کدخبر : 123593
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
فاقددیدگاه
پرینت

کشاورزی فارس تنها با تغییر الگوهای کشت زنده می‌ماند/ کشاورزی از نگرانی تا تغییر

کشاورزی از صنایعی است که تحت تاثیر بحران آب قرار گرفته و به اعتقاد کارشناسان تنها با تغییر الگوهای کشت می تواند به بقاء خود ادامه دهد.

به گزارش جنوب پرس ، بحران آب در فارس روز به روز تشدید می‌شود و صنایع و مشاغل مختلف را تحت تأثیرات نامطلوب خود قرار می‌دهد. یک ماه از زمستان هم گذشت اما بارشی نبود که بتواند مرهمی بر زمین تشنه و سفره های زیرزمینی خشکیده باشد. یکی از صنایعی که تحت تاثیر این بحران قرار گرفت کشاورزی است که به اعتقاد کارشناسان تنها با تغییر الگوهای کشت می تواند به بقاء خود ادامه دهد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس به کاهش سطح زیر کشت اراضی استان اشاره می‌کند و به خبرنگار فارس می‌گوید: بر اساس یک برنامه ۱۰ ساله کاهش سطح زیرکشت در فارس در اولویت قرار می‌گیرد.

محمدمهدی قاسمی می‌افزاید: شاید فارس درگذشته مقام نخست کشت گندم را به خود اختصاص می‌داد اما اکنون سطح زیرکشت این محصول ناچار به کاهش یافتن شده است.

وی اضافه می‌کند: سطح زیرکشت گندم در حوزه آبخور سد درودزن نیز از ۷۲ هزار به کمتر از ۲۵ هزار هکتار کاهش‌یافته است و کشاورزان گندم را به امید بارش به صورت دیم می‌کارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با تاکید بر کاهش کشت تمام محصولات کشاورزی در استان می‌گوید: در سال زراعی جاری باهدف خود اتکایی در تولید روغن خوراکی هزاران هکتار از ارضی به کشت کلزا اختصاص‌یافته‌اند.

قاسمی تاکید می‌کند: اما ازآنجاکه شغل و معیشت بسیاری از ساکنان استان وابسته به کشاورزی است باید با جایگزین کردن محصولات کم آب و حتی خودرو از این قشر زحمت‌کش حمایت شود.

وی با اشاره به استفاده از آبیاری تحت‌فشار در اراضی کشاورزی استان اعلام می‌کند: با این روش تا ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

گیاهان دارویی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با ابراز رضایت از شرایط اقلیمی استان برای کشت گیاهان دارویی می‌گوید: ظرفیت‌های طبیعی مناسبی در فارس برای کشت و صادرات این گیاهان وجود دارد که می‌تواند کشاورزان را از بیکاری و مشکلات اقتصادی نجات بدهد.

قاسمی معتقد است: در شرایطی که با بحران کم‌آبی مواجه هستیم باید در پی کشت گیاهان و محصولاتی باشیم که علاوه بر نیاز کمتر به آب از ارزش اقتصادی بیشتری نیز برخوردار باشند.

وی ادامه می‌دهد: گیاهان دارویی در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی حدود یک سوم به آبیاری کمتری نیاز دارند که رقم قابل توجهی است و می‌تواند کشاورزی فارس را از رکود نجات بدهد.

این مقام مسوول با تاکید بر لزوم بازاریابی برای توسعه کشت گیاهان دارویی بیان می‌کند: این گیاهان اغلب دارای مصرف‌کنندگان خاص هستند که باید به صورت سفارشی و قراردادی کشت شوند و به صورت فرآوری شده نیز صادر شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از توسعه کشت گیاهان دارویی در فارس ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید: دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از طرح توسعه کشت این گیاهان حمایت کرده و ستاد گیاهان دارویی عملکرد مطلوب و قوی داشته است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما