کدخبر : 121544
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۱
فاقددیدگاه
پرینت

ضرورت آمایش آموزشی در هرمزگان/ ضعف آموزشی در هرمزگان مشهود است

جنوب پرس: استاندار هرمزگان با بیان اینکه ضعف آموزشی در هرمزگان مشهود است، گفت: آمایش آموزشی استان بایستی به عنوان یک ضرورت در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش جنوب پرس ، فریدون همتی عصر امروز در نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نقش هرمزگان در اقتصاد کشور نقشی قابل توجه و موثر است.

 وی در ادامه با تشریح ظرفیت‌های هرمزگان افزود: وجود سواحل طولانی و جزایر متعدد و ممتاز به عنوان بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف است.

استاندار هرمزگان از جزایر متعدد هرمزگان به عنوان ناوهای ثابت قدرتمند یادکرد و بیان داشت: جزایر اقتصادی کیش و قشم و ۱۲ جزیره با موقعیت‌های ممتاز از لحاظ استراتژیک و گردشگری استان را می‌تواند به قطب گردشگری دریایی تبدیل کند.

همتی در ادامه به وجود ۷ پالایشگاه نفتی و گازی در هرمزگان اشاره داشت و گفت: با راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس بیش از ۴۰ درصد بنزین مصرفی کشور را تامین می‌کند.

وی از مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل به عنوان یک ظرفیت عظیم در هرمزگان یاد کرد و افزود: با توجه به ضرورت توسعه کشور به سمت توسعه دریامحور نیازمند توجه ویژه به آموزش نیروهای متخصص در این حوزه هستیم.

نماینده عالی دولت در هرمزگان ظرفیت بانکرینگ خلیج‌فارس را مهمترین فرصت اقتصادی برای کشور در جنوب کشور دانست و بیان داشت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد بانکرینگ خلیج‌فارس توسط کشور امارات انجام می‌شود که در صورت توجه و حمایت مجلس به اعتبارات مورد نیاز در این زمینه هرمزگان می‌تواند نقش موثری را در توسعه و افزایش این ظرفیت ایفا کند.

همتی در ادامه با اشاره به ظرفیت کشاورزی هرمزگان افزود: تولید و صادرات محصولات کشاورزی نظیرنارنگی، خرما و لیموترش در استان نیازمند توجه بیشتر است.

وی همچنین از تشکیل کارگروه شیلات در استان هرمزگان خبرداد و افزود: بالغ بر ۲۴۰ گونه آبزی در دریا شناسایی شده که اکنون تنها از ماهی و میگو استفاده اقتصادی می شود.

استاندار هرمزگان با اشاره به پرورش میگو دراستان ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۷ هزار هکتار مزرعه میگو در استان به بهره برداری رسیده است و برای دستیابی به ۵۰ هزار هکتار راه درازی در پیش داریم.

همتی ادامه داد: بهره برداری از این میزان مزرعه پرورش میگو در استان سالانه بیش از یک میلیارد دلار ارزآوری خواهد داشت.
نماینده عالی دولت در هرمزگان افزود: در حوزه پرورش ماهی در قفس نیز ظرفیت‌شناسی شده و پیگیرتوسعه این صنعت هستیم .

همتی با اشاره به فعالیت بیش از ۵۰ درصد تجارت کشور در هرمزگان گفت: گمرکات هرمزگان سال گذشته بیش از ۱۲هزار میلیارد تومان تولید درآمد داشته است.

وی با بیان اینکه هرمزگان نقش موثری در بودجه و اقتصاد کشور دارد بیان داشت: توجه به حمل و نقل و توسعه این حوزه، یکی از مطالبات این استان است و می‌توان با سرمایه‌گذاری در این زمینه بالغ بر ۱۱هزار فرصت شغلی ایجاد کرد.

استاندار هرمزگان ادامه داد: متاسفانه علیرغم وجود سواحل طولانی و بکر در استان هرمزگان تاسف برانگیز است که کشور از سواحل جنوب استفاده کمتری می‌کند و این در حالی است که ساحل هرمزگان سه برابر کل سواحل شمال کشور است.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه دانشگاه‌های استان به تقویت علمی و آموزشی دانشجویان گفت: متاسفانه در تربیت نیرو های تخصصی در دانشگاه های هرمزگان توفیقی نداشته‌ایم  .

وی آمایش آموزشی را از الزامات استان دانست و افزود: توجه به احداث آزمایشگاه‌های تخصصی در خور تخصص‌ها و ظرفیت‌های استان بایستی در دستور کار آموزش عالی استان قرار گیرد.

استاندار هرمزگان با انتقاد از وجود ضعف و فقر آموزشی مشهود در استان بیان داشت: دانشجویان هرمزگانی در دانشگاه‌های مطرح قبول نمی‌شوند در حالی که ما در استان بنگاه‌های اقتصادی بسیاری داریم که نیازمند تزریق نیروی انسانی متخصص است.

همتی تاکید کرد: آموزش عالی استان بایستی تلاش کند تا خروجی دانشگاه‌های ما با سایر استان‌ها رقابت کند.

وی بر تقویت پارک علم و فناوری استان با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان تاکید کرد و خاطر نشان کرد: شناسایی و ساماندهی نخبگان هرمزگان سبب تسریع در توسعه استان خواهد شد.

استاندار هرمزگان در ادامه از وجود بالغ بر ۱۵۰۰ مدرسه تخریبی در استان خبرداد و افزود: باید تلاش شود تا امنیت، سلامت دانش‌آموزان را در اولویت قراردهیم و شرایط را برای تقویت علمی وآموزشی فراهم سازیم.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد