کدخبر : 121362
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۹:۴۳
فاقددیدگاه
پرینت

دلیل برگشت ۹۷.۲ درصد چک‌ها در استان فارس

جنوب پرس: در آبان‌ماه امسال ۹۷.۲ درصد چک‌های برگشتی استان فارس به مبلغ ۳ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است.

چک برگشتی

به گزارش جنوب پرس ، در آبان ماه امسال در کل کشور بالغ بر ۹٫۶ میلیون فقره چک بـه مبلغی بالغ بر ۶۱۵ هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۲٫۹ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۰٫۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در استان فارس نیز ۳ هزار و ۸۴ فقره چک مبادله‌ای (۳٫۱ درصد کل چک‌های مبادله‌ای کشور) به مبلغ ۱۶ هزار و ۹۹۵ میلیارد ریال (۲٫۸ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای کشور) مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۲ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۳٫۶ درصد افزایش داشته است.

در آبان‌ماه امسال ۵۲٫۹ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهـران (۳۵٫۴ درصد)، اصفهان (۹٫۴ درصد) و خراسان رضوی (۸٫۱ درصد) مبادله شده است. از لحاظ مبلغ نیز ۷۰٫۲ درصد از مبالغ چک‌های مبادله‌ای در سه استان تهران (۵۹٫۶ درصد)، اصفهان (۵٫۴ درصد) و خراسان رضوی (۵٫۲ درصد) مبادله شده است.

وصول ۸۴٫۱ درصد چک‌های مبادله‌ای فارس

در آبان‌ماه ۹۶ در کل کشور بیش از ۸٫۱ میلیون فقره چک به مبلغی حدود ۴۷۷ هزار میلیارد ریال وصول شد کـه نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۲٫۵ درصد و از نظر مبلغ ۱٫۴ درصد کاهش داشته است.

در ماه مورد گزارش ۸۴٫۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای کشور و ۷۷٫۵ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در استان فارس ۲ هزار و ۵۹۴ فقره چک (۸۴٫۱ درصد تعداد چک‌های مبادله‌ای) به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۸ میلیارد ریال وصول شده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۱٫۸ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۳٫۹ درصد افزایش داشته است.

چک‌های برگشتی

در آبان ماه ۹۶ در کل کشور حــدود ۱٫۵ میلیون فقره چک به مبلغی بالغ بر ۱۳۸ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۵ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۱۵٫۴ درصـد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۲۲٫۵ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در استان فارس ۱۵٫۹ درصد کل تعداد چک‌های مبادله‌ای (۴۸۹ فقره چک) و ۲۳٫۱ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای به مبلغ ۳ هزار و ۹۱۷ میلیارد ریال برگشت خورده است که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۳٫۲ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۲٫۶ درصد افزایش داشته است.

در آبان‌ماه ۹۶ بیش از ۱٫۴ میلیون فقره چک (۹۷٫۱ درصد چک‌های برگشتی) در کشور به مبلغ ۱۳۳ هزار میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است.

فقدان یا کسری موجودی دلیل برگشت ۹۷٫۲ درصد چک‌های برگشتی فارس

در استان فارس ۴۷۵ فقره چک (۹۷٫۲ درصد چک‌های برگشتی) به مبلغ ۳ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده و تنها ۲٫۸ درصد چک‌های برگشتی به دلیل عدم تطابق امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط برگشت خورده است.

آمار چک‌‌های برگشتی از آنجا حائز اهمیت است که افزایش یا کاهش آن میزان رکود در بازار و اقتصاد را نشان می‌دهد، شاخص چک‌های برگشتی شاخص خوبی از وضعیت اقتصادی کشور و نمادی برای اعتماد بازار است.

وقتی رکود در بازار حاکم باشد کسانی که کالاهای خود را از طریق صدور چک خریداری کرده‌اند توانایی فروش کالا و پاس کردن چک‌ها را ندارند و در نتیجه چک آنها برگشت می‌خورد بنابراین هر چه رکود بر بازار شدیدتر باشد تعداد چک‌های برگشتی بیشتر است.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما