کدخبر : 127650
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
فاقددیدگاه
پرینت

قاچاق چوب درمیناب وجود ندارد/کرت پاکستانی یک خطر جدی برای هرمزگان

جنوب پرس:  رئیس اداره منابع طبیعی میناب در واکنش به انتشار اخباری با عنوان قاچاق چوب در میناب گفت: هیچ گونه قاچاق چوبی در میناب صورت نمی گیرد.
کهور دریایی.کرت پاکستانی

به گزارش جنوب پرس ، خسرو بهرامی نژاد صبح شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد بیان داشت: در این هفته با برگزاری بر نامه های
متنوع و فرهنگسازی برای حفاظت از درختان و منابع طبیعی موجود در شهرستان در تلاش هستیم تا بتوانیم با ایجاد شوق ورغبت در بین مردم، آنهارا به کاشت درخت وحفاظت از جنگل ودرختان آشنا سازیم.

بهرامی نژاد با اشاره به هنر درختکاری و حفاظت از آن گفت: درختکاری از زمان ائمه دارای اهمیت زیادی بوده واین امر به گونه ای بوده است  که مردم را نیز به این کار تشویق تا با کاشت درخت طراوت وشادابی بیشتری در بین زندگی مردم نمایان شود.

رئیس اداره منابع طبیعی میناب بیان داشت:میزان اراضی تحت اختیار این داره در شهرستان بیش از ۵۲۰ هزار هکتار بوده که ۵۰ هزار هکتار از اراضی شهری و مستثنیات وبیش از ۴۷۰ هزار هکتار آن نیز اراضی ملی محسوب می شوند.

بهرامی نژاد گفت: در سه ماهه پایانی سال جاری هشت هکتار از اراضی ملی به ارزش ۱۶۰ میلیون تومان توسط برخی از زمین خواران  به تصرف در آمده بود که با شناسایی  آنها اقدامات لازم را برای  رفع تصرف انجام داده  وهفت نفر متخلف  نیز به مقامات قضایی تحویل داده شد.

پنج سازه آبخیزداری در روستای سرنی میناب در حال انجام است

رئیس اداره منابع طبیعی میناب با بیان اینکه یکی از راههای جلوگیری از ایجاد خسارت به جنگلها ومراتع در نقاط سیلاب خیز ساخت سازه آب خیز داری است گفت: سازه های آبخیزداری علاوه بر حفاظت از خاک و جلوگیری از ورود رسوبات به سدها مفید هستند ،می توانند از نابودی جنگلها در نقاط سیلاب خیز جلوگیری کنند که به همین منظور در روستای سرنی میناب شش سازه آبخیزداری و با اعتبار ۱۵۰ میلیون تومان در حال انجام است.

بهرامی نژاد گفت: با ساخت این سازه های آبخیز داری در محدوده سد سرنی از ورود رسوبات خاکی به سد جلوگیری وطول عمر بنای سد نیز افزایش پیدا می کند پارک جنگلی روستای دمشهر میناب با تغیر الگوی کشت مجددا احیا می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی میناب با اشاره به شایعات منتشرشده در فضای مجازی در خصوص از بین بردن پارک جنگلی در روستای دمشهر میناب بیان داشت: این پارک یکی از مراکز تفریحی و گردشگری مردم بوده که در گذشته به علت عدم توجه و رسیدگی از سوی شهرداری و متولیان امر در حال نبودی بود و اداره منابع طبیعی شهرستان با ورود به این موضوع و برنامه های در حال انجام مانع از بین رفتن این منطقه تقریحی خواهد شد.

بهرامی نژاد گفت: درختان موجود در این پارک که از نوع درختان غیر بومی بودند برای نگهداری وحفاظت از آنها به آب زیادی نیاز داشتند تا جایی که آب دوحلقه چاه در این پارک خشک شد.

رئیس اداره منابع طبیعی میناب عنوان داشت :اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میناب طی قراردادی با دهیاری نوبند به عنوان مجری، اقدام به اجرای طرح احیا، بازسازی و تغییر الگوی کشت از گونه هایی با نیاز آبی زیاد به درختانی همانند کنار ،کهور ،کرت محلی  که دارای نیاز  آبی کم  بوده روی آورده است تا بتواند با احیای مجدد این پارک مکانی مناسب را در اختیار مردم میناب قرار دهد.

بهرامی نژاد پیرامون موضوع مطرح شده دیگری در فضای مجازی مبنی بر قاچاق و حمل چوب از شهرستان میناب به دیگر استانها و شهرستانها گفت: با توجه به خشکسالی های متمادی در سالهای اخیر و افت ناگهانی سطح آبهای زیر زمینی دشت میناب، خشک شدن گونه های باغی و گسترش روز افزون گونه ای مهاجم به نام سمر(کرت دریائی – یا کهور پاکستانی ) با نام (Prosopis juliflora ) را به عنوان جایگزین در سطح این اراضی آیش ورها شده شاهد هستیم که در میناب به کرت دریایی معروف است، این درخت غیر بومی دارای ریشه های عمودی و افقی بسیار وسیع بوده و از آبهای سطحی و زیر زمینی استفاده کرده و سطح آبهای زیر زمینی را به شدت پایین می برد.

بهرامی نژاد تصریح کرد: درختان جنگلی بومی منطقه همانند کنار و کهور که دارای ارزش ژنتیکی و ذخیره گاهی بالایی هستند در رقابت با این گونه مهاجم مغلوب شده و به تدریج از بین می روند بدین معنی که تنوع گونه ای در سطح جنگل ها و مراتع از بین رفته و به سمت تک گونه کرت دریای سوق می دهد که یک تهدید بزرگ محسوب می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی میناب گفت: با توجه به خشکسالی ها موجود، منطقه توان اکولوژیکی نگهداری جنگلهای انبوه و متراکم کرت دریایی را ندارد و در صورت بروز آتش سوزی  می تواند عواقب ناگواری  را به دنبال  داشته باشد و با توجه به اشتعال سریع این درختان  و  امکانات محدود اطفای حریق موجود در شهرستان توان اطفا حریق مقابله با آن وجود ندارد، لذا تنک سازی این جنگلها منطقی به نظر می رسد و از طرفی هم بسیاری از افراد شرور جامعه در دل این جنگلهای انبوه کرت دریایی به دور از چشم دیگران ماوی گزیده و آن را مکانی مناسب برای مخفی کردن اعمال خلافکارانه خود می بینند که یک نوع تهدید امنیتی نیز محسوب می شود.

بهرامی نژاد عنوان داشت: بهره برداری از این گونه صرفا در اراضی مستثنیات اشخاص صورت می گیرد که دارای کاربری کشاورزی هستند و مالک بدلیل مزاحمت درخواست قطع و حمل این گونه درختی را دارد که پس از بررسی در صورتی که مشخص شود محدوده مورد درخواست جزء اراضی ملی نیست مجوز قطع صادر و پس از بازدید از محصول در صورتی که هیچ گونه بومی دیگری مانند کهور که دارای ارزش ژنتیکی و ذخیره گاهی بالایی است قطع نشده باشد مجوز حمل به دیگر استانها  صادر می شود که بیشتر آن  برای مصارف تولید ام دی اف و نئوپان، مبل سازی، صنایع دستی و دیگر مصنوعات چوبی کاربرد دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان میناب گفت :این گونه درختی مهاجم به اراضی کشاورزی که در گذشته نوعی تهدید به شمار می رفت می تواند با بهره بردای اصولی ازآن به نوعی فرصت تبدیل شده و باعث توسعه اشتغال در شهرستان گردد لذا در صورتی که افرادی تمایل به سرمایه گذاری در این زمینه را داشته باشند این اداره آمادگی دارد تا همکاری لازم با متقاضیان جهت احداث کارخانه چوب در شهرستان میناب بعمل آورد و دیگر نیازی به حمل به سایر مناطق کشور با هزینه های زیاد حمل نخواهد بود.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد