کدخبر : 123708
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
فاقددیدگاه
پرینت

تعقیب کیفری مدیرعامل کارخانه قیرآلوده کننده رودخانه کارون/مواد سمی در رودخانه کارون به خرمشهر نرسیده است

جنوب پرس: رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خرمشهر گفت: آلودگی منابع آب جرم است و مدیرعامل این شرکت با اقدام خود تحت عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد.

به گزارش جنوب پرس ، رضا جاوید بامداد امروزبا اشاره به تخلیه پسماند سمی در رودخانه کارون، اظهار کرد: در ۲۰ کیلومتری جاده اهواز به خرمشهر و در روستای بیوض یک کارخانه قیر نیمه فعالی وجود دارد که شبانه ۴ تن مواد ضایعات هیدروکربنی در رودخانه کارون تخلیه کرده که این مواد سمی و سرطان‌زا است.

وی افزود: این مواد سمی به دلیل وزنی که دارد، بخشی از آن هنگام تخلیه در زیرآب قرارگرفته و بخش دیگری نیز در سطح آب شناور شده بود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خرمشهر گفت: چند روز پس از پدید آمدن این اتفاق، آلودگی سطح آب قابل‌مشاهده نبود، اما فقط بوی آب رودخانه تغییر کرده بود.

وی افزود: ما در همان زمان اولیه برحسب وظیفه در حوزه استحفاظیِ خرمشهر مشغول گشت رودخانه‌ای شدیم، در پل سوم خرداد خرمشهر و در سه‌راهی دارخوین بوی نامطبوع آب به دلیل این مواد سمی را استشمام کردیم و این مسئله را به مسؤولان اطلاع داده و از آن آب نامطبوع نمونه‌برداری شد.

جاوید عنوان کرد: با توجه به عمل جزر و مد در آب و قدرت مد، تاکنون این مواد سمی به خرمشهر نرسیده است.

وی اظهار کرد: آب شرب برخی از روستاهای غرب کارون از رودخانه کارون تأمین می‌شود و به دلیل بحث سلامت مردم مسئله آبگیری از این رودخانه متوقف‌شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خرمشهر افزود: با حضور تعدادی ناظر بحث پالایش آب انجام‌شده و آبفا روستایی منابع ذخیره آب خود را نیز پرکرده است تا در صورت پدید آمدن مشکل، از آن منابع آب آماده‌شده استفاده شود.

وی گفت: با توجه به تماس نماینده مردم خرمشهر در مجلس با وزیر نیرو و معاون وی، استا‌ن‌های معینی مشخص‌شده‌اند که در صورت آلودگی آب شرب مردم خرمشهر، بحث آب‌رسانی را انجام دهند، البته بعید است که مشکلی رخ دهد و مردم در این رابطه خیالشان راحت باشد.

جاوید عنوان کرد: در پی این اقدام کارخانه قیر ازنظر حقوقی مدیرعامل شرکت مسؤول است و در یک امر پیگیری قضایی مشترک میان سازمان آبفا و محیط‌زیست مدیرعامل این شرکت‌به‌دستگاه‌های قضایی معرفی‌شده است.

وی افزود: آلودگی منابع آب جرم است و مدیرعامل این شرکت با اقدام خود تحت عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما