کدخبر : 120882
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲
فاقددیدگاه
پرینت

راهکارهای مواجهه با سوختگی و پیشگیری از آن را باید آموزش داد

جنوب پرس: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رییس بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) شیراز بر لزوم آموزش راهکارهای مواجهه و پیشگیری از سوختگی تاکید کرد.

 

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عبدالخالق کشاورزی با اشاره به برگزاری کنفرانس درمان های نوین در زخم های مزمن و سوختگی در شیراز، بر عزم جدی این دانشگاه برای توسعه آموزش راهکارهای مواجهه با سوختگی به پزشکان و تیم های درمانی خبر داد .

وی با بیان اینکه مقوله سوختگی، زخم و ترمیم بسیار اهمیت دارد، گفت: این کنفرانس، در راستای  علمی کردن روش های درمان زخم و سوختگی در استان فارس برگزار شده و جزو مهمترین کنفرانس هایی است که از لحاظ درمان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مورد توجه قرار گرفته است .

کشاورزی با اشاره به برگزاری همایش کشوری سوختگی که سال گذشته در شیراز برگزار شد، افزود: امسال نیز این دوره به آموزش متخصصان و پزشکان عمومی که با زخم و سوختگی سروکار دارند، اختصاص داده شده است، هدف این است که زخم های سوختگی، زخم بستر و زخم دیابتی و همه نوع زخم به شکل علمی و تخصصی، مدیریت و درمان شود به طوری که عوارض این درمان ها در استان و کشور کمتر دیده شود .

این جراح بخش سوختگی از بالا بودن هزینه های درمان این بیماری خبر داد و گفت: وقتی درمان بر اساس گایدلاین و شیوه نامه های علمی، انجام شود و تجربیات اشخاص در کنار مستندهای علمی، قرار گیرد، به هدفمان که درمان علمی است رسیده و هزینه کمتر به بیمار تحمیل شده و از طرفی بیمار نیز زودتر ترخیص می شود .

کشاورزی ادامه داد: با توجه به ظرفیت محدود پذیرش در بیمارستان ها، درمان های لازم و ابتدایی را در بیمارستان و با آموزش به همراهان بیمار و برای ارایه خدمات بیشتری به دیگر بیماران، باقیمانده درمان زخم های مزمن در خارج از بیمارستان و در منزل انجام شود .

او افزایش آمار دیابت و از طرفی بالارفتن سن افراد را دلیل دیگر زخم ها اعلام کرد و یادآور شد: جامعه هرچه به سمت پیر شدن پیش رود، زخم های مزمن درآن بیشتر خواهد شد؛ در نتیجه بایستی راهکارهایی پیش گرفته شود که چطور درمان های ارزان تر، علمی تر و معقول تری برای بیماران با زخم های دیابت و سوختگی داشته باشیم .

رییس بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع) با اشاره به اینکه در بیمارستان بیشترین مراجعه سوختگی مربوط به اقشار کم درآمد است، هشدار داد: لازم است خانواده ها در این زمینه هوشیار باشند، در مراسم های مذهبی، یا حین آشپزی، سوختگی کودکان و سالمندان رخ می دهد، پس این زنگ خطری است که مراقبت بیشتری داشته باشیم .

نقش موثر آموزش در مدارس، رسانه ها، صداسیما و روزنامه ها در اطلاع رسانی، دیگر نکته ای بود که این جراح بخش سوختگی به آن اشاره کرد و افزود: این مهم است که نهادها و سازمان های مرتبط با آموزش و اطلاع رسانی به مردم مانند آموزش پرورش درکنار دانشگاه برای پیشگیری همراه باشند .

کشاورزی با بیان اینکه جامعه ما به سمت سالمندی پیش می رود و در نتیجه به مراقبت بیشتر نیاز است، ادامه داد: انجمن ها، نهادها و سازمان های دولتی مرتبط، برای پیشگیری از هرگونه آسیب به این قشر از جامعه، مهمترین نقش را در آموزش و اطلاع رسانی به خانواده ها بر عهده دارند .

او با اشاره به اینکه اقشار کم درآمد و سالمندان بیشتر در معرض خطر سوختگی و زخم قرار دارند، اضافه کرد: انتظار می رود که خانواده ها مراقبت بیشتری از کودکان، سالمندان و یا افرادی که در معرض کار با مواد اشتعال زا هستند، داشته باشند .

رییس بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع) از برگزاری کنگره دیگری در سال گذشته با حضور مدعوینی از سراسر کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد:  با توجه به نیاز کارکنان و پزشکان بیمارستان ها و مراکز درمانی در خصوص دانش سوختگی، در سال گذشته مقالات و تحقیقاتی مهمی بررسی شد که امید است این کنفرانس، مقدمه ای باشد تا در سال آینده نیز “کنگره های بین المللی سوختگی” برگزار شود .

کشاورزی از برگزاری دوره دوم این کنفرانس ها خبر داد و گفت: دوره دوم این کنفرانس ها نیز با حضور گروه هدف پرستاران و دیگر کارکنان درمانی که با بیماران سوختگی، زخم و ترمیم سروکار دارند، در ماه های آینده برگزار می شود .

این متخصص جراح بهبودی سریع و ترخیص بیماران را یک کار بزرگ و معنوی خواند و افزود: با توجه به اینکه تعداد بسیاری از بیماران و سالمندان گریبان گیر زخم بستر می شوند و درمان آنها نیاز به مراقبت ویژه ای دارد، تیم درمانی تمام یتلاش خود را به کار می بندند تا افراد آسیب دیده هر چه زودتر به آغوش خانواده باز گردند .

او در ادامه از هزینه های سوختگی برای بیماران گفت و با معرفی موسسه خیریه امام حسین (ع)، از نیکوکاران سلامت خواست تا در این امر خداپسندانه سهیم شوند .

فوق تخصص جراح پلاستیک و رییس انجمن جراحان پلاستیک فارس نیز از شرکت کنندگان در کنفرانس درمان های نوین در زخم های مزمن و سوختگی بود که در حاشیه برگزاری این برنامه، گفت: در طول تاریخ پزشکی، کتاب ها و مقاله های بسیاری در زمینه درمان زخم نوشته شده و بیمارستان های اختصاصی برای آن در نظر گرفته شده است؛ هرکدام از زخم ها به  تنهایی، موضوع مهمی برای برگزاری یک کنگره می تواند باشد .

محمدحسین رجبیان با بیان تاریخچه درمان سوختگی در شیراز، اضافه کرد: فعالیت های درمانی خوبی در بیمارستان های شهید رجایی، نمازی، مادر و کودک و امیرالمونین(ع) شیراز برای کمک به بیماران مبتلا به زخم و سوختگی، در حال انجام است .

رییس کنفرانس “درمان های نوین در زخم های مزمن و سوختگی” نیز  با قدردانی از تلاش اساتیدی که از حدود ۳۰ سال پیش تاکنون برای درمان سوختگی در شیراز داشته اند، گفت: با پیگیری و تلاش اساتید و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کار ارایه خدمات تخصصی به این بیماران در شیراز آغاز شد .

علی اکبر محمدی در ادامه به فعالیت های انجام شده اشاره و اضافه کرد: اکنون در بسیاری از حوزه های درمان، آموزش و پژوهش های مربوط به سوختگی در سطح اول قرار داریم و افق های روشنی برای مرکز تحقیقات سوختگی شیراز دیده می شود؛  همچنین فعالیت های شرکت های دانش بنیان در تولید دارو برای بیماران سوختگی و زخم نیز گام دیگری در این زاستا بوده است .

رییس بخش جراحی سوختگی در بیمارستان امیرالمونین(ع) با بیان اینکه کنفرانس های آموزشی مشابهی به زودی برای کارشناسان زخم و گروه پرستاران مرتبط استان در ماه های آینده برگزار می شود، اضافه کرد: این سمینار با حضور یکصد شرکت کننده از پزشکان عمومی، پزشکان خانواده و پزشکان اورژانس و نیز جراحان پلاستیک و جراحان عمومی، به نمایندگی از هر مرکز درمانی در استان فارس، تشکیل شد .

این عضو هیئت علمی برای تحقق اهداف آموزشی در تمام حوزه های زخم اعلام آمادگی کرد و گفت: با همکاری اساتید و مسوولان و نیز برگزاری کنفرانس ها و میزگردهای آموزشی در حوزه های مختلف درمان سوختگی و زخم، همچنین با استفاده از امکانات موجود در مرکز تحقیقات و بیمارستان سوختگی امیرالمونین(ع)، آمادگی نوسازی اطلاعات و بالابردن مهارت های همکاران را داریم

 

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد