کدخبر : 120707
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
فاقددیدگاه
پرینت

تجاري‌سازي نوآوري‌ها راهي براي اشتغال و درآمدزايي است

جنوب پرس: رييس دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس تاكيد دارد كه تجاري‌سازي نوآوري‌ها و فعاليت‌هاي تحقيقاتي، راهي مناسب براي اشتغال و درآمدزايي است و در اين مسير تشكيل يك تيم پژوهشي به عنوان اصلي حياتي بايد مد نظر باشد.

 

به گزارش جنوب پرس ، كاوه پيشقدم سه‌شنبه ۱۲ دي در مراسم قدرداني از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس، گفت: امروزه شاهد انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در همه زمینه‌ها و حوزه‌ها با اختراعات و ابدعات جدید و به روز هستیم، ولی سوال اینجاست که چرا با این همه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که انجام می‌شود، گره‌ای از مشکلات در کشور بطور اساسی و اصولی حل نمی‌شود؟

پیشقدم گفت: آنچه باید مورد توجه جدی قرار گیرد، تجاری سازی است؛ چرا نمی‌توانیم کاری را که انجام داده‌ایم به مرحله تجاری و درآمدزایی برسانیم و اکثر کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که انجام مي‌شود آرشيو شده و دردی را دوا نمی‌کند؛ اگر نتوانیم قدمی در بحث اشتغال و کسب درآمد درجامعه برداریم، ارزشی ندارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شیراز خاطر نشان کرد: در فرایند تجاری سازی تشکیل یک تیم پژوهشی، متشکل از استادان و صاحب نظران رشته‌های مکمل، نظير استادان حقوقی، زبان، روانشاسی، فنی و مهندسی، علوم پایه و …. ضروری و مهم است.

دبیر هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس خواستار دادن امتیاز بیشتر از سوی مسئولان دانشگاه به پژوهش‌ها و کارهای تحقیقاتی که به مرحله تجاری سازی می‌رسند، شد و گفت: نقش‌آفرینی دانشگاهیان و ارتباط متقابل با ارگان‌ها و سازمان‌ها در کشور، برای حل مسائل و مشکلات ضروری است و می‌طلبد روز به روز این ارتباط توسعه و گسترش یابد.

وی گفت: امروزه دانشگاه و دانشجویان باید به سمت خلاقیت، نوآوری و ایده‌های جدید پیش بروند و مسئولان کشور را در امر آبادانی و حل مشکلات کشور کمک کنند و بطور کلی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشجویان و دانشگاه‌ها در همه بخش‌ها از جمله فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید در راستای حل مشکلات کشور باشد.

معاون پژوهش و فناوری واحد شیراز نيز با ارائه‌ي گزارشي از عملكرد اين حوزه، برنامه‌هاي آتي مد نظر دانشگاه آزاد فارس را تشريح كرد.

محمدمهدي جباري ابراز امیدواری کرد در این مسیر همه استادان و پژوهشگران، تمام توان علمی خود را بکار گیرند تا روز به روز شاهد رشد و بالندگی دانشگاه در همه حوزه‌ها باشیم.

جباری با اشاره به سیاست‌های پیش‌رو در دستیابی به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در نظر دارد مرکز رشد و فناوری واحد را توسعه داده شعبه پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی را در واحد شیراز راه‌اندازی کند.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد شيراز با بيان اينكه پیگیری‌ها براي اخذ مجوز راه‌اندازی مرکز نوآوری اين دانشگاه با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری در حال انجام است، لزوم همراهي و همكاري همه اساتيد ودانشجويان در تحقق اين مهم را متذكر شد.

در اين مراسم از پژوهشگران برتر دانشگاه و نفرات برتر دانشجویی مسابقات هفته پژوهش تجليل شد.

 

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد