کدخبر : 117690
پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۲
فاقددیدگاه
پرینت

نوبخت: رئیس‌جمهور در زمینه بودجه مسئول نیست/ از من انتقاد کنید

سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: خروج ارز از کشور به بازار فشار وارد می‌کند و یکی از عوامل جلوگیری خروج ارز از کشور می‌تواند افزایش عوارض خروج مسافران باشد.
نوبخت

محمد باقر نوبخت امروز در گردهمایی دانشجویان و جوانان حزب اعتدال و توسعه با عنوان جوانان، نقش‌آفرینی و مسوولیت پذیری افزود: اسم اصلی حزب اعتدال و توسعه، اعتدال برای توسعه است و دیگر زمان اینکه بگوییم مشکلات کشور بر گردن دولت‌های نهم و دهم بوده گذشته و باید به فکر حل مشکلات کشور باشیم.

وی اظهار داشت: این روزها درباره بودجه حرف های زیادی می‌شنویم ولی باید به منتقدین بگویم اگر امروز بودجه کاملا شفاف نبود آیا اجزای بودجه مشخص و این تحلیل‌های آزادانه ارائه می‌شد؟سخنگوی دولت افزود: بیماری مزمن اقتصادی در کشور وجود دارد که نمی‌توان آن را با دارو درمان کرد بلکه باید دست به جراحی بزرگی زد ولی راه حل دیگری وجود دارد که می‌توانیم دست بر روی دست بگذاریم و دو سه سال آینده را نیز بگذرانیم و همین بیماری مزمن را با رعایت امانت به دولت بعد بسپاریم. اما برای حل مشکلات هم  حق نداریم جامعه را متشنج کنیم و باید با آرامش کار خود را پیش ببریم.

وی خاطر نشان کرد: از همه می‌خواهیم از من انتقاد کنند زیرا هیچ کس در زمینه بودجه حتی رئیس‌جمهور مسئول نیست بلکه خودم به عنوان محمدباقر نوبخت شخصا مسئول بودجه هستم و اگر اشتباه می‌کنم بگویید که برگردم.

وی با بیان اینکه در بودجه سال آینده پیش‌بینی ۹۸۰ هزار فرصت جدید شغلی را کرده‌ایم تصریح کرد: در هر خانه‌ای که می‌روید حداقل سه بیکار تحصیل کرده وجود دارد.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه یکهزار و ۱۹۴ هزار میلیارد تومان در کشور هزینه خواهد شد که ما فقط می‌توانیم ۳۶۸ هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداشت کنیم، گفت: جامعه حق دارد که این سوال را بپرسد که مابقی این هزینه را از کجا می‌خواهید بیاورید؟ در جدول بودجه سال‌های گذشته ۵۹ ردیف و موسسه وجود داشت که از دولت کمک می‌گرفتند و حتی بسیاری از این موسسات را ما نمی‌شناختیم که در سال جاری این ردیف‌ها حذف شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد:۱۹۴ هزار میلیارد تومان نیز از حقوق گمرکی و مالیات درآمد کسب خواهیم کرد که در عین حال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نیز طرح و پروژه نیمه تمام در کشور داریم. پس باید چیزی بفروشیم تا بتوانیم این میزان را تامین کنیم که اولا ساختمان‌های دولتی است که پیش‌بینی کردیم یکهزارو ۵۰۰ میلیارد تومان و فروش سهام شرکت‌های دولت که آن نیز حدود ۱۰۶ هزار میلیارد تومان خواهد بود و برای تامین بقیه آن مجبور شدیم اوراق قرضه بفروشیم که آن نیز حدود ۴۷ میلیارد تومان است.

سخنگوی دولت افزود: هزار میلیارد تومان نیز باید به بازنشستگان برای همسان سازی پرداخت کنیم که با این کسری بودجه مجبور شدیم ۲۰ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام استفاده کنیم. البته  برای طرح‌های عمرانی پول کافی نداریم و برای این کار مجبور شدیم سال گذشته ۱۷ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها پول بگیریم تا بتوانیم واحدهای متوقف و نیمه تعطیل را دوباره فعال کرده و فرصت شغلی ایجاد کنیم.

نوبخت همچنین با اشاره به اینکه تصمیم گرفتیم اگر اصلاح قیمتی روی حامل‌های انرژی رخ دهد و مجلس مجوز آن را دهد ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم گفت: با این اقدام می‌توانیم ۸۳ هزار واحد صنفی نیمه کاره‌ای که باید کامل شود را تکمیل کنیم. در قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود با اصلاح حامل‌های انرژی و منابع حاصل از آن نصف آن به مردم برای پرداخت نقدی یارانه‌ها و از نصف دیگر ۳۰ درصد به واحدهای تولیدی و ۲۰ درصد نیز در جیب دولت قرار گیرد ولی امروز نه فقط آن ۳۰ درصد به واحدهای تولید داده نشد و ۲۰ درصد نیز به جیب دولت نرفت بلکه ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز به مبلغ قبلی افزوده و به عنوان پرداخت نقدی یارانه به مردم دادیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه عده‌ای به این پول نیازمند هستند و نمی‌توانیم تحت هیچ شرایطی آن را قطع کنیم، گفت: بنده قسم می‌خورم ماهی حدود هشت میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرم و هیچ پول دیگری از هیچ جای دیگر دریافت نمی‌کنم و دریافت این ۴۵ هزار تومان هیچ تاثیری در زندگی من ندارد اما می‌توان با جمع این ۴۵ هزار تومان مشکلات زیادی را حل کرد البته امسال یارانه تحت پوشش افراد کمیته امداد و بهزیستی۳.۴ برابر شده است و سعی داریم هر کسی که زیر خط فقر باشد پول دیگری به نام بیمه سلامت به آنها بدهیم و قرار بود امسال طبق قانون حداقل یارانه سه دهک یعنی حدود ۲۵تا ۳۰ میلیون نفر را قطع کنیم که ما فقط یارانه سه میلبون نفر را قطع کردیم.

وی تاکید کرد: برای ایجاد حدود یک میلیون فرصت شغلی نیاز به اصلاح قیمت حامل های انرژی در سال آینده است. قیمت فوب خلیج فارس که مبنای قیمت گذاری حامل‌های انرژی در کشور است حدود ۲۲۰۰ تومان است که با قیمت کنونی بنزین ۱۲۰۰ ارزان‌تر است و حتی قیمت بنزین و گازوییل در ایران بسیار ارزان‌تر از افغانستان است.

نوبخت با بیان اینکه رییس جمهوری در جلسه امروز  درباره افزایش نرخ ارز اعلام نگرانی کرد ادامه داد: آقای روحانی اصلا و به هیچ عنوان افزایش نرخ ارز را بر نمی‌تابد و از افزایش آن بسیار مکدر است.

بنا بر این گزارش ایلنا، وی با تاکید بر اینکه باید قیمت ارز کنترل شود و برای این کار دولت باید در بازار مداخله کند، افزود: برای اینکه بتوانیم تقاضای بازار را متعادل کنیم باید ارز تزریق کنیم ولی متاسفانه بانک مرکزی اگر ارز بیشتری داشت قطعا ورود می‌کرد.

نوبخت با اشاره به میزان سفرهای خارجی شهروندان ایرانی گفت: سالانه ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به مسافرت خارجی می‌روند که اگر هر کدام هزار دلار با خود ببرند می شود ۹ میلیارد دلار، که همین میزان برای دولتی که تامین ۲۰۰ میلیون دلار برایش سخت است بسیار زیاد است و بار بسیار زیادی را به بازار وارد می‌کند.

وی در پایان گفت: خروج ارز از کشور به بازار فشار وارد می‌کند و یکی از عوامل جلوگیری خروج ارز از کشور می‌تواند افزایش عوارض خروج مسافران باشد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد