کدخبر : 120712
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳
فاقددیدگاه
پرینت

راه اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشياء بخش خصوصی در فارس

جنوب پرس: سرپرست امور موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنايع‌دستي و گردشگري فارس از راه‌اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشیاء مجاز توسط بخش خصوصی، در استان فارس خبر داد.

 

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، محمدمهدي نجفي گفت: تاثیر انکار ناپذیر افتخارات فرهنگی-تاریخی، در ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه و حفاظت اصولی و علمی از این داشته‌ها از دغدغه‌های اصلی دوستداران و علاقمندان میراث فرهنگی کشور بوده است.

او افزود: همين دغدغه باعث شده است كه مالکان و دارندگان آثار مجاز فرهنگی تاریخی در اقدامی سنجیده و مشترک، نسبت به ثبت و ضبط آثار خود در قالب مجموعه داری اقدام كنند.

وی افزود: مشکلات متعددی در مورد نحوه‌ی نگهداری و حفاظت فنی از این آثار و تامين مسائل مالي و البته غفلت از استانداردهاي جهاني در حفاظت آثار، مجموعه‌هاي خصوصي را با چال مواجه كرده است.

نجفي گفت: با هدف ساماندهی و حفاظت اصولی و فنی آثار در اختیار بخش خصوصی، واحد امور موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی استان با استفاده از ارائه نظرات کارشناسی و جلب رضایت دست اندرکاران و مجموعه داران بخش خصوصی، با همکاری یکی از مجموعه داران و مدیر عامل شرکت جندی شاپور اقدام به راه‌اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشیا فرهنگی-تاریخی بخش خصوصی فارس كرده است.

او گفت: در این کارگاه با حضور کارشناسان ارشد مرمت، ابتدا شناسنامه فنی و آسیب شناسی آثار تهیه و بر اساس اولویت مرمت (بحرانی، متوسط و خوب) ارزيابي‌ها انجام مي‌شود.

نجفي گفت: پس از اين و با استفاده از امکانات و مواد مورد نیاز، آلودگی‌ها و آسیب‌های آثار شامل تخریب‌های شیمیائی مانند خوردگی و شکنندگی و فیزیکی مانند شکستگی و سائیدگی يا مشكلات بيولوژيكي مانند قارچ زدگی، کپک زدگی، حشرات و سایر موارد  مشخص و كار مرمت انجام مي‌شود.

سرپرست امور موزه‌هاي استان فارس گفت: لازمه‌ی این كار، ایجاد شرایط و امکانات مورد نياز حفاظتی به ویژه محیط استريلیزه شده و استاندارد سازی دما و رطوبت بود که خوشبختانه با همت مدیر عامل شرکت جندی شاپور این شرایط فراهم شد تا براي نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی حفاظت و مرمت اصولی آثار منقول اجرايي شود.

 

منبهع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد