کدخبر : 123227
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۲۰
فاقددیدگاه
پرینت

جشنواره عمار| جشنواره مردمی به دنبال بیان مشکلات مردم و پاسخ به نیازهای جامعه است

جنوب پرس: کارگردان فیلم کوتاه مربی گفت: جشنواره مردمی فیلم عمار در کنار مردمی بودن آن در واقع بیان مشکلات مردم جامعه و همچنین پاسخ به نیاز‌های مردم در بعد رسانه‌ای و اجتماعی است.

محمود سواری

به گزارش جنوب پرس ، هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار روز گذشته با حضور جمعی از شهروندان اهوازی در سینما اکسین اهواز برگزار شد. در این دوره بیشتر فیلم‌های اکران شده مضامینی از قبیل دفاع مقدس، سبک زندگی اسلامی، مدافعان حرم و روایت نهضت را دارند.

در نخستین روز از جشنواره مردمی فیلم عمار ۱۹ فیلم در قالب‌های متفاوت از قبیل تیزر کتاب، نماهنگ، مستند و فیلم  به نمایش گذاشته شد. به منظور بررسی ابعاد مختلف جشنواره مردمی عمار با محمود سواری خالق اثر مربی با مضمون مدافع حرم که در سال گذشته توانست به بخش اکران برسد به گفت‌وگو پرداختیم.

محمود سواری مستند ساز و فعال فرهنگی که از سال ۸۹ فعالیت فرهنگی خود در زمینه ساخت‌های مستند را آغاز کرده است درباره ظهور جشنواره مردمی فیلم عمار اظهار داشت: جشنواره عمار پاسخ به یک نیاز بود زیرا از طریق این جشنواره به نیازهای هنر و سینمای جمهوری اسلامی پاسخ داده شد.

وی افزود: اگر همه جشنواره‌ها از قبیل جشنواره‌هایی که در کشور برگزار می‌شوند را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که این جشنواره‌ها برای حرفه‌ای‌ها طراحی شده بود به عنوان مثال جشنواره مردمی فیلم عمار همزمان با جشنواره فجر است در جشنواره فجر برای کسانی ساخته شده که حرفه کار فیلم و مستند هستند حتی بخش نگاه و تجربه جشنواره فجر فراتر از حداقل‌های علاقه‌مندان به ساخت فیلم و مستند هستند.

جشنواره عمار فرصتی برای شناخت استعدادها است

کارگردان فیلم کوتاه مربی گفت: جشنواره عمار از این جهت جشنواره مردمی فیلم عمار را پاسخ به نیاز جامعه و علاقه‌مندان به ساخت فیلم و مستند تلقی می‌کنیم که شناخته شدن استعدادهای افراد و علاقه‌مندان به این حوزه می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره مردمی فیلم عمار سبب می‌شود به جای نگاه به تکنولوژی مخاطب به هنر سینما نگاه شود، عنوان‌کرد: در جشنواره مردمی فیلم عمار بنا براین است که هنر بر تکنولوژی ترجیح داده شود و دیگر اینکه برخی از موضوعات را نمی‌توان در سینما عنوان کرد در نتیجه بیان این موضوعات نیازمند جشنواره‌ای مردمی است تا از طریق آن بتوان نظرات مردم را منعکس کرد.

سواری تصریح‌کرد: جشنواره مردمی فیلم عمار از دسته جشنواره‌هایی است که کارگردان می‌تواند با آزادی بیان به موضوعات جامعه ورود کند. فیلم سازان در نخستین دور از جشنواره مردمی فیلم عمار  به ساخت فیلم‌ها و مستندهایی پرداختند که کسی به آن‌ها توجه نمی‌کرد چون جامعه در آن برهه‌ای  به سمت مستندسازی بدون مرز رفت.

جشنواره عمار در بعد فرهنگ پاسخی به نیاز رسانه‌ای جریان انقلاب است

وی افزود: جشنواره عمار بر خلاف سایر جشنواره‌ها که داوران حاضر به پذیرش فیلم‌های منتقدی نیستند با آغوشی باز و سعه صدر این نوع فیلم‌ها نیز استقبال می‌کند و نکته‌ای دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد این است که ظهور جشنواره عمار در کنار پاسخ به نیاز جامعه در بعد فرهنگ پاسخی به نیاز رسانه‌ای جریان انقلاب بود.

کارگردان فیلم کوتاه مربی ادامه داد: متاسفانه تا قبل از جشنواره عمار تنها جشنواره اختصاصی اندیشه انقلاب، جشنواره سینما مقاومت بود که از برگزاری سالانه به دو سال یک بار تقلیل یافت و این جشنواره نیز بیشتر از اینکه شبیه  سینمای هنری و تجربی باشد به سینمای حرفه‌ای شبیه بود.

مسائل سیاسی  سال ۸۸  کمک شایانی به ظهور جشنواره عمار کرد

وی با بیان اینکه شکل گیری برخی از مسائل سیاسی در سال ۸۸ نیز به مسئله ظهور یک جشنواره مردمی کمک کرد، گفت: در جشنواره مردمی عمار بر خلاف سایر جشنواره‌ها افراد غیر حرفه‌ای‌  نیز پذیرفته می‌شوند، در واقع تنها جشنواره‌ای که در آن آثار حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای برای اکران دارد جشنواره مردمی فیلم عمار است، در این جشنواره حتی شاهد موفقیت افرادی هستیم که تنها یک اثر برای نخستین بار تهیه کردند، هستیم.

این فعال فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جشنواره مردمی فیلم عمار تا کنون چه میزان توانسته خلاء‌های موجود در جامعه را پوشش دهد، گفت: همه نظام‌های اجتماعی که برای یک اجتماع وجود دارد در جشنواره مردمی فیلم عمار قابلیت بررسی دارند در حالی که سینما محدودیت‌هایی دارد جشنواره عمار این محدودیت‌ها را کنار زد.

سواری تصریح‌کرد: فیلم‌سازان عمار چون مستقل به تهیه فیلم و مستند می‌پردازند در نتیجه وامدار شخص یا نهاد خاصی نیستند و به راحتی مسائل روز جامعه را نقد می‌کنند به عنوان مثال فیلم کوتاه زمستان یورت از جمله مستندهایی است که این فعال فرهنگی دغدغه مردم را به دون هیچ‌گونه محدودیتی به دید مخاطبان گذاشته است.

اکران فیلم‌های محدودیت‌دار سینما در جشنواره عمار

وی با بیان اینکه اغلب فیلم‌های اکران شده در جشنواره عمار به دلیل محدودیت در سینما اکران نمی‌شوند، گفت: در جشنواره عمار نگاه اسلامی مطرح است درحالی که سینما این نوع نگاه را نمی‌پذیرد اما جشنواره مردمی فیلم عمار در حال اثبات این نوع نگاه در جامعه است.

کارگردان فیلم کوتاه مربی ادامه داد: همین که یک فیلم در جشنواره عمار تولید شده بود اما در سینما آن را قبول نکردند در یک منزل یک روستایی در سیستان و بلوچستان اکران شد یعنی اینکه مردم این جشنواره را  قبول دارند.

وی افزود: در استان خوزستان نیز این جشنواره در حسینیه‌ها، مساجد، خانه‌ها و فرهنگسراها مورد استقبال قرار گرفت و این بدان معناست که حرف‌ها و فیلم‌های اکران شده در جشنواره عمار مردم پسند، علمی و واقعی هستند.

متاسفانه  به درستی از سانسور برداشت نشده است

وی با بیان اینکه جشنواره عمار یعنی بیان مشکلات مردم، بیان‌کرد: سانسور یک امر طبیعی در تمام دنیا و دولت‌ها بوده اما متاسفانه برداشت از این امر یعنی سانسور اشتباه است، حتی در آمریکا در یک برهه‌ای زمان به افرادی که مشکوک بودند که کمونیست یا مارکسیست هستند را از کار تعلیق کردند و نمونه بارز آن‌ها چارلی چاپلین بود .

کارگردان فیلم کوتاه مربی تصریح‌کرد: قبل از انقلاب نیز در ایران سانسور وجود داشت اما سانسورها متفاوت هستند یعنی بخشی از سانسورها در بعد مبانی اخلاق اجتماعی و بخشی دیگر در بعد امنیتی است.بعضی از سانسورها نیاز هستند اما برخی از سانسورها نه تنها نیاز نیستند بلکه مطابق با فکر و افکار فرد قضاوت کننده ایجاد می‌شود.

وی افزود: در جشنواره مردمی فیلم عمار نه تنها سانسور کمتر مورد توجه قرار گرفته بلکه فیلمی در این دوره اکران شد که نوع نگاهش با نگاه متصدی جشنواره متفاوت بود.

جشنواره عمار با وجود پرداختن به مسائل سیاسی جامعه سیاسی نیست

این فعال فرهنگی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه می‌توان به جشنواره عمار را سیاسی عنوان کرد، گفت: اگر منظور جشنواره‌ای که به مسائل سیاسی می‌پردازد باید گفت بله جشنواره عمار اینگونه است اما این جشنواره اصلا سیاسی رفتار نمی‌کند و تصمیم‌گیریهایش بر اساس جناح خاصی نیست.

وی با بیان اینکه عمار با وجود اینکه سیاسی نیست اما به مسائل سیاست می‌پردازد، عنوان ‌کرد: جشنواره عمار مردمی و مستقل از دولت‌ها است و افرادی که در راس حضور دارند افراد فعال اجتماعی و سیاسی هستند اما هیچکدام سیاسی و سیاست‌مدار نیستند.

سواری تصریح‌کرد: راس هرم جشنواره عمار شاید تفکرات سیاسی داشتند اما در عمل سیاسی نیستند و آزادانه کار می‌کنند.

وی در ادامه جشنواره عمار را مورد نقد قرار داد و بیان‌کرد: البته به این جشنواره نقدهایی نیز وارد است مثلا ممکن است که برخی از آثار بر خلاف سلیقه برخی باشد و اکران نشود اما تعداد آثار تعداد زیادی نیستند که ما بخواهیم اصل جشنواره را زیر سوال ببریم.

کارگردان فیلم کوتاه مربی تصریح‌کرد: ما باید به جایی برسیم که در جشنواره مردمی فیلم عمار این قبیل افکار را از بین ببریم و آزادانه‌تر برخورد کنیم زیرا ما در یک فضای هنری در حال فعالیت هستیم و اگر ما بخواهیم هنر را محدود کنیم در واقع افکار خودمان را محمدود کرده‌‌ایم.

تنها انتظار ما از مسئولان ارتقا آستانه صبرشان است

وی با اشاره به رشد هشتمین دوره جشنواره مردمی عمار نسبت به سال‌های گذشته گفت: در علم جامعه شناسی ملاک بررسی آمار است و برای پی بردن به مقبولیت و رشد این جشنواره نسبت به سال‌های گذشته باید به آمار نگاه کرد، تعداد فیلم‌های ارسال شده در جشنواره عمار در سال‌های گذشته تا کنون معرف رشد و مقبولیت این جشنواره هستند و امسال نیز به تبع تعداد بیشتری ارسال و تعداد بیشتری نیز اکران شد.

سواری در پایان از انتظارات گفت و عنوان کرد: از مسئولان محترم تنها انتظاری که داریم این است حال که از نظر مالی که هیچ کمکی از شماها نمی‌خواهیم حداقل آستانه صبرشان را بالا ببرند و مشکلات جامعه را بپذیرند و با حضور در روزهای اکران فیلم از نردیک با مکلات مردم آشنا شوند.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما