کدخبر : 123274
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
فاقددیدگاه
پرینت

مقدمات ایجاد یگان حفاظت اراضی کشاورزی خوزستان فراهم شده است

جنوب پرس: مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: مقدمات ایجاد یگان حفاظت اراضی کشاورزی خوزستان به منظور صیانت از کشاورزی استان فراهم شده است.
دسترنج بر زمين مانده بادمجان كاران در هشت بندی هرمزگان‎

به گزارش جنوب پرس ، عبدالکاظم شاچری با تبریک هفتم بهمن سالروز تاسیس سازمان امور اراضی اظهار کرد: در بهمن ۷۱ از ادغام تشکیلات سازمان اصلاحات ارضی و ستاد مرکزی هیئ تهای هفت نفره واگذاری زمین، سازمان اموراراضی کشور تاسیس شد و به عنوان سازمانی مستقل و وابسته به وزارت جهاد کشاورزی با تنوعی از وظایف و ماموریت های حاکمیتی فعالیت می کند.

شاچری، حفظ کاربری، یکپارچگی، ساماندهی و توسعه اراضی را از ماموریت های مهم  سازمان امور اراضی در جهت مدیریت بر اراضی کشاورزی و واگذاری اراضی برای طرحهای کشاورزی و غیرکشاورزی برشمرد.

وی با اشاره به اینکه اکثر وظایف مدیریت امور اراضی، نظارتی و حاکمیتی و با حفظ ارتباط تخصصی و برنامه ریزی با سازمان امور اراضی کشور است، افزود: مدیریت امور اراضی از نظر ساختار تشکیلاتی زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان بازوهای اجرایی اعمال حاکمیت و حافظ منافع دولت و مردم در اراضی ملی، دولتی و کشاورزی در حال فعالیت هستند.

شاچری در تشریح اقدامات و فعالیتهای مدیریت امور اراضی خوزستان طی ۹ ماه سال جاری گفت: به منظور حفظ و ساماندهی اراضی کشاورزی و افزایش بهره وری، حفظ حقوق مردم و رفع تداخلات و اختلافات حقوقی و صدور اسناد مالکیت کشاورزان، اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی توسط مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی خوزستان از سال ۹۴ در دستور کار قرار گرفت. برنامه ریزی لازم برای اجرای طرح کاداستر زراعی انجام و تاکنون در مرحله اول سه هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی شهرستان اهواز و در مرحله دوم در سطحی معادل ۱۵ هزار هکتار از اراضی شهرستان های شوش و دزفول عملیات کاداستر صورت گرفت و انتظار می رود تا پایان سال به اتمام برسد. سومین مرحله اجرایی طرح کاداستر و رفع تداخلات اراضی کشاورزی نیز طی قراردادی با مهندس مشاور به مساحت ۴۱ هزار هکتار در شهرستان شوش، باوی و اهواز منعقد شد و انتظار می رود در دو سال به اتمام برسد. همچنین در سال جاری نیز مقدمات و تمهیدات لازم برای اجرای این طرح به میزان ۱۵۰ هزار هکتار در سطح اراضی کشاورزی استان فراهم شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با تاکید بر اینکه اجرای طرح کاداستر در شرایط کنونی به گونه ای باید انجام شود که خروجی آن در راستای رفع تداخلات اراضی و تحقق اهداف سازمان امور اراضی کشور باشد، گفت: قرار است به منظور تامین عکس های هوایی برای تهیه نقشه های کاداستر زراعی، سازمان نقشه برداری کشور به میزان ۱.۵ میلیون هکتار از اراضی خوزستان را توسط هواپیما عکسبرداری هوایی انجام دهد.

راه اندازی سامانه ۱۳۱

شاچری با اشاره به راه اندازی سامانه ۱۳۱ و اکیپ های گشت ویژه گفت: موضوع تغییر کاربری اراضی کشاورزی که از دیر باز یکی از تهدیدهای بخش کشاورزی بوده است، نیازمند اجرای تمهیدات اساسی و جدی در جهت منع تغییر کاربری اراضی کشاورزی است. این تغییر کاربری زمین‌های زراعی، تهدید خاموشی برای بخش کشاورزی است و در آینده نزدیک، تامین امنیت غذایی و ضریب خودکفایی را به مخاطره می اندازد. دستیابی به خودکفایی و افزایش ضریب امنیت غذایی کشور، مستلزم حفظ و احیای زمین های کشاورزی است. سامانه ۱۳۱ در کنار اکیپ های گشت ویژه حفظ کاربری و مجموعه اقدامات قضایی و انتظامی و فعالیت های ترویجی به عنوان یکی از مهمترین حلقه های زنجیره نظارتی حفاظت از اراضی کشاورزی عمل می کند.

وی هدف اصلی ایجاد سامانه تلفنی ۱۳۱ را افزایش مشارکت مردم در راستای حفاظت اراضی کشاورزی و شناسایی تخلفات و همچنین ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات مردم در این حوزه و اخذ نظرات و پیشنهادات مردمی برشمرد.

شاچری یکی از دستاوردهای اصلی فعالیت مستمر گشت‌های ویژه حفظ کاربری در سطح عرصه‌های کشاورزی را اثر بازدارندگی و آگاهی بخشی به مردم برشمرد و گفت: حضور مستمر در عرصه به خودی خود باعث کاهش تخلفات و کم شدن تغییر کاربری‌ها می‌شود. به بیان بهتر در واقع نیروهای ما با هدف پیشگیری وارد عرصه حفاظت از اراضی کشارزی و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی می‌شوند تا افراد ذی‌نفع را از خسارات احتمالی به اراضی کشاورزی آگاه سازند و اطلاع رسانی به موقع برای حفظ سرمایه ملی و سرمایه خود کشاورزان انجام شود. وی افزود: در کنار این هدف پیشگیرانه و بازدارنده، شناسایی و برخورد با تخلفات، توقف ساخت و سازهای غیرمجاز و تشکیل پرونده برای متخلفان نیز انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مقدمات ایجاد یگان حفاظت اراضی کشاورزی فراهم شده است، تصریح کرد: به زودی و پس از نهایی شدن صدور مجوزهای لازم از سوی مراجع قانونی، اکیپ های گشت حفاظت اراضی کشاورزی در قالب یگان حفاظت با کادر و لباس فرم و اعتبارات مشخص فعالیت کنند. با توجه به اینکه یگان های حفاظت به عنوان ضابطان قضائی شناخته می شوند لذا دارای اختیاراتی به مراتب بیشتر نسبت به گشت های حفاظت هستند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما