کدخبر : 127099
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
فاقددیدگاه
پرینت

هوای شهر اهواز ناسالم برای گروه های حساس است

جنوب پرس: شاخص آلودگی هوا درشهر اهواز امروز صبح در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت.

به گزارش جنوب پرس ، شاخص آلودگی هوا در اهواز در ساعت ۹ صبح امروز به ۱۱۸ رسید و در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت.

شاخص کیفی هوا (AQI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

وقتی‌که شاخص آلودگی هوا از ۱۵۰ بالاتر می‌رود هوا برای همه شهروندان یک شهر ناسالم عنوان می‌شود وقتی شاخص آلودگی هوا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ قرار می‌گیرد در واقع هوا بسیار ناسالم است و زمانی که شاخص از ۳۰۰ فراتر رود در واقع وضعیت آلودگی هوا خطرناک است.

از جمله علائمی که بعد از ایجاد آلودگی هوا در بسیاری از افراد دیده می‌شود می‌توان به. تحریک چشم، گلو و ریه‌ها، سوزش چشم سرفه و احساس سنگینى در سینه، اشاره کرد.

کسانی که بیشتر در معرض آلودگی هوا هستند و زمان زیادی را خارج از منزل سپری می‌کنند یا کسانی که ورزش و فعالیت جسمی زیاد دارند و تنفس سریع‌تر و عمیق‌تر انجام می‌دهند، بیشتر این علائم را احساس می‌کنند. کودکان، سالمندان و مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی هم بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند.

در مواقعی که میزان آلودگی هوا زیاد است کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که آنتی‌اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی بیشتر کنید و سبزی‌ها و میوه‌هایی مثل طالبی، انبه، کدوتنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو، غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوس‌دار بیشتر بخورید. ‏

ویتامین‌های ‏D،C‏ و ‏E‏ ضد آلودگی هوا هستند. با خوردن کرفس، گوجه‌فرنگی، لیموشیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو، جوانه گندم، روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزی‌ها دارای برگ سبز، شیر، کره و زرده تخم‌مرغ این ویتامین‌ها را به بدنتان برسانید.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد