کدخبر : 118452
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷
فاقددیدگاه
پرینت
عضو شورای شهر شیراز اعلام کرد:

سوداگری و سودجویی عوامل اصلی تخریب بافت تاریخی شیراز

جنوب پرس: یک عضو شورای اسلامی شهر شیراز اعتقاد دارد که سوداگری و سودجویی 2 عامل اصلی در تخریب بافت تاریخی کلانشهر شیراز طی سنوات گذشته تاکنون بوده است.
مهدی حاجتی

به گزارش جنوب پرس ، مهدی حاجتی، عصر دوشنبه ۲۷ آذر در نطق قبل از دستورش که پیش از جلسه ی علنی شورا قرائت شد، گفت: در سال‌های گذشته سوداگرانی به جان بافت تاریخی افتاده‌اند و با سناریوهایی در پی تخریب و تجاری‌سازی این بافت کوشیده‌اند.

او تصریح کرد: نکته غم‌انگیز ماجرا آنجاست که تخریب اولیه تحت عناوین مذهبی، آموزشی و همچنین برای جلوگیری از بزه‌های اجتماعی انجام شده است.

به اعتقاد نایب رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شیراز مجتمع‌های تجاری عظیمی نظیر بین‌الحرمین، نیکان و امثال آن‌ها بخش اعظمی از هویت و داشته‌های تاریخی این بافت را بلعیده و نه‌تنها به هویت بافت تاریخی لطمه زده‌اند بلکه در عوارض پروانه‌ای نیز با زیربناهای تجاری چند هزار متری با روابطی که وجود داشته است مبالغ اندکی پرداخت نکرده اند.

حاجتی شهردار شیراز را خطاب قرار داد و از او درخواست کرد که پرونده‌های این پروژه‌ها را بیرون کشیده و به تخلفات احتمالی پروانه و عوارضی آن‌ها رسیدگی و مشخص شود بر چه اساسی عوارض آنها محاسبه ‌شده است.

این عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: در حریم بناهای میراثی که ارزش جهانی دارد شاهد هستیم که پروژه‌ای چون هتل آسمان نیز آن‌گونه که مستندات نشان می‌دهد پروانه اولیه ۶ طبقه گرفته و با احتمال روابط رانتی و خلأهای قانونی در سال‌های بعد به ۱۵ طبقه می‌رسد. اگرچه دوطبقه آن بعدها تخریب شد اما همچنان این نماد ناسالمی فضای مدیریتی شهرداری چون خاری در چشم میراث فرهنگی این شهر است.

او از سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تقاضا کرد که در پی کاهش ارتفاع این هتل بکوشد و شرایط برخورد با متخلفین به‌ویژه مدیران سابق شهرداری که بانی چنین تخلفاتی بوده‌اند را فراهم کند.

حاجتی تصریح کرد: مدیرانی که بانی این تخلفات بوده‌اند دودسته‌اند؛ مدیرانی که سواد و فهم مشخصی از داشته‌های فرهنگی تاریخی نداشته‌اند و مدیرانی که عامدانه در روابط رانتی دست به فساد زده‌اند.

او گفت: ما با تمامی مدیرانی که در پی حفظ باغات، بناهای تاریخی و داشته‌های فرهنگی اجتماعی نکوشند برخورد خواهیم کرد و به آن دسته از مدیرانی که ارزش داشته‌های تاریخی فرهنگی را نمی‌دانند برادرانه توصیه می‌کنیم به این جامعه خدمت کرده و از این عرصه دوری کنند.

حاجتی از شهردار شیراز درخواست کرد که با هر مدیری که نتواند از بناهای تاریخی فرهنگی و باغات صیانت کند، برخورد و آنان را عزل کند.

عضو شورای شیراز گفت: این شهر پر است از باغ‌ها و عماراتی که سرمایه شهر محسوب اما در سوء مدیریتی ما دارند نابود می‌شوند؛ بناهایی چون خانه اعتمادالملک، معزالدوله، سادات شریفی، سالاری، نوابی، معین الدوله، آبش خاتون، عکاسخانه مانی، حسینیه مشیر (مدرسه سلطانی) و صدها بنای تاریخی ارزشمند دیگر .

بنا بر این گزارش ایسنا، حاجتی با نمایش تصاویری از برخی بناهای تاریخی شیراز، گفت: تمام این سرمایه‌ها به دلیل سوء مدیریت یا عامدانه در حال فروریختن است. اگر این هویت زدایی تاریخی فرهنگی خیانت و جنایت در حق سرمایه ملی نیست، دقیقاً چه نام دارد؟ و بدانیم که مردم فراموش نخواهند کرد که با داشته‌های آنان چه کرده‌ایم؟

او از تمام نهادها درخواست کرد که برای نجات بافت تاریخی شیراز به عنوان منحصربه فردترین بافت تاریخی کشور به میدان بیایند و گفت: استاندار فارس اگر به دنبال توسعه است بخشی از سرمایه‌های در اختیار را به بناها و بافت تاریخی اختصاص دهد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز همچنین از نمایندگان شیراز در مجلس خواست که در آستانه تصویب لایحه بودجه سال ۹۷ ردیف‌های بودجه‌ای پیشنهادی دولت را که می‌دانندهیچ خاصیتی برای کشور ندارد را حذف و به سمت حفظ میراث فرهنگی حرکت کرده و آن را هزینه مرمت بناهای ارزشمند و احیای بافت تاریخی کنند.

حاجتی خاطرنشان کرد: شهردار شیراز سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری را به‌عنوان یگانه متولی دلسوز و متخصص میراثِ این شهر به رسمیت شناخته و طی تفاهم‌نامه‌ای هزینه‌های احیای گذرهای تاریخی و مرمت بناهایی که می‌توانند منبع درآمد پایدار شهری باشند را بپذیرد .

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما