توسعه عمرانی شهر جهانی شوش مختل شده است

کدخبر : 121367
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۹:۴۵
رئیس شورای اسلامی شهرستان شوش گفت: ترسیم خط‌مشی پروژه‌های عمرانی شهرستان شوش در حوزه اختیارات مدیرکل میراث فرهنگی نیست.

شوش [1]

به گزارش جنوب پرس [2] ، سید حکیم موسویبا اشاره به گفتگوی اخیر مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان با رسانه‌ها مبنی بر جلوگیری از ساماندهی تقاطع غیرهمسطح شوش، اظهار داشت: ترسیم خط‌مشی پروژه‌های عمرانی شهرستان شوش در حوزه اختیارات مدیرکل میراث فرهنگی نیست و میراث فرهنگی تنها بر اساس نیاز و استعلام مدیران، نظرات کارشناسی خود را اعلام کند.

وی ضمن انتقاد از نگاه بازدارنده سازمان میراث فرهنگی به پروژه های عمرانی و طرح توسعه شهر شوش گفت: میراث فرهنگی نهادی است که باید در پویایی و توسعه زیر ساخت‌های عمرانی و گردشگری شهر شوش بیشترین تاثیر را داشته باشد و نقش بازدارنده را بازی نکند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان شوش تصریح کرد: مدیران میراث فرهنگی تحت تاثیر برخی تنگ نظری‌ها، اختلافات سیاسی برخی جناح‌ها و یا تحریک شکست خوردگان انتخاباتی قرار نگیرند و چرخ حرکت پروژه‌های عمرانی شوش را کند نکنند.

وی بیان کرد: پروژه پل ورودی شهر شوش مطالبه چندین ساله مردم شوش است که توسط نمایندگان و اهالی شهر شوش پیگیری شده و در حال حاضر توسط رئیس شورای تامین استان کلنگ‌زنی شد و در مرحله اجرا قرار گرفته است.

موسوی به افزایش غیر واقعی عرصه ثبت‌جهانی شوش اشاره کرد و افزود: دخالت سلیقه‌ای برخی از مسئولان میراث فرهنگی و افزایش متراژ عرصه از ۳۵۰ هکتار به ۷۵۰ هکتار اجحاف در حق مردم و عدم توسعه و عمران شهری عنوان کرد، که باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان شوش ادامه داد: مسیر جاده ترانزیت و حفر کانال‌های لوله نفت و گاز در این محدوده نیز با اعتراض اداره میراث‌فرهنگی روبه رو شده است.

وی یادآورشد: محل احداث زیر گذر قبلا و به دلیل سازه‌های احداث رو گذر فعلی، حفاری شده و اگر آثاری در آن محدوده وجود داشت از سالهای قبل مشخص شده بود.

موسوی خواستار توجه مسئولان شورای تامین به برخی کارشکنی‌ها در اجرای پروژه های عمرانی شوش شد و گفت: برخی سنگ اندازی‌ها بسیار آشکار و با قصد و غرض تخریب و مصالح شخصی صورت می‌گیرد که زیبنده شهر شوش نیست .

رئیس شورای اسلامی شهرستان شوش گفتگوی اخیر مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان با برخی رسانه ها را پاشیدن بذر نا امیدی در دل مردم فهیم شوش عنوان کرد و افزود: تا کنون با گذشت چند سال ثبت جهانی شوش برای مردم هیچ دست آورد قابل تاملی در پی نداشته و در صورت ادامه روند نسبت به رد این عنوان اقدام می‌شود.

وی خواستار عدم مواجه و تنگ نظری میراث فرهنگی با خواسته ها و مطالبات مردم شد و افزود: برچیدن پل و احداث زیر گذر براساس نظرات کارشناسان، مشاوران و با کلنگ زنی استاندار محترم  و همچنین حضور مقامات استانی آغاز شده و در حال اجرا است.

موسوی خاطرنشان کرد: شهر شوش سکونت‌گاه اقوام مختلف است برای رشد این شهر باید با اتحاد و همدلی باری برداشته شود.

منبع:تسنیم


URLs in this post:

[1] Image: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/19/1622915/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%B4-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

[2] جنوب پرس : http://jpnews.ir

Copyright © 2015 جنوب پرس. All rights reserved.