کدخبر : 124006
پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
فاقددیدگاه
پرینت

نظام آموزشی کشور در رویکرد تربیتی می‌لنگد

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه آموزش و پرورش و دانشگاه نیاز به تحول دارد، گفت: مدرسه و دانشگاه ما در رویکرد تربیتی می‌لنگد.
قرائتی

به گزارش جنوب پرس ،  حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی صبح امروز در گردهمایی سراسری استادان معارف اسلامی دانشگاه آزاد با موضوع تحول در علوم انسانی، اظهار داشت: استادان معارف اسلامی نباید تنها به دروس دانشگاهی اکتفا کنند و خودشان باید کار جدید انجام دهند و فراتر از کتب درسی سوالات و شبهات دانشجویان را پاسخ دهند زیرا بسیاری از سرفصل‌های کتاب‌های درسی مفید نیست.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه رویکرد استادان معارف اسلامی باید رویکرد تربیتی باشد، افزود: متاسفانه آموزش و پرروش و دانشگاه ما در این زمینه می‌لنگد و این نشان می‌دهد که نظام آموزشی ما مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه ما طرح تحول نظام آموزشی نیاز نداریم بلکه به مرد تحول نیازمندیم، خاطرنشان کرد: علم فقط در کتاب‌ها و سرفصل‌های درسی خلاصه نشده است بلکه اساتید باید با رویکرد تربیتی شیوه درست زندگی کردن را به دانش‌‌آموزان و دانشجویان بیاموزند.

 قرائتی با تاکید بر اینکه اگر اساتید غیر از کلاس درس که وظیفه استخدامی آن ها است کار دیگری برای تربیت دانشجو انجام دادند درست است ولی اگر استاد تنها به خاطر استخدام و شاگرد به خاطر گذراندن ترم و نمره درس بخواند درست نیست، گفت: اساتید معارف باید به جای ارتباط آموزشی، ارتباط عاطفی با دانشجویان داشته باشند.

رئیس ستاد اقامه نماز به اساتید معارف اسلامی توصیه کرد که اسیر کتاب‌های درسی نباشید و سعی کنید که شبهه‌ها و سئوالات دانشجویان را به خوبی پاسخ دهید و دین را به خوبی برای آن ها معرفی کنید و عنوان کرد: با توجه به فضای مجازی جوانان ما با دیدن یک تصویر بد و خشن از دین زده می‌شوند بنابراین سعی کنیم که دین را آنطور که هست به شاگردان خود معرفی کنیم.

وی جداسازی امکانات دانشگاه برای اساتید و دانشجویان را به «سرطان اخلاقی» تشبیه کرد و گفت: این که برخی امکانات دانشگاه مثل غذاخوری، سرویس بهداشتی و غیره برای دانشجویان و اساتید جداسازی شده سبب دوری داشجو از استاد می‌شود و این در حالی است که استاد باید با دانشجویان خود رفیق باشد.

 قرائتی با بیان اینکه باید در دانشگاه صندوق‌هایی قرار داده شود تا دانشجویان شبهات خود در مورد دین را از استاید معارف بپرسند و جواب بگیرند، افزود: اساتید دانشگاه باید برای دانشجویان درس تفسیر برگزار کنند تا مزه قرآن را به آنها بچشانند.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش و دانشگاه ما نیاز به تحول دارد و دانشگاه آزاد فرصت زیادی برای ایجاد این تحول در اختیار دارد.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما