کدخبر : 124138
یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
فاقددیدگاه
پرینت

افتتاح باغ موزه دفاع مقدس دزفول توسط رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس

جنوب پرس: باغ موزه دزفول همزمان با 9 باغ موزه دفاع مقدس دیگر در سراسر کشور صبح روز یکشنبه توسط رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش جنوب پرس ، در آئین افتتاح این باغ موزه که در مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول برگزار شد استاندار خوزستان ، فرمانده سپاه خوزستان ، آیت الله حیدری عضو مجلس خبرگان رهبری و نیز جمعی از فرماندهان ارشد نظامی شمال خوزستان حضور داشتند.
استاندار خوزستان در آئین افتتاح این باغ موزه در سخنانی گزارشی از روند ساخت این مرکز فرهنگی را به صورت ویدئو کنفرانس به رئیس جمهوری ارائه کرد و گفت: ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول پایتخت مقاومت ایران اسلامی از سال ۱۳۷۸ در زمینی به مساحت ۱۶ هزار و ۴۲۰ متر مربع آغاز شد.
غلامرضا شریعتی مساحت باغ موزه دزفول را که در این مرکز فرهنگی بنا شده ۱۳ هزار متر مربع عنوان کرد و افزود : این باغ موزه در ۲ فاز در دست ساخت است که عملیات اجرایی و موزه آرایی فاز نخست آن به پایان رسیده و امروز افتتاح شد.
وی بیان داشت: باغ موزه دفاع مقدس دزفول دارای موزه مسقف است که ۱۵۰ هزار سند مکتوب ، ۲۳۰ هزار قطعه عکس ، ۵۰ هزار دقیقه صوت و ۱۹ هزار حلقه فیلم از دوران دفاع مقدس در آن نگهداری می شود ضمن اینکه این باغ موزه مجهز به کتابخانه تخصصی جنگ ، واحد اسناد ، گروه روایتگری دزفول و یادمان هشت شهید گمنام است.
استاندار خوزستان بیان دداشت:برای احداث باغ موزه دزفول افزون بر ۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است که در آن تجهیزات جنگی سنگین و نیمه سنگین همچنین پنج فروند موشک اهدایی هوافضای سپاه به نمایش در آمده است.
شریعتی افزود: در باغ موزه دفاع مقدس دزفول برخی تجهیزات نظامی به غنیمت گرفته شده از دشمن بعثی از جمله انواع تانک ، نفربر ، توپ و ضدهوایی نگهداری می شود.
به گزارش ایرنا زیر زمین این باغ موزه نیز حدود یکهزار و ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد که در فاز بعدی این پروژه افتتاح خواهد شد و برای تکمیل آن حدود ۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است .
شهر دزفول در هشت جنگ تحمیلی مورد اصابت ۱۷۶ موشک دوربرد فراگ و اسکاد بی قرار گرفت؛ هواپیماهای دشمن ۴۸۹ بمب و راکت بر سر مردم بی دفاع شهر دزفول فرو ریختند و پنجهزار و ۸۲۱ گلوله توپ به نقاط مختلف این شهر اصابت کرد.
در این هشت سال ۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی، تجاری ، آموزشی و مذهبی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد در دزفول خسارت دید.
مردم دزفول در هشت سال جنگ نابرابر ۲ هزار و ۶۰۰ شهید ، ۴۰۰ جانباز ، ۴۵۲ آزاده و ۱۴۷ جاویدالاثر تقدیم کردند.
به پاس ایستادگی مردم دزفول در هشت جنگ تحمیلی این شهر به عنوان پایتخت مقاومت ایران اسلامی نامگذاری شد.
چهارم خرداد در تقویم رسمی کشور روز مقاومت و پایداری – روز دزفول نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما