوان شیرازی با اشاره به اینکه مجری طرح فیلم سایبان فرزاد امیرزاده بوده است، گفت: در ساخت این فیلم به دنبال آن بودم که کشورهای فارسی‌زبان را به هم نزدیک کنم و امیدوارم به هدفم رسیده باشم.

کاویانی که پیشتر فیلمش در حاشیه جشنواره فیلم فجر شیراز اکران شده بود، اظهار کرد: «سایبان» در مورد مهاجر افغانی است که در افغانستان زنش کشته می‌شود و چون شغل او خوانندگی است و در حوزه موسیقی فعالیت می‌کرده، به ایران می‌آید تا گذشته‌اش را فراموش کند؛ در ایران به همراه دوستش، خواننده دوره‌گرد می‌شود و چون غیرقانونی وارد ایران شده، از پلیس فرار می‌کند که طی فرار تصادف می‌کند که همین تصادف باعث فراموشی‌اش می‌شود؛ او دختری را می‌بیند که به همسرش شبیه است و رابطه‌ای عاطفی بین آنها به وجود می‌آید.

کاویانی محور اصلی داستان سایه‌بان را «هویت» و «بازگشت به اصل خویش» عنوان کرد و گفت: از آنجا که شیراز میزبان تعداد زیادی از مهاجرین افغان است تصمیم گرفتم که فیلم را در شیراز کار کنم.

به گفته وی، ترانه‌های فیلم «سایبان» را مسعود عظیمی، از خوانندگان بنام افغانستان خوانده و امیرحسین عالمی و مرضیه موسوی از بازیگران افغانستانی و عنایت‌ا… بخشی، مهدی سلوکی، سولماز حصاری، مجتبی رنجبر و فرزاد امیرزاده نیز بازیگران ایرانی فیلم به شمار می روند.

کاویانی از پایان نگارش فیلمنامه «گلادیاتور» که درباره سرگذشت زندانی است که ۱۰ روز مانده به اعدامش، خبر داد و گفت: در حال تولید این فیلمنامه با یکی از تهیه کنندگان سرشناس سینمای ایران و مذاکره برای تهیه کنندگی آن هستم .

این کارگردان در کارنامه هنری خود آثاری همچون، «ماهی تنگ من تنها نیست»، «به کی بگم تنها کسی»، «یک لیوان آب خنک»، «ایستگاه آخر»، «شبهای زندگی» و «پلان تکراری» دارد و همچنین می گوید مستندهای «بزرگ مرد کوچک»  و «خدای مرغابی ها» و نگارش چند فیلنمامه کوتاه  «دریچه» و «دهکده گنج» در دست ساخت است.

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم سینمایی «سایبان» در هفدهمین جشنواره فیلم فجر به میزبانی شیراز، ۲ نوبت اکران جنبی داشت که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما